kamenna-podlaha-2

Kamenná podlaha efektní i po staletích

Přírodní kámen patří k materiálům s tisíciletou tradicí a prakticky nikdy nevyšel z módy. I proto sestává efektním i praktickým kontrapunktem současných interiérů. Kamenná podlaha je dominantou interiéru. V použití kamene se však nemusíte držet pouze při zemi.

K využití ve vnitřních prostorech domů kámen předurčuje jeho ušlechtilý vzhled, v němž se kombinuje přírodní charakter s jedinečností každého kusu kamene i možnost exkluzivního zpracování. Navíc kámen vykazuje mimořádnou životnost a stabilitu vzhledu.

Výhody kamenné podlahy

Výhodou, o které nikdo v souvislosti s kamennou podlahou nepochybuje, je její tvrdost a odolnost, přitom je ale je kámen na dotek i pohled velmi příjemný. Různé typy podle druhu zvoleného kamene ale mají svá specifika, která je před konečným výběrem dobré znát. Do koupelen se svým exkluzivním vzhledem nejlépe hodí mramor odkazující až k antické tradici, žula, travertin nebo pískovec zase najdou vhodné uplatnění ve společných místnostech a kuchyních. Kamenná podlaha v kuchyni navíc přináší praktickou výhodu – absenci spár, v nichž by mohly ulpívat nečistoty, a navíc vedle atraktivního vzhledu má i malé nároky na údržbu.

Nejen podlahy

Práce s kamenem v interiéru se nemusí omezit na podlahu – oblibu získal i jako základ kuchyňských a koupelnových desek. Zvlášť efektní je jeho úprava do vysokého lesku nebo pololesku, zajímavé efekty ale přinesou i matné povrchy s jemnou strukturou. Je možné využít i tzv. antikový povrch – speciální technologií zdrsněný kámen, jehož plocha je vyleštěna do polomatu a vytváří dojem zastaralé patiny.

Foto: FreeImages.com

Textura mramorových dlaždic.

Klasický mramor

Mramor si původně získal oblibu jako sochařský materiál, postupně se ale začal uplatňovat i jako součást interiérů, kde jej lze použít ve velkých a rozměrově přesných formátech, ale i jako dlaždice nebo obklady. Na rozdíl od méně ušlechtilých kamenů je ale citlivý na chemické i mechanické poškození. I tak se ale mramor díky dokonale hladkému povrchu dá snadno a dobře udržovat.

Žulová jistota

Na interiérových podlahách nejčastěji nachází uplatnění žula. Je to zejména díky vhodným vlastnostem, kterým dominuje tvrdost, kompaktnost a také snadné zpracování. Vydrží i velkou zátěž, odolá kyselinám i chemikáliím. Pokud jde o design, umožní v kuchyňském interiéru vytvořit zajímavé harmonie. Na trhu se objevuje ve formě desek s hladkou povrchovou úpravou a leštěný povrch navzdory svému vzhledu vyhovuje požadavku, aby podlaha neklouzala a není zapotřebí tento elegantní vzhled rušit dalšími úpravami. Efekt žulové podlahy zvýrazní výběr složení kamene s kombinacemi křemene, slídy a živce. Žulová dlažba umožňuje také instalaci podlahového topení.

Foto: FreeImages.com

Textura žuly.

Tvrdý a pevný pískovec

Vedle žuly a mramoru do interiéru jako podlahový materiál vstupuje i pískovec – tyto podlahy vykazují mimořádnou tvrdost a pevnost. Materiál je tvořen masou písku, jejíž podstatnou část tvoří křemen a pískovec a podle podmínek lokality těžby má různé zabarvení – červené, hnědé, nazelenalé nebo žluté až bílé. Na rozdíl od žuly a mramoru má zrnitou texturu a jednotlivá zrníčka mívají stejný tvar. Atraktivní vzhled pískovec získává po vyhlazení a jeho povrch pak nevyžaduje žádné další úpravy.

Další možnosti

Výběr materiálu pro kamennou podlahu nekončí u tří nejpoužívanějších druhů. Uplatňuje se například ručně štípaný andezit, který se dodává se v podobě nepravidelně formovaných ploten a vyznačuje se velkou odolností a pevností, v nabídce je přitom široká škála barev a odstínů. Čedič jako sopečná vyvřelina tmavé barvy rovněž patří mezi velmi tvrdé kameny, extrémně tvrdou sedimentární horninou obvykle šedé až hnědé barvy s jemně zrnitou texturou je křemenec. Za „pohledovou“ alternativu mramoru lze považovat vápenec, který je oproti mramoru méně tvrdý nemá tak exkluzivní vzhled.

Přece jen údržba…

Přes deklarovanou odolnost a malé nároky na údržbu kamenné podlahy je přece jen jistá péče nutná. Exkluzivní vzhled kamenných podlah totiž bez pravidelného čištění nevynikne. K běžné očistě s použitím vody se nedoporučují mýdlové přípravky, aby nevznikly šmouhy, lze ale přidat pH neutrální čistidla nebo bezfosfátová mýdla. Podlahu je ale vždy na závěr čištění nutné dobře opláchnout a odstranit stopy po čistidle. Zvýšenou pozornost vyžadují vápence, které jsou citlivé na působení kyselin, neměly by se tedy v žádném případě používat čisticí prostředky s jejich obsahem. Pokud na kamenné podlaze vzniknou skvrny např. při rozlití tekutin, je třeba je urychleně odstranit vodou.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist