travnik

Vertikutátor je lékař trávníků

I když se to někomu může zdát příliš brzy, právě v těchto dnech každý majitel zahrady rozhoduje o tom, jak bude jeho trávník vypadat. Kdo chce mít skutečně pěkný pažit, měl by začít uvažovat o vertikutaci. Nyní je ideální čas na ozdravnou kúru pro trávník – vertikutaci. Odstraníte při ní nepropustnou travní plsť, která brání přístupu vody, kyslíku a živin ke kořenům.

Zima dává trávníkům na našich zahradách pořádně zabrat, a to co bylo ještě před pár měsíci chloubou, může být spíš pro ostudu. Místo výstavního pažitu na zahradách často vidíme jak se nevzhledné skvrny odumřelé staré trávy střídají s čerstvě rašícím mechem nebo kusy udusané holé hlíny. Ale nic není ztraceno, jen je potřeba si pospíšit. Kdo chce poničený trávník zachránit a mít ho v sezoně opět krásný, hustý a hlavně zdravý, má právě teď nejvyšší čas, aby se pustil do znovu oživující kúry – vertikutace.

travnikPusťte živiny ke kořenům

Mnoho lidí se diví, že jim na cestu k výstavnímu anglickému trávníků nestačí jen kvalitní sekačka, osivo a hnojivo. Ale pokud se porost dusí a ke kořenům se nedostávají živiny, je to málo. Odumřelé rostliny, zbytky posekané trávy, plevel a mech totiž v trávníku tvoří i několikacentimetrovou nepropustnou vrstvu, která může trávu udusit a zabraňuje pronikání vody a živin do půdy. A kromě toho vytváří travní plsť příznivé podmínky pro vznik plísňových a houbových onemocnění.

Jak na to?

Vertikutátorů je na trhu celá řada. Ať už jsou to stroje s elektrickým či spalovacím motorem nebo třeba jen mechanické vertikutační hrábě. Ty ovšem postačí jen na malou předzahrádku. Stroje s motorem mají rotující řady tenkých svislých nožů, které se zařezávají do trávníku a tak travní plsť odstraňují. Zároveň trávník omlazují, protože při práci vertikutační nože přesekávají travní výběžky, a tak podporují tvorbu nových. I když po zákroku pažit nevypadá nejlépe, do dvou týdnů se vzpamatuje. Aby byl úspěch zaručen, je dobré dát do volných míst vzniklých například odstraněním rozměrného plevele, nové travní osivo a aplikovat speciální trávníkové hnojivo.

Foto: pixabay.comJak si vybrat vertikutátor?

Před výběrem stroje s motorem je potřeba zvážit, jak velký a členitý pozemek máte a nakolik je dostupný přívod elektřiny. Zatímco na malé plochy zhruba do 50m2 stačí mechanické vertikutační hrábě, pro větší plochy se již vyplatí stroje s elektrickým či spalovacím motorem.
Modely s elektrickým motorem jsou velmi tiché a hodí se pro střední až větší zahrady s blízkým přívodem elektřiny. Benzínové vertikutátory jsou určeny pro větší plochy a členité pozemky, a proto bývají většinou osazeny výkonnými motory a mívají ocelové šasi. Nejpohodlněji si trávník „provětrají“ majitelé traktorů. Stačí jen připojit  provzdušňovač (aerátor) a pracovat pohodlně usazený do sedadla.

Po vertikutaci je dobré trávník dosít a přihnojit kvalitními hnojivy.

Zdroj a foto: Mountfield
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist