listí na podzim

Podzimní úklid zahrady

Jak na podzimní úklid zahrady? Se správnými pomocníky! Přišel čas na pravidelný úklid zahrady před zimou a to může být pěkná dřina.

Zatímco romantik se bude se na podzim nad krásami pestrobarevného listí rozplývat, praktik úpí při představě,že ho zas bude muset uklízet. Přišel čas na pravidelný úklid zahrady před zimou a to může být pěkná dřina.  Pokud si ovšem k ruce přiberete správné stroje, nebudete mu muset  věnovat víc času ani námahy než je nezbytně nutné.

Foto: MountfieldVysavače a fukary

Při tradičním a nikdy nekončícím boji se spadaným listím, si můžeme  s moderní technikou výrazně pomoci. Proč se ohánět obyčejnými hráběmi a bojovat s větrem o každý lístek,když si na pomoc můžeme vzít zahradní vysavač, který zároveň slouží jako fukar. Pohodlně nafouká listy na hromadu třeba do kouta, kterou pak rychle a bez zbytečných ztrát vysajete do objemného vaku, který má obsluha na rameni. Do toho se vejde skutečně mnoho, protože moderní vysavače jsou vybaveny rozmělňovacím zařízením. Silný proud vzduchu žene listí přes speciálně upravené lopatky ventilátorů, který listí rozdrobí. Objem se tak zredukuje až o 90%. Kromě úklidu listí se vysavače dají využít i v zimě na odfoukání čerstvě napadaného sněhu.

Foto: MountfieldDrtiče

Po pravidelném  prostřihávání stromů, sestřihu živých plotů a keřů na každé zahradě roste nevzhledná halda větví, větviček a  kůry. Jak se jí zbavit? Jen málokdo si ji ještě troufne zapálit, protože by ho čekala mnohatisícová pokuta. Jako další možnost se nabízejí kontejnery, které obce na zahradní odpad přistavují, ale ani to není ideální řešení. Mnohem efektivnější a ekologičtější je rozdrtit zahradní odpad v drtiči nebo štěpkovači, které mají jednoduchou obsluhu, pohodlné čištění pracovního prostoru a majitele zbaví starostí jednou provždy. Jemná drť z drtičů dobře poslouží jako mulčovací materiál ke stromům a keřům nebo do kompostu. Větší kousky ze štěpkovače zlevní vytápění, protože poslouží na topení v krbech nebo krbových kamnech.

Na našem trhu jsou nepopulárnější drtiče s elektrickým motorem, které jsou drtícím ústrojím tvořeným ozubenými koly schopny zpracovávat větve o  průměru až  4,5 cm. Kromě síly motoru je u těchto strojů rozdíl i v materiálu použitém na výrobu podavače a krytu. Může to být tvrzený plast, nebo plech. Praktičtější je plast, protože je lehčí a se strojem je tak mnohem snazší manipulace. Silnější a výkonnější jsou pak zahradní drtiče s benzinovým motorem, které nejsou závislé na přívodu elektřiny a dají se použít prakticky kdekoliv. Díky mohutnější konstrukci s nimi zlikvidujete i větvě o průměru až 8 cm. Posledními ve výčtu jsou štěpkovače, které větve rozdrtí na větší kousky. Ty je možné využít jako mulč na pěšiny mezi záhony, do skalky nebo na topení v kotli a kamnech.

Kompostéry

Stejně ekologicky, jako si počínáte při třídění odpadu v domácnosti, můžete postupovat i na zahradě. Nejen organický odpad z domácnosti, ale i drobný rostlinný odpad, jako je například posekaná  tráva, shrabané listí, plevel nebo malé větvičky, znovu zhodnotíte kompostováním. Moderní stavebnicových komposty vyrobené z recyklovaného polyetylénu vám to umožní velmi komfortně. Mají propracovaný systém odvětrání, jsou v několika velikostech a sestavíte je velmi jednoduše. Zrání biomasy navíc dokáží oproti klasickému kompostu podstatně uspíšit.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist