koupelna4

Tipy na rekonstrukci koupelny

Krásná a plně funkční koupelna a toaleta – to je standard, po kterém touží snad každý z nás. Kapající kohoutky, oprýskaná vana, zažloutlé kachlíčky, plíseň a protékající toaleta… To jsou jen některé nešvary, které trápí řadu majitelů koupelen. Rekonstrukce koupelny je pak jistě na místě. Avšak vzhledem k její finanční a časové náročnosti se k rekonstrukci odhodláváme delší dobu. Přinášíme vám pár tipů, které vám budou užitečné při stavebních úpravách i výběru sanity.

Přívod vody, odpady a elektřina

Nejdůležitějším aspektem pro dobře fungující koupelnu a toaletu je přívod vody a odvod odpadu. Při rozsáhlejší rekonstrukci je toto věc, kterou byste rozhodně měli zohlednit a rozvody vody a odpadů náležitě upravit. Zamyslete se nad přívodem teplé a studené vody, odpadů, ale i elektřiny. Nyní si můžete „vymýšlet“ a pokud to je stavebně možné, vše pečlivě rozvrhněte. Později již takovou úpravu budete jen těžko provádět.

Při výběru sanity zohledňujte nejenom cenu, ale i snadnou údržbu, ekologii a design.

Při výběru sanity zohledňujte nejenom cenu, ale i snadnou údržbu, ekologii a design.

Účelnost, ale i design sanity

Aby byl výsledný efekt dokonalý, pak vybírejte sanitu ve stejném designu – slaďte vanu, umyvadlo, toaletu, sprchu a koupelnové baterie. Nemusíte přitom vybírat drahé modely. I v těch levnějších variantách je výběr dostatečný a výsledný efekt příjemný na oko i užitek. Při výběru umyvadla se zamyslete nad jeho údržbou. Bude se vám zvolený typ dobře udržovat?

Moderní jsou závěsné toalety. Promyslete však výšku jejího zavěšení – jste spíše vyšší rodina nebo již máte svůj věk? Z výše umístěného WC se vám bude lépe vstávat. Naopak rodiny s dětmi by měly promyslet pořízení sedátka s redukcí velikosti sedací plochy. Později ho lze vyměnit za prkénko standardní. I zde zvažujte snadnost údržby. Ideální je, pokud lze prkýnko snadno zcela odejmout a pohodlně vyčistit celý prostor toalety. Také samozavírací mechanismus vám ušetří spoustu rodinných půtek.

Samostatnou kapitolou jsou pak umyvadlové a vanové baterie. Například já jsem i u umyvadla zvolila baterii kuchyňskou. Ptáte se proč? Protože je možné s ní otáčet do stran, což zpravidla u umyvadlových baterií není možné. Pokud potřebuji, snadno kohoutek otočím na jednu nebo druhou stranu – snadno natočím vodu do kelímku, snadněji umyvadlo umyji, a pokud potřebuji přemáchnout v ruce sváteční svetřík, tak se mi baterie při praní „neplete“.

Ekologie a úspory v koupelně

Při rekonstrukci máte možnost zvolit takovou sanitu, která bude úsporná. Nemyslím tím počáteční náklady, ale pravidelné měsíční platby za spotřebu vody. Zde dokáže být výraznou úsporou vhodně zvolená toaleta a systém splachování. Tzv. dvojité splachování, kdy si sami zvolíte variantu spláchnutí, zpravidla třemi nebo šesti litry vody, představuje výraznou úsporu. Také funkce stop tlačítka není od věci. To umožňuje proud vody kdykoliv zastavit.

Na umyvadlovou baterii a sprchu lze pořídit perlátory a nástavce, které snižují průtok vody. Standardem jsou pákové baterie, které umožňují pohodlně nastavit teplotu vody. Ušetříte tak na spotřebě teplé vody.

Velmi oblíbené jsou walk-in sprchy. Jsou tvořené skleněnou stěnou a odtokovým kanálkem. Taková sprcha je prakticky bezbariérová.

Velmi oblíbené jsou walk-in sprchy. Jsou tvořené skleněnou stěnou a odtokovým kanálkem. Taková sprcha je prakticky bezbariérová.

Sprchový kout či vana

Je obecně známo, že sprchování je šetrnější na spotřebu vody a pro lidský organismus je vhodnější krátká sprcha než dlouhý pobyt v horké vaně. Velmi moderní a praktické jsou tzv. walk-in sprchy. Sprcha je tvořena skleněnými stěnami nebo kachlíčky obloženou příčkou. Odtok je řešený pomocí odtokového žlábku zapuštěného do podlahy. Není zde tedy klasická sprchová vanička nebo sprchový box. Walk-in sprcha je zcela bezbariérová. Důležité je pouze dbát na dostatečný sklon podlahy směrem k odtokovému kanálku a vybírat kanálek opravdu kvalitní, který je schopen pojmout dostatečné množství vody.

Drobnosti a doplňky dokáží divy

Zrcadlo, poličky, koupelnový nábytek, barevné ručníky či předložky. Všechny tyto věci do koupelny patří. Mnohdy dokáží umocnit výsledný efekt mnohem lépe než drahé obklady a dlažba. Zde lze zvolit méně nápadnou, levnější variantu a ten pravý punc koupelně vtisknout právě pomocí doplňků. Pokud máte s rekonstrukcí větší plány, přečtěte si článek, jak levně zrekonstruovat celý byt.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist