bazén

Písková filtrace a bazénové plachty

Užívat si léta, koupání a pohody u bazénu. Tak to má rád snad každý. Jak ale udržet vodu v bazénu čistou? Čistou vodu v zahradním bazénu zajistí písková filtrace.

Pokud si při koupání ve vlastním bazénu chcete během sezóny užívat skutečně křišťálově čistou vodu, musíte ji pravidelně čistit a filtrovat. A to nejde bez kvalitní a výkonné filtrace, na kterou je stoprocentní spolehnutí, a která udělá práci za vás.

Jakou zvolit bazénovou filtraci?

V současné době jsou na našem trhu dva druhy filtrací.

  • Kartušová, která je ovšem podle odborníků pro svůj nedostatečný výkon již přežitá.
  • Mnohem kvalitnější je filtrace písková, která pracuje na přírodním principu filtrování vody přes pískovou náplň. Její výkon je dostatečný, proto je k ní možné bez problémů připojit další nezbytné příslušenství jako je například solární ohřev vody nebo bazénový vysavač.

Písková filtrace pro zahradní bazén

I mezi pískovými filtracemi je rozdíl. Čím se tedy máme při jejím výběru řídit? Důležitým parametrem je, že během sezóny bychom měli každý den nechat celý objem bazénu přefiltrovat. K tomu je ovšem potřeba mít filtrační jednotku s odpovídajícím výkonem. Tedy takovou, která i při zapojení veškerého příslušenství, a třeba i mírně znečištěné pískové náplni bude stále schopna filtrovat vodu rychlostí 4 m3/hod. Jen pro příklad: takto výkonnou filtraci potřebujete například i k jednomu z nejběžnějších nadzemních bazénů s objemem 9 000 litrů.

Kdo plánuje nákup nové filtrace, měl by si dát dobrý pozor na její kvalitu. I na českém trhu se objevily podezřele levné a velmi špatné pískové filtrace, jejichž výkon není v žádném případě dostatečný. Takže přestože nese označení písková, tak příslušenství jako jsou například solární ohřev a bazénové vysavače, jednoduše nezvládne. Proto je moudré si pro kvalitní pískovou filtraci radši dojít do obchodů, které se na bazény a bazénovou technologii specializují.

S výkonnou pískovou filtrací nejen zajistíte křišťálově čistou vodu, ale můžete k ní připojit i další užitečné příslušenství jako je například ohřev vody, bazénové vysavače či automatický dávkovač chlóru.

Bazénové plachty ušetří práci i peníze

Majitelé bazénu dobře vědí, kolik nečistot do něj dokáže navát vítr nebo napadat z okolí. Proto je dobré si vodní hladinu v době, kdy se nekoupete, zakrýt. Ušetříte si tak spoustu práce při čištění bazénu a spotřebujete i mnohem méně bazénové chemie, takže i ušetříte. Na trhu je k dostání celá řada bazénových plachet, stačí si jen vybrat.

  • Krycí plachty

Slouží k ochraně zapuštěného i nadzemního bazénu před vniknutím mechanických nečistot a  tím výrazně usnadňují údržbu a snižují spotřebu bazénové chemie. K dostání jsou buď  klasické, nebo síťové. Jejich výhodou je, že jsou lehké a manipulace s nimi je snadná. Síťovina navíc záměrně nezadržuje vodu, která může u běžných krycích plachet způsobit problémy, jako je například nadměrné zatížení krycí plachty vodou, namáhání úchytů, atd. Je však třeba mít na paměti, že tyto plachty nezabrání pádu lidí či zvířat do vody a většinou se nehodí na zakrytí bazénu v zimním období.

  • Solární plachty

Solární plachta se umísťuje na hladinu bazénu. Přes den násobí účinky slunečního záření a tím ohřívá vodu a současně brání jejímu odpařování. V noci, kdy je okolní vzduch chladnější, potom zamezí tepelným ztrátám. Solární plachtu se doporučuje používat v kombinaci s ohřevem vody. U zapuštěných bazénů lze také využít speciálních navijáků solárních plachet, které výrazně ulehčí práci a manipulaci s plachtou.

  • Bezpečnostní plachty

Slouží k zabezpečení zapuštěného bazénu před pádem lidí i domácích zvířat do vody.

  • Zimní plachty

Jsou vyrobeny ze speciálního mrazuvzdorného materiálu a jsou určeny k zazimování bazénu. Chrání vodu po celou zimu před spadem nečistot a na jaře tak výrazně usnadní uvedení bazénu znovu do provozu.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist