leden na zahradě

Leden v zahradě

V lednu spíše než na zahradě trávíme čas doma, pěkně v teple. V zimě, když zahradu pokrývá sníh, dumáme a přemýšlíme nad tím, jak zahradu v sezóně zkrášlit, a co všechno nás bude v teplých měsících čekat. Přemítáme proč se nám to či ono nepovedlo a dáváme si předsevzetí, že letos to určitě zvládneme lépe. Nezahálí tedy naše hlava v podobě plánování. I tak bychom se ale na zahradu měli občas vypravit.

Nezbytná kontrola zahrady

 • Nasypeme do krmítka ptáčkům. Patří sem však ptačí potrava, ne zbytky od stolu.
 • Zkontrolujeme plot, zda někde nebude na jaře potřebovat opravu.
 • Prohlédneme kmeny ovocných stromů, zda na nich „nehospodaří“ hladová zvířata a neokusují je. Pokud ano, pak je nutné provést potřebná opatření.
 • Jestli-že na stromech zůstala nesklizená jablka, hrušky nebo další plodiny, pak je odstraníme. Na jaře by mohly být původcem nechtěných chorob.
 • Pokud opravdu mrze, až praští, pak doplňte izolaci na květinové a bylinkové záhony. Vhodné je chvojí (třeba z odstrojeného vánočního stromku), sláma, seno, suché listí nebo netkaná textílie.
 • Když napadne nadílka těžkého a mokrého sněhu, pak ho z větví a keřů setřeste. Může napáchat opravdu velké škody a keře polámat.
Foto: pixabay.com

Do krmítka pro ptáky nepatří zbytky z kuchyně. Investujte pár korun do koupě ptačího zobu. Odměnou vám bude podívaná lepší než v televizi.

Kontrola nářadí

V lednu je ideální doba na kontrolu a případné opravy zahradnického nářadí. Rýče, motyky, srpy, kosy, nůžky je vhodné očistit a nabrousit.

Předpěstujte si sazeničky

Za oknem v pěstebních nádobách již v lednu můžete zasít semínka, která na jaře přijdou do skleníku nebo pařeniště. Nastává vhodná doba na předpěstování okurek, rajčat nebo paprik.

foto: pixabay.com

Nemusíte být zrovna professionálním zahradníkem abyste si doma vypěstovali čerstvé bylinky – řeřicha je přímo ideální. Na chlebu s máslem je potěchou pro chuťové pohárky.

Vitamínová bomba – řeřicha

Pokud máte pocit, že vám chybí vitamíny, pak si doma vypěstujte v květináčích nebo na misce řeřichu. Je opravdu nenáročná a nevadí ji ani zhoršené světelné podmínky zimních měsíců. Semínka pořídíte za pár korun. Řeřicha klíčí a roste velmi rychle, můžete ji pěstovat celoročně. Semínka nasejte hodně na husto, řeřicha je velmi drobná. Nutná je bohatší zálivka. Semínka ani rostlinky by neměly zcela vyschnout. Výborně se hodí do salátů, pomazánek nebo jen tak posypat chleba s máslem.

Lednové pranostiky

Pokud vás baví odhadovat, jaké počasí vás čeká v příští zahrádkářské sezóně, pak se inspirujte lednovými pranostikami.

 • Mnoho sněhu v lednu, mnoho hřibů v srpnu.
 • Ryje-li krtek v lednu, končí zima v květnu.
 • V lednu moc sněhu, v červnu moc sena.
 • Když v lednu hrom se ozve, hojnost vína je v očekávání.
 • Je-li na Tři krále větrno, zamíchá se planetami a bude úrodno.
 • Na Tři krále mnoho hvězd – urodí se hodně brambor.
 • Když 10. ledna slunce svítí, budem žita, vína hojnost míti.
 • Na svatého Pavla (25. 1.) když jsou mlhy, bude rok mnoho nemocí. Je-li však ten den jasný, bude úrodný rok.There is 1 comment

Add yours
 1. Linda Terová

  V lednu se na zahrádce rozhodně nudit nemusíte 😉 Stačí se na to jen dopředu vybavit, zasadit již na jaře dopředu vhodné rostliny atd. Pár tipů: gardentech.cz/shop/clanky/co-delat-v-zime-na-zahrade-je-toho-spousta
  Hlavně se teple obléct 🙂


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist