cibulova technika

Barvení vajíček v cibuli

Barvení velikonočních vajíček pomocí slupek z cibule je snad ta nejznámější přírodní technika barvení vůbec. Kdo nebarvil vajíčka v cibuli, jakoby snad ani nechystal pravé Velikonoce! Že jste to pravdu nikdy nezkoušeli? Pak pro vás máme jednoduchý návod, jak obarvit vejce slupkami z cibule.

Obarvení velikonočních vajíček pomocí cibulových slupek je opravdu jednoduché a efektní. A hlavně vás nebude prakticky nic stát, jen trochu času. Takhle lze vajíčka obarvit na poslední chvíli, když už mají obchody zavřeno a obtisky nebo klasické barvy na vajíčka není kde koupit.

K bavení vajíček v cibuli vám stačí jen málo a zvládne to každý.

Co budete na barvení vajíček v cibuli potřebovat?

  • slupky z cibule
  • vajíčka – ideálně bílá
  • staré silonky
  • lístky bylinek nebo drobných rostlin

Syrová vajíčka opatrně vložte do silonky do které potom dáte lístky řebříčku, trojlístky nebo jiné členité drobné lístečky.

Postup barvení vajíček v cibuli

Cibulové slupky vložte do hrnce s vodou. Budete jich potřebovat tak dva pytlíky. Můžete smíchat cibulové slupky jak z klasické kuchyňské cibule, tak i z cibule červené. Pokud bude více slupek z červené cibule, bude barva vajíček sytější, červenohnědá. Slupky poté dejte vařit. Nechejte projít varem a vychladnout.

Mezitím si připravte syrová vajíčka. Nejlepší jsou bílá, ale i ta hnědá se obarví dobře. Nejprve je potřeba vajíčka jarovou vodou nebo octem odmastit. Odstraňte také červené razítko. Dobře to půjde vatovým tampónkem namočeným do octa.

Silonku zavažte provázkem, zafixujte gumičkou nebo na jejích koncích udělejte uzlík.

Vajíčka vložte do silonky a po stranách opatrně nastrkejte zelené lístky. Silonku utáhněte a bud zavažte na uzlík nebo zavažte provázkem nebo gumičkou. Pokud nechcete vajíčka zdobit lístky, můžete je třeba ovázat provázkem. A pokud je chcete jen hnědá nezdobená nebo je pak dozdobit jinou technikou, pak je dobré si připravit pouze cibulový nálev, ze kterého slupky před vložením vajíček vyberete. Slupky by se totiž na hladká nezdobená vajíčka mohly obtisknout a zanechat na nich „mapy“ v různých odstínech hnědé.

Nálev z cibulových slupek si připravíte tak, že necháte vyvařit v hrnci cibulové slupky a necháte je louhovat alespoň přes noc. Poté slupky vyberte a vajíčka barvěte níže popsaným způsobem.

Do vychladlé vody i s cibulovými slupkami (v případě nálevu bez slupek) přidáme trochu soli a opatrně do ní pokládáme vajíčka. Dbejte na to, aby byla vejce celá ponořená. Necháme vařit jako bychom vařili vejce natvrdo. Tedy přibližně 7-8 minut. Poté hrnec odstavte z plotny, vajíčka ve vodě ještě ponechejte. Klidně i přes noc.

A koledníci mohou dorazit!

Poté vejce opatrně vyjměte z nálevu, a odstraňte silonku i s lístky. Jen opravdu opatrně, protože mokrá barva se lehce setře. Vajíčka nechejte ideálně oschnout volně na podložce na vzduchu. Poté je potřete máslem nebo sádlem, to aby se krásně leskla.

Pak už jen zbývá vajíčka krásně naaranžovat na ošatku a čekat na koledníky.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist