plovouci-podl-1

Plovoucí podlahy: rychle a kvalitně

Častým požadavkem bývá při realizaci staveb a úprav interiérů rychlost a jednoduchost. Stranou ale nezůstává ani estetika a kvalita. Při pořizování podlahy všem těmto požadavkům vyhovují plovoucí podlahy.

Lehké plovoucí podlahy nacházejí uplatnění ve všech typech obytných interiérů a za tuto oblibu vděčí v první řadě snadné a rychle realizovatelné montáži. Příprava podkladu není příliš náročná a vlastní montáž se obejde bez mokrých procesů, takže případné vysychání nekomplikuje další stavební úpravy.

Podlahy pro rekonstrukce i novostavby

Plovoucí podlahy nejsou pevně spojeny se spodní podkladní vrstvou ani se svislou stavební konstrukcí, podlaha tohoto typu se skládá ze tří vrstev – z nášlapné, roznášecí a izolační vrstvy – které zajišťují tepelnou a zvukovou izolaci, nášlapná vrstva pak má i estetickou funkci. Plovoucí podlahy se dobře hodí pro novostavby,ale jsou ideální i pro rekonstrukce a sanace,  např. ve střešních nástavbách a půdních vestavbách, a to zejména díky jejich lehkosti a malých nárocích na výšku konstrukce. Podlahy lze provádět jak na betonový podklad, tak i na dřevěné trámové stropy. Lze s nimi snadno vyřešit i menší nerovnosti.

K pozitivům při volbě plovoucích podlah je i jejich snadná údržba a dlouhá životnost, a i v případě lokálního poškození lze situaci řešit bez větších komplikací díky snadné opravitelnost a výměně poškozených dílců. Pokud jde o materiál, pro plovoucí podlahy se nabízejí v podstatě dva základní typy – laminát a dřevo.

plovouci-podl-4

Plovoucí podlahy mají dlouhou životnost a péče o ně je snadná.

Laminátová kvalita s menšími náklady

Laminát je osvědčeným materiálem, který dokáže dokonale imitovat vzhled dřeva i další kvality pokud jde o životnost apod., a to při citelně nižší ceně. Odolnost zajišťuje povrch z nelámavé pryskyřice, její stupeň lze zjistit z označení číslem, které udává kvalitu povrchu – čím vyšší, tím je podlaha odolnější. Kromě uvedených nízkých pořizovacích nákladů patří k výhodám laminátu snadná údržba a pestrý výběr dekorů a barev. Navíc se laminátové plovoucí podlahy dobře osvědčují jako krytina pro podlahové topení.

Vedle těchto jednoznačných kladů je třeba uvést i některé nevýhody laminátu. Nejde o obnovitelný materiál, takže se u něj na rozdíl od dřeva nedá poškození vyřešit novým zbroušením, ale jediným způsobem odstranění problému je výměna celé lamely. Nebezpečí pro laminátovou podlahu představuje také vlhkost – pokud do podlahy vnikne vody, zdeformuje se celá nosná deska, která se již nevrátí do původní podoby.

Dřevěné plovoucí podlahy se vyznačují dlouhou životností, ale potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

Dřevěné plovoucí podlahy se vyznačují dlouhou životností, ale potřeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

Dřevěné plovoucí podlahy

Uplatnění dřeva pro plovoucí podlahu je dalším kvalitním řešením a přináší do interiéru všechny výhody klasické dřevěné podlahy, ovšem s mnohem jednodušší instalací. Pro výrobu dřevěných plovoucích podlah se užívají různé druhy dřevin, které pak podlaze dávají příslušné vlastnosti pokud jde o odolnost, tak o vzhled. Materiál také ovlivní cenu – lze volit mezi domácími dřevinami jako je švestka, třešeň, dub, buku nebo exotickými druhy – např. americká třešeň nebo bambus. U dřevěné podlahy je ale kromě vyšší ceny na rozdíl od laminátové varianty také třeba počítat s náročnější konečnou úpravou a následně i údržbou.

Bez údržby se neobejdou

Na podlahu v běžném provozu působí různé vlivy, je proto nutná pravidelná a správná údržba a spoléhat jen na odolnost kvalitního materiálu nestačí. Péče o podlahu by měla začít už jejím prvním ošetřením, kdy jde zejména o dokonalé odstranění prachu a montážních nečistot po stavebních pracích, které by mohly způsobit opotřebení podlahy. Základní podmínkou je výběr vhodného čisticího prostředku – pro dřevěné, korkové nebo laminátové podlahy lze po odstranění hrubých nečistot použít např. prostředek Cleanclou, který při dodržení pokynů výrobce pro první ošetření stačí.

Vedle prvního ošetření je pro zachování estetických i funkčních vlastností podlahy nutné pravidelné čištění, které spočívá hlavně v odstranění ulpívajících nečistot z povrchu. Vhodná je kombinace aktivních čisticích prostředků, které podlahu důkladně vyčistí, s ošetřovacími čisticími prostředky, které současně s čistícím efektem dokáží doplňovat konzervační látky a ošetřovací složky do ochranné vrstvy podlahy.

Kam dál?
Dřevěné podlahy
Plovoucí podlahyThere is 1 comment

VSTUP DO DISKUZE

Nový komentář

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist