trávník po zimě

Jak pečovat o trávník po zimě?

Přestože na jaro a krásný zelený trávník na naší zahradě si ještě nějakou tu chvilku počkáme, můžeme již nyní udělat několik zásadních kroků pro to, aby se stal za pár týdnů pýchou naší zahrady.

Dokud je pod sněhem, nemyslíme na to, jak bude vypadat po oblevě. A pak to přijde. S prvními sílícími slunečními paprsky se nám odkrývá to, co jsme tak úplně nechtěli vidět. Hnědé mokré cosi, co možná kdysi vypadalo jako vzdálený příbuzný vašeho přenádherného trávníku z minulého léta. Ale nezoufejte. Nic není tak strašné, jak to vypadá, a tudíž i zubožený trávník opět nabere novou sílu a bude vám opět dělat radost, pokud mu trochu pomůžete. Jak tedy postupovat při jeho  obnově?

Péče o trávník po zimě v pravý čas

Počkejte, až zima skutečně skončí, roztaje poslední sníh a až bude trávník suchý. Až teď je totiž čas na jeho očistu – shrabání větviček a listí z minulého roku, případně staré suché trávy. Pokud do trávníku budete zasahovat dříve, může to na něm nechat nepěkné stopy.

První jarní sestřih provádějte až poté, co trávník zcela vyschne. Sekejte ho do výšky zhruba 3 centimetry.

První jarní sestřih provádějte až poté, co trávník zcela vyschne. Sekejte ho do výšky zhruba 3 centimetry.

Jarní sestřih

Starý trávník je třeba zastřihnout už nyní. Pokud jste starý trávník nesekali na podzim, je dobré jej posekat zhruba na 3 cm. Na některých typech sekaček dokonce není problém nastavit délku sečení. Nezapomeňte pak posekanou trávu shrabat, aby nezačala plesnivět.

Vertikutace a provzdušnění

Aby mohl trávník znovu dýchat, je třeba jej vertikutovat, tzn. provzdušnit. Přes podzim a zimu trávník zarostl mechem, kořeny, zbytky trávy a listí. Tato vzniklá bariéra – travní plsť – brání půdě i trávníku v dýchání, což jeho vzhledu ani pohodě nepřidá. Provzdušňujte ideálně pomocí vertikutátoru – je to pohodlné a rychlé. Vertikutátor provzdušní trávník pomocí ostrých ocelových nožů několik centimetrů do hloubky a díky záchytnému koši se nemusíte starat o rostlinné zbytky, které byste jinak museli shrabat.

Zatravnění holých míst

Pokud je to zapotřebí a na trávníku se vyskytují holá místa, zasejte na ně travní směs. Nejdříve však místo prohrábneme a půdu smícháme s pískem. Pak teprve sejeme a následně místo uválíme travním válcem a zalijeme. Pokud však chcete zasít zcela nový trávník, musíte terén nejdříve předpřipravit – odstranit kameny a plevel a zarovnat terén. Do půdy případně přidejte rašelinu či hnojivo, aby se trávníku dařilo. Výběr osiva je pak na vás, ovšem obecně se doporučuje nakupovat raději u renomovaných výrobců, kteří nabízejí speciálně vyšlechtěné a odolné odrůdy. Samotné setí pak můžete provádět buď tradičně rukou, nebo pomocí sypacího vozíku, a to od jara do podzimu. Pamatujte ale, že na první setí by měla být teplota půdy min 8°C. Osivo následně vpravíme do země opět pomocí válce s hroty či hráběmi.

Důležitá vláha

Ať už jste zaseli trávník nový, nebo pečujete o ten, co již máte, pamatujte na závlahu. Sucho trávě dobře nedělá a choulostivé klíčky by mohly brzo doklíčit. Zavlažujeme však rovnoměrně, aby z našeho trávníku nevznikl rybník.

Foto: hondastroje.cz

Práci v péči o váš trávník vám usnadní robotická sekačka.

Kdy a jak sekat nový trávník

Až se nový trávník vyšplhá do výšky 8 až 10 cm, můžete se pustit do prvního sekání. Nejdříve jej zkrátíme zhruba o třetinu délky, takže asi na 5-7 cm. K tomu je vhodná travní sekačka, která umožňuje nastavení výšky sečení. Pokud není trávník příliš hustý nebo se na něm vyskytují prázdná místa, můžeme ho v této fázi ještě dosít. Necháme opět dostatečně dorůst a pak už sečeme dle libosti. Při sečení je důležitá ostrost nožů, která zaručuje skutečně sestřižení a ne vyškubání choulostivého trávníku. Účelné je používat při sekání sekačku se záchytným košem, díky němuž získáme materiál do kompostu, který pak můžeme opět použít jako hnojivo trávníku.

 
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist