kuchyňská deska 4

Plánujete rekonstrukci kuchyně nebo se chystá výměna kuchyňské desky?

Kuchyň tvoří srdce domu, své by o tom mohly říct hlavně ženy, které tráví v kuchyni spoustu času. Zde se rodí všechny ty vynikající dobroty, které maminky připravují svým milovaným. A je to právě kuchyně, která každodenně dostává opravdu zabrat. Na každé starší kuchyni je její časté používání a opotřebení znát. Ke slovu pak přichází rekonstrukce a výměna kuchyňské desky.

Nejde jen o design, ale hlavně o funkčnost a praktičnost. Kuchyně starší více než 15 let, pak často potřebuje rekonstrukci. A pokud se na výraznější změny necítíte nebo na ně nemáte finance, pomůže renovace kuchyňské linky a výměna kuchyňské desky. Nejvíce jsou vidět kuchyňská dvířka, hned za nimi pak následuje právě kuchyňská pracovní deska.

Kuchyně dostává každý den opravdu zabrat. Po čase tedy přichází na řadu výběr nové kuchyně nebo alespoň výměna kuchyňské desky.

Nová kuchyňská linka

Ti, kdo mají hlouběji do kapsy nemusí hnedka rekonstruovat celou kuchyň a měnit dobře navrženou a funkční kuchyňskou linku. Ale minimálně dvířka, a hlavně pracovní plocha, by jistě zasloužila výměnu. Podívejme se blíže na materiály, ze kterých lze novou kuchyňskou desku vybírat. Na to, jaké mají jednotlivé kuchyňské desky výhody a jaké nevýhody.

Výměna kuchyňské desky

Kuchyňská deska je nejvíce namáhanou plochou v kuchyni. Přitom je nejvíce vidět a dotváří celkový ráz kuchyně. Její výběr byste proto neměli brát na lehkou váhu. Velkou roli zde hrají finance, avšak volba té nejlevnější desky nemusí být vždy tím správným řešením. Volte spíše kvalitnější desku s dlouhou životností a snadnou údržbou. Tato investice se vám jistě vrátí.

Dlouhodobě mezi nejoblíbenější materiály kuchyňských desek patří laminát.

 • Laminátové kuchyňské desky

Laminátové kuchyňské desky patří dlouhodobě mezi ty nejoblíbenější. Jejich předností je nízká cena a velká variabilita dekorů. Lze si vybrat vzor a dekor na první pohled nerozeznatelný od dřeva nebo kamene. Barevná škála a provedení je opravdu veliké a snadno tak vyberete ten typ, který podtrhne celkový ráz kuchyně. Naopak nevýhodou jsou užitné vlastnosti – musíte být opatrní například při krájení a vždy striktně používat prkénko. Položit rozpálený hrnec na laminátovou kuchyňskou desku by se vám také nemuselo vyplatit. Špatně utěsněná spára kolem kuchyňského dřezu také může dělat problémy. Dlouhodobě působící voda vede k nabobtnání a znehodnocení desky.

Kamenná kuchyňská deska je prakticky nesmrtelná.

 • Oblíbený kámen

Velmi oblíbeným materiálem použitým na kuchyňské desky je kámen. Je jedno, zda se jedná o přírodní kámen, technický nebo umělý kámen (akrylát). Přitom tvrzený kámen je pevný, odolný proti poškrábání, má nízkou nasákavost a jeho údržba je velmi snadná. Má vynikající užitné vlastnosti, a přitom dobře vypadá. Jeho nevýhodou je vyšší pořizovací cena. Pokud uvažujete o pořízení kamenné kuchyňské desky, pak je nutné počítat s poctivým materiálem korpusu kuchyně. Taková deska totiž už něco váží.

 • Dřevěná kuchyňská deska

Dřevo je velmi krásný materiál. Často je také používaný na kuchyňské desky. Mezi jeho výhody patří bezchybný vzhled. Ale všechno má své proti, a i dřevěné masivní desky mají svá ale… jsou náchylnější k opotřeben a i jejich pořizovací cena je trochu vyšší. O dřevěnou kuchyňskou desku je nutné pečovat a několikrát za rok její povrch ošetřit speciálním olejem. Navíc je opět nutné dbát zvýšené opatrnosti při práci s nožem a manipulací s horkými hrnci a pánvemi. Na druhou stranu lze masivní desku velmi rychle a snadno zrenovovat přebroušením horní poničené vrstvy a aplikací nové povrchové úpravy.

 • Nerez do moderního interiéru

V moderních kuchyních se setkáváme s nerezovými kuchyňskými deskami. Jejich vzhled je opravdu nevšední a nadčasový. Jsou odolné proti mastnotě i vysokým teplotám. Nerez časem získává lehkou patinu vlivem drobných škrábanců, které se na desce mohou vyskytnout. To však není na závadu. Obávané otisky prstů a kapky vody lze snadno otřít suchým hadříkem. Tento materiál je prakticky nesmrtelný, ale nevýhodou je opět jeho vyšší pořizovací cena.
There are 3 comments

Add yours
 1. Jana

  Chystáme se na rekonstrukci kuchyně a mně se docela líbí dekorativní bodovky akorát s nimi nemám zkušenosti. Myslíte, že do kuchyně bude lepší klasický závěsný lustr nebo právě bodovky?

 2. Lenka Nová

  Zdravím, také se chystáme na změnu v případě kuchyně. Takže ji budeme celou předělávat. Zatím jsme ve fázi hledání správných materiálů a tak. Koukněte třeba na tyhle stránky: sanimat.cz/k471-obklady-kuchynske-obklady. Byli naší inspirací a uvidíme, zda objednáme přímo tam nebo jinde. Máte nějaké dobré stránky i vy?

 3. Pavlína Javůrková

  Já rozhodně doporučuji kámen. 🙂 Laminát už nikdy více. Vždycky mi nakonec dopadl tak, že se v něm udělala dírka a začalo to zahnívat. To s kamenem nehrozí a nemusím se děsit, že ho děti pořežou, takže nádhera. Ale celodřevěná zní taky dost zajímavě. Jen bych měla strach ze zahnívání dřeva. To se prostě s kamenem nestane. 🙂


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist