vlhkost

Vlhkost! Nepřítel domu

Vlhkost si nevybírá, usadí se v rodinném domku stejně jako ve velkém činžovním domě. Na povrchu stěn se dělají nepěkné mapy, vykrystalizují soli, dělají se plísně.

Ještě než přikročíte k radikálnímu řešení v podobě nové izolace, je nutné prozkoumat vnější plášť domu z hlediska možných závad. K správnému posouzení stavu omítky je nutné čas od času provést obchůzku kolem budovy. Malá poškození, která díky tomu rozpoznáte se dají včas opravit.

Před jakýmkoliv zásahem do zdiva je nutné:

 • zjistit příčiny vlhkosti
 • zdroj vlhkosti
 • druh vlhkosti
 • stupeň poškození
 • stupeň zasolení
Foto: FreeImages.com

Dlouhodobé přehlížení vlhkosti zdiva může v budoucnu znamenat celou řadu problémů.

Existují tři různé druhy vlhkosti zdiva vyvolané různými příčinami:

Chemické příčiny – každá stavební hmota má svou přirozenou vlhkost, která je závislá na stupni vlhkosti okolí (př. cihla s vlhkostí 0,5 % se považuje za suchou)

►  Fyzikální příčiny – vlhkost, se do zdiva dostává v důsledku působení fyzikálních zákonů (patří mezi ně hydroskopická vlhkost a kondenzovaná – rosná – voda). Hydroskopická vlhkost je způsobena obsahem solí ve zdivu, která ve svých molekulách zadržuje vodu. V případě kondenzované vody se jedná o vlhkost vysráženou na materiálech,které mají nižší teplotu než je hodnota rosného bodu. Oba typy této vlhkosti leze do jisté míry ovlivnit správným a pravidelným větráním.

►  Kapilární příčiny – tato vlhkost je většinou způsobena chybějící nebo poškozenou horizontální izolací. V průběhu let se izolace,a to jak vertikální,tak i horizontální, porušuje vlivem počasí a působením solí v zemině. Vzlínající zemní vlhkosti lze zabránit vytvořením nové izolace zdiva nebo aplikací technologie na osmotickém či obdobném principu. Tím se zvýší tepelně izolační vlastnosti objektu, ztratí se zápach z nadměrné vlhkosti a zamezí se tvoření plísní.

Foto: FreeImages.com

Je nutné včas odhalit pravou příčinu vlhkosti.

Stav fasády:

► jestli-že objevíte ve zdivu drobné trhlinky připomínající žilky, pak je jasná zvýšená přítomnost vlhkosti v omítce

► hluboké trhliny – ty přivádí do zdiva vlhkost, příčin jejich vzniku je celá řada a při opakovaném výskytu by je měl posoudit odborník

► plošně opadaná omítka naznačuje vlhkost a působení mrazu (toto poškození se nejčastěji vyskytuje na podezdívce)

► postupné a nestejnoměrné odloupávání zdiva je způsobeno neprodyšným nátěrem, pod kterým se hromadí voda a způsobuje opadávání omítky

► jestli-že omítka „kvete“, pak je jasné,že je v ní přítomno větší množství škodlivých solí

► pozor také na výskyt mechů a řas v blízkosti zdiva, ty zabraňují postupnému vysychání a dýchání stavby

V dnešní době existuje celá řada metod sanace zdiva proti vlhkosti. Samotné vysoušení zdiva lze důkladně provést až po komplexní analýze příčin vlhkosti, kdy je zjišťován její zdroj a druh vlhkosti. Sanace se provádí v zóně podezdívek, základů a dlažeb.

Metody sanace:

 • zarážené izolace – oddělení zdiva pevnou zábranou (např. zarážením nerezových plechů do spáry). Tato izolace je vhodná u takových staveb, kde jsou zavlhlé sklepní prostory
 • podřezání zdiva – to se provádí buď řetězovou pilou nebo diamantovým lanem. Nejprve se provede proříznutí zdiva, vloží se nová hydroizolace a spára se uzavře pevnostními klíny s injektáží
 • elektroosmická metoda
 • magnetokinetocká metoda
 • chemické injektáže – do zdiva se v předepsaných roztečích vyvrtají otvory, které se vyplní speciální suspenzí

Kam dál?
Tepelné mosty představují ztráty a riziko
Okno s nulovou ztrátou
There are 3 comments

Add yours
 1. Petra Lehká

  Vlhko bylo donedávna i náš velký nepřítel. Naštěstí v dnešní době existuje celá řada účinných způsobů, jak ho v bytě snížit. Začali jsme se jimi řídit a letos se nám doma ještě plíseň neudělala, tak uvidíme v průběhu zimy, jak to bude vypadat.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist