kuchyn1

Výběr kuchyňské desky

Pracovní deska na kuchyňskou linku by měla pěkně vypadat, snadno se udržovat, vyhovovat z hlediska hygieny a vydržet prakticky vše! K její výrobě ze použít řadu materiálů, z nichž každý má své výhody a nevýhody. Čím se při výběru kuchyňské desky řídit – jaké zvolit materiály a jaké jsou jejich orientační ceny.

Foto: FreeImages.com

Mezi nejběžnější materiály na výrobu kuchyňských desek patří dřevotřískové lamináty.

Dřevotříska potažená laminovou fólií

K výrobě kuchyňských pracovních desek se tento materiál využívá nejčastěji. Jádro obyčejných desek tvoří prostá dřevotříska, dražší typy mají zhutnělé jádro s vysokou tvrdostí a také mívají ozdobnější hrany. Vysokotlaká fólie se vyrábí v nejrůznějších barevných a dezénových provedeních, nejčastěji imituje barvy a textury kamene či dřeva. Hrany mohou být také opatřeny akrylátovým zakončením, nákližkem z masivního dřeva či plastovou ABS-hranou.

U laminových dřevotřísek se nelze vyhnout spárám a skulinám v místě napojování, kolem dřezu či varné desky. Když se dovnitř dostane vlhkost, deska začne bobtnat a dělá boule. Tomuto bohužel nelze nijak zabránit. Předcházet takovým nepříjemnostem lze do jisté míry spojením jednotlivých kusů kovovými vykrývacími lištami, případně silikonovým tmelem. Lépe k sobě dosedají frézované spoje zespodu sešroubované. U luxusnějších laminovaných desek se dá dosáhnout téměř neviditelných vlasových spojů. Díky speciální výrobní technologii nemají žádné švy na hranách a spoje se omezují pouze na plochu dotyku mezi dvěma deskami. Spojované desce se také nevyhneme v kuchyni uspořádané do rohu. Mohlo by se zdát, že u lineární nebo rovnoběžné kuchyňské linky nejsou spoje třeba. Nezapomeňme však také na to, že desku je potřeba nějakým způsobem do bytu dopravit.

Laminované desky se obvykle vyrábí o tloušťce 4 cm a šířce 60 – 65 cm. Při běžném kuchyňském provozu laminovaná pracovní deska zcela vyhovuje, pokud na ní ovšem nebudeme krájet potraviny (není nad prkénko!) nebo na ni neodložíme rozpálenou žehličku či hrnec.

Cena: od 700,- až  3.500,- Kč za metr čtvereční

Foto: pixabay.com

Kuchyňská dřevěná pracovní deska vyhoví každému stylu, modernímu i klasickému.

Dřevo jako materiál na kuchyňskou desku

K dražším kuchyním lze pořídit desku z masivního bukového nebo dubového dřeva ve formě tzv. nekonečného vlysu. Tento materiál se dobře opracovává a umožňuje tvarování. Aby vyhovoval hygienickým požadavkům musí však být nalakovaný nebo ošetřený olejem či voskem. Z estetického hlediska to není ideální. Dřevěná pracovní deska se také snadno mechanicky poškodí a neodolává vysokým teplotám.

Cena: od 6.000,- za metr čtvereční

Luxusní kámen

Návrat k přírodním materiálům reprezentuje kromě dřeva také kámen a to zejména žula. Má krásnou kresbu a lze ji tvarovat do jakékoliv podoby. Výhodná je pro umístění dřezu, dobrý kameník dokáže dřez vsadit ze spodní části pracovní desky a ještě v desce vyfrézovat splav či odtokové drážky. Žulová deska se z hlediska životnosti, tvrdosti i teplotní odolnosti jeví jako nejkvalitnější. K méně příjemným vlastnostem žuly patří pocit chladu, když se desky dotkneme a také její křehkost. Pokud na ní upadne těžký předmět, může prasknout nebo se naštípnout. Na rozdíl od žuly se na pracovní desky nehodí mramor. Je křehký, porézní a na jeho povrchu zůstávají nevyčistitelné stopy po všem, co zde odložíte.

Cena: až 10.000,-Kč za metr čtvereční

Foto: FreeImages.com

Kov splňuje ty nejvyšší hygienické nároky. Spíše než v domácnostech se s ním setkáme v profesionálních kuchyních.

Nadčasový nerez

U tohoto materiálu se můžeme spolehnout na odolnost vůči vodě a vysoké teplotě i na dostatečnou tvrdost. Nerez posouvá celou kuchyňskou sestavu do oblasti profesionální kuchyně, kde se tohoto materiálu využívá hlavně díky vyhovujícím parametrům přísných hygienických předpisů. Dodavatelem jsou výrobci dřezů.

Cena: až 10.000,- Kč za metr čtvereční

Nesmrtelný umělý kámen pro náročné

Mezi kvalitní pracovní desky také patří desky z umělého kamene tzv. corianu, a jeho levnějších příbuzných – askilanu, silgranitu, fragranitu, silacronu a dalších. Desky se vyrábějí z jemné minerální směsi a pojiva. Skýtají řadu příjemných vlastností: snadno se tvarují a opracovávají, odolávají vyšším teplotám i působení chemikálií, jsou na dotek teplé, lze je opravit aniž by to bylo znát, na desce nenajdete žádné spáry a dobře se čistí. Prodávají se v desítkách barevných odstínů a vzhledem se podobají kameni s jemnějšími i hrubšími zrnky.

Cena: až 12.000,- Kč za metr čtvereční




There is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist