plancher.cz_1_úvod

Jak vybrat interiérové dveře?

Jedním z hlavních kritérií při výběru interiérových dveří by měl být vzhled. Ovlivní totiž styl celého interiéru. Konečná podoba dveří ale není to jediné, na co se při výběru zaměřit. Na jaké další věci byste rozhodně neměli zapomenout?

Konstrukce a výplň interiérových dveří

Samotnou kostrou dveří je jejich rám. Aby vám interiérové dveře opravdu dlouho vydržely, nevyviklaly se z pantů nebo se dokonce neutrhly, vybírejte do frekventovaných míst interiérové dveře s rámem z masivu. Vybíráte-li dveře do komory, do které chodíte jednou za týden, bude vám stačit rám z dřevotřísky.

 

Stejné je to i u výběru výplně dveří. Vždy vybírejte takovou výplň, která odolá větší či menší zátěži podle toho, kam je budete umisťovat. Na trhu najdete různé druhy výplně:

  • Voština – voština je papír formovaný do včelích pláství. Je lehká, málo odolná a levná. Hodí se do prostorů, které jsou málo frekventované. Snadno se totiž prorazí.
  • Děrovaná dřevotřísková deska – delší životnost oproti voštině poskytuje děrovaná neboli odlehčená dřevotřísková výplň. Je mnohem pevnější a odolnější a zároveň poskytuje lepší zvukovou izolaci. Je ideální pro běžně namáhané interiérové dveře do bytů či kanceláří.
  • Plná dřevotřísková deska – plná dřevotřísková výplň je nejodolnější variantou. A tak ji najdete uvnitř dveří v nejfrekventovanějších prostorách. Pokud si chcete být jistí, že kupujete dveře, které vydrží opravdu velký nápor, rozhodně se vyplatí investovat do této výplně.

Povrchová úprava dveří

Odolnost interiérových dveří určuje nejen výplň, ale také jejich povrchová úprava. Ta má na starosti ochranu proti oděru a určuje i vzhled dveří.

  • Foliované interiérové dveře – fólie na povrchu interiérových dveří je nejlevnější a zároveň nejméně odolnou úpravou. Hodí se tedy všude tam, kde nehrozí větší zatížení.
  • Laminátované interiérové dveře – laminát na povrchu interiérových dveří je dobrou volbou do domácností. Je odolný, ani po letech neztrácí barvu, prodává se v mnoha dekorech a snadno se udržuje. Na výběr máte ze dvou variant – střednětlakého laminátu neboli CPL a vysokotlakého laminátu neboli HPL. Pokud vybíráte dveře do domácnosti, bude vám stačit CPL. HPL se využívá ve vyšších zátěžích, např. do kanceláří.
  • Dýhované interiérové dveře – dýha se vyrábí ze dřeva a je tedy i dražší variantou povrchové úpravy dveří. Je náročnější na údržbu a náchylnější k poškození. Hodí se spíše do bytů než do kanceláří.
  • Lakované interiérové dveře – lakovaná úprava dveří nachází díky svojí odolnosti využití téměř všude. Jedná se o vysoce odolnou variantu povrchové úpravy, která je odolná nejen proti vlhkosti a vysokým teplotám, ale i vůči slunečnímu záření. Barevné odstíny můžete vybírat z řady RAL.

foto: plancher.cz

Otevírání dveří

V prvé řadě se podívejte, jestli potřebujete pravé či levé dveře. Jak to určit? Postavte se k futrům tak, aby se dveře otevíraly směrem k vám. Pokud budete dveře k sobě otevírat pravou rukou a panty máte napravo, pak potřebujete pravé dveře. Pokud je vše naopak, potřebujete levé dveře. Dále se rozhodněte, jaký typ otevírání se hodí do místnosti, kam dveře pořizujete.

  • Otočné dveře – otočné dveře jsou klasika a používají se ze všeho nejčastěji. K jejich otevření potřebujete prostor, a tak nejsou vhodné do malých místností.
  • Posuvné dveře – do menších prostor jsou posuvné dveře ideálním řešením. Ušetří místo a působí i jako pěkný interiérový doplněk. Mohou se posouvat buď do pouzdra nebo podél zdi. Pokud zvolíte variantu posuvu podél zdi, počítejte s tím, že musíte nechat zeď prázdnou, aby se dveře mohly otevírat.
  • Skládací dveře – skládají se přímo ve futrech, a tak není potřeba jim dělat prostor.

Falc ano, či ne?

Falc neboli polodrážka je spíše než funkční záležitostí designerským doplňkem. Jinými slovy je to tzv. zub, který vytváří dveře, vystupující vůči zárubni do prostoru.

  • Falcové (polodrážkové) dveře – dveřní křídlo je usazeno do pantů na zárubni tak, že zavřené dveře mají po celém obvodu viditelnou hranu vystupující do prostoru. Přesah dveří přes zárubeň plní funkci těsnění.
  • Bezfalcové (bezpolodrážkové) dveře – moderní variantou jsou dveře v jedné rovině se zárubní, tedy bezfalcové dveře. Působí elegantně a hodí se do moderních prostor. Ve srovnání s falcovou variantou jsou dražší.

Máte jasno, jaké dveře se hodí do vašeho interiéru? Teď nastává ta nejtěžší část, a totiž vybrat dekor. Ale nejste na to sami. Odborníci na dveře a podlahy ze společnosti Plancher vám pomohou. Inspirujte se na www.plancher.cz například dveřmi značky PORTA DOORS. Z více než 100 variant si vybere každý.

Také nezapomeňte nahlédnout na stránku Interiérové dveře v akci. Třeba jsou vaše vysněné dveře právě ve slevě.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist