jak se zbavit krtka

Jak se zbavit krtka na zahradě jednoduše a efektivně

Krtci mohou být na zahradě problém. Hromádky země a poškozené rostliny nejsou nic příjemného. Jak se těchto zvířátek efektivně a humánně zbavit? V tomto článku najdete několik užitečných tipů, stejně jako pár babských rad, které vám poradí jak se zbavit krtka a vyhnat ho ze své zahrady.

Pro začátek je důležité si uvědomit, že krtci jsou přirozenou součástí zahrady a mají pozitivní vliv na půdu a půdní organismy. Pokud je krtků na vaší zahradě příliš mnoho a místo krásného trávníku a záhonů plných květin a zeleniny jen zakopáváte o krtčí hromádky, pak je přeci jen na čase krtka přinutit vystěhovat se o kousek dál. Doporučíme vám pár metod, které nebudou pro krtka příliš traumatizující nebo dokonce smrtící.

krtince na zahradě

Krtek je sice velmi užitečné zvířátko, ale zahrada plná krtinců může být problém.

Jaká jsou opatření, aby se krtkovi u nás na zahradě nelíbilo a nechtěl na ní „bydlet“?

 1. Snažte se na zahradě eliminovat výskyt hlodavců a hmyzu, které jsou pro krtka lákavou potravou.
 2. Udržujte trávník pravidelně sečený a udržovaný, vysoký a ne příliš udržovaný trávník je pro krtka velkým lákadlem.
 3. Květinové i zeleninové záhony chraňte podzemním pletivem, aby se krtek nedostal ke kořenovému systému. Hlízy květin lze sázet do speciálních podzemních pěstebních kontejnerů, které zabrání tomu, aby se k nim krtek, ale i další hlodavci dostali a znehodnotili je nebo dokonce zcela zlikvidovali.

Jak se zbavit krtka, který už na naší zahradě pěkně řádí?

Je důležité si uvědomit, že krtek je velmi užitečný. Pomáhá udržovat půdní rovnováhu s ohledem na výskyt hlodavců a drobného hmyzu. Provzdušňuje a kypří půdu. Ale někdy je to přeci jen příliš a je potřeba se ho zbavit.

 1. Existují speciální pasti, které lze použít k odchycení krtka. Takovou past je důležité umístit na takové místo, kudy se krtek pravidelně prohrabává. Past však pravidelně kontrolujte, abyste lapené zvířátko včas a bezpečně přestěhovali do volné přírody.
 2. Využijte ultrazvukové plašiče. Tyto přístroje, které jsou zpravidla napájené bateriemi nebo solárním panelem. Vydávají vysokofrekvenční zvuky, které jsou pro lidské ucho neslyšitelné, ale zvířatům vadí. Pokud tedy máte doma kočku nebo pejska, zvažte, zda je toto vhodný způsob, jak se krtka zbavit. Tyto plašiče navíc nemusí být zcela spolehlivé.
 3. Použijte repelentní přípravky. Nastříkejte je v okolí krtčích hromádek. Tyto repelenty obsahují přírodní oleje a silice, které krtkovi příliš nevoní. Vůně zvířeti vadí a mohla by ho přimět se odstěhovat.
 4. Pravidelně rozmělňujte krtčí hromádky pomocí lopaty a hrábí. Možná se vám podaří krtka přimět, aby se opakovaně nenamáhal nové a nové hromádky vytvářet.
 5. Před tím, než krtinec zcela zničíte se nad něj postavte a naplocho silně plácněte lopatou na prázdný otvor v krtčí noře. Tento zvuk by mohl krtka vyplašit a přimět ho opustit noru a hledat si jiný úkryt.
odstranění krtka

Existuje spousta babských rad, které nám pomohou se krtka na zahradě zbavit.

Babské rady – jak se zbavit krtka na zahradě

S výskytem krtčích hromádek a poničenou úrodou bojovaly už naše babičky. Můžete tedy zkusit několik tipů, které se používají již desítky let. Některé mohou být účinné, jiné jsou spíše mýtem.

 1. Na hranicích pozemku vysaďte takové rostliny, které krtky nelákají, mají silný zápach a mohou tak krtka odpuzovat. Patří mezi ně například máta, měsíček lékařský, krvavec nebo hořčice.
 2. Do krtčí nory nasypejte kočičí výkaly. Někteří lidé tvrdí, že krtci nesnáší zápach kočičinců a ze zahrady je to odpudí.
 3. Zakryjte na čas (brzy z jara nebo na podzim) část zahrady – nebo spíše záhonů silnými jutovými plachtami. Půda se tak stane na čas neprodyšnou a pro krtka neatraktivní. Na sezónu pak plachty ze zeleninových záhonů odstraňte.
 4. Na hranici pozemku vysaďte takové rostliny, které mají hluboký kořenový systém. Je to však prevence, která zabere až za poměrně dlouhý čas.There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist