panelák

Rekonstrukce panelového bytu

V panelových bytech bydlí více než pětina obyvatel naší republiky. V dobách boomu výstavby bytů panelovou technologií si majitelé bytů nemohli zvolit individuální podobu svého bytu. Umakartové jádro a uniformní kuchyně – to byla synonyma panelových bytů a zároveň jejich největší slabiny. Pozdější rekonstrukce panelového bytu potom byla více či méně povedená, byla ovlivněná především omezenou nabídkou materiálů pro případná vylepšení.

V dnešní době je situace zcela odlišná. Materiálů odpovídající trendům moderního bydlení je nepřeberné množství, firem specializujících se na rekonstrukce panelových bytů je také dostatek. Využívání služeb bytových architektů také již není záležitostí, kterou by si mohlo dovolit pouze „horních deset tisíc“.

Rekonstrukce umakartového jádra v panelovém bytě.

Co všechno rekonstruovat v panelovém bytě?

Když řeknu, že všechno, tak nebudu daleko od pravdy. Mnoho z nás má rekonstrukci panelového bytu spojenou pouze s vyzděním umakartového jádra a výměnou kuchyňské linky. Jenže věcí, které lze ve starém panelákovém bytě vylepšit je podstatně víc. Jedině tak může takový byt splňovat požadavky moderního bydlení. Co všechno lze tedy zahrnout do pojmu rekonstrukce panelového bytu?

 • vyzdění umakartového jádra a rekonstrukce koupelny
 • rozvody vody (ty úzce souvisí s rekonstrukcí koupelny)
 • stoupačky (opět souvisí s rekonstrukcí koupelny)
 • rozvody elektroinstalace (původní rozvody elektřiny už dávno nesplňují potřeby dnešní doby a o bezpečnosti se raději ani vyjadřovat nebudu, ta bývá katastrofální)
 • rozvody topení (i v panelovém bytě lze využít například podlahové vytápění elektřinou)
 • výměna oken
 • nové podlahy
 • nová kuchyně
 • možná změna dispozice celého bytu (panelové byty zpravidla mají nosné zdi ty obvodové, vnitřní příčky lze tedy většinou bez problémů vybourat a přestavět)
 • stěrky, omítky a výmalba na stávajících zdech
 • dveře – jak interiérové, tak ty vchodové (vyplatí se investovat do bezpečnostních vchodových dveří, dnes seženete takové, které jsou koncipované přesně pro potřeby panelových bytů)
 • rekonstrukce balkónu a jeho zasklení

Nová dispozice celého bytu. (foto ikea.cz)

Hrubý rozpočet a představy o rekonstrukci

Před zahájením vlastní rekonstrukce je nutné ujasnit si pár bodů a otázek. V první řadě musíte znát rámec finančních prostředků, které hodláte do rekonstrukce investovat. Kompletní rekonstrukce panelového bytu může totiž spolknout i sta tisíce korun! Pokud panelový dům, ve kterém se byt nachází, ještě neprošel komplexní revitalizací, pak je dobré se informovat u samosprávy domu, zda se v domě revitalizace připravuje. Na některé práce jako např. výměna oken, nové stoupačky apod. lze v tomto případě získat výhodnou státní dotaci. Podmínkou ovšem je, aby dům splnil několik důležitých podmínek dané zákonem. Navíc při hromadné akci, kdy se úpravy dělají v celém domě, získáte od dodavatelů (např. na plastová okna) výrazné množstevní slevy!

K novému bydlení patří i rekonstrukce kuchyně a kuchyňské linky.

Využít nebo nevyužít služeb bytového architekta?

Někomu se možná může zdát tato služba zbytečným luxusem. Přesto, pokud jeho služeb využijete, možná dojdete k překvapivému zjištění, že celková cena rekonstrukce vás nakonec vyjde levněji, než kdybyste si vše navrhli a projektovali sami. Zkušený architekt se totiž snaží zkoordinovat požadavky klienta, moderní trendy bydlení, funkčnost celého bytu a stavební možnosti s finančními prostředky, které budou do úprav investovány. Nechci nikoho z vás podceňovat, nicméně se může stát, že firma realizující rekonstrukci podle vašich plánů a návrhů se bude potýkat s řadou nesnází a těžko realizovatelnými požadavky. Takto pak lehce dojde k překročení původně naplánovaného rozpočtu a doby dokončení zakázky.

Cena bytového architekta se běžně pohybuje kolem 10% z celkové ceny investice. Ale při využití architekta spolupracujícího se stavební firmou můžete dosáhnout výrazné slevy a některé firmy dokonce tyto služby nabízejí zdarma.

Při výběru firmy bude záležet především na kvalitě, ceně, rychlosti realizace apod. …pokud máte ve svém okolí známé, kteří již mají rekonstrukci za sebou, doporučuji konzultaci právě s nimi. V případě, že mají zkušenosti spojené s rekonstrukcí vlastního bydlení, jistě poradí firmu se kterou byli spokojeni a navíc přidají pár dobrých rad.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist