kuchyne

Zařizujeme novou kuchyň

Každý z nás se jednou v životě dostane do situace, kdy řeší zařizování kuchyně. A nejde tedy jen o její vybavení. Máme na mysli kompletní navržení kuchyňské linky se všemi dvířky, skříňkami, šuplíky a spotřebiči. V dnešní době není problém zajít do kuchyňského studia a kuchyň si nechat kompletně navrhnout. Cenné rady poskytne i zkušený bytový architekt. Jenže nakonec to budete stejně vy, kdo bude v kuchyni vařit. Na co si tedy dát při zařizování kuchyně opravdu pozor?

Každé solidní kuchyňské studio či bytový architekt by vám měl vytvořit návrh vaší kuchyně ve 3D zobrazení.

Každé solidní kuchyňské studio či bytový architekt by vám měl vytvořit návrh vaší kuchyně ve 3D zobrazení.

Umístění kuchyně

V novostavbě není problém se předem při plánování projektu domu zamyslet nad umístěním prostoru kuchyně a případně jídelny. Zde je možné vše předem naplánovat a připravit. Jiná situace pak je, pokud plánujete novou kuchyň v bytě či domě, kde je již její umístění dané. Samozřejmě lze provést patřičné stavební úpravy a stávající umístění kuchyně předělat.

Při plánování kuchyně zohledněte vývody odpadů, připojení vody, vedení elektřiny.

Při plánování kuchyně zohledněte vývody odpadů, připojení vody, vedení elektřiny.

V první řadě je důležité si místnost nebo její část, kde má být nová kuchyňská linka umístěná změřit. Dále zjistěte umístění oken a dveří. Důležité jsou také rozvody – voda, odpady a elektrika. Pokud máte vše rozměřené, pak je ideální vše přenést na čtverečkový papír. Je to nejjednodušší řešení, na kterém ihned uvidíte, jaký prostor máte vlastně k dispozici.

Jiné požadavky na velikost a uspořádání kuchyně bude mít čtyřčlenná domácnost, odlišné pak člověk žijící single.

Jiné požadavky na velikost a uspořádání kuchyně bude mít čtyřčlenná domácnost, odlišné pak člověk žijící single.

Co od budoucí kuchyně očekáváte

Je nutné se zavčasu zamyslet, co od nové kuchyně očekáváte. Jiné požadavky na velikost kuchyňské linky a její vybavení bude mít čtyřčlenná rodina, kde se denně vaří. Odlišné pak člověk žijící single, který si v kuchyni maximálně uvaří čaj a v mikrovlnce ohřeje rychlou večeři.

Nezapomeňte zohlednit typ a veikost varného centra a to včetně případné digestoře.

Nezapomeňte zohlednit typ a veikost varného centra a to včetně případné digestoře.

Zvažte, jaké spotřebiče budete chtít do kuchyně umístit:

  • Myčku – jak bude široká (60 nebo 45 cm?), volně stojící nebo vestavěná? Je v kuchyni připravený přívod vody a odpady nutné pro umístnění myčky?
  • Lednička – bude vestavěná nebo volně stojící, široká americká, kombinovaná s mrazákem?
  • Trouba – bude kombinovaná s varným centrem? Volně stojící nebo vestavěná? Plynová nebo elektrická? Jsou v kuchyni připravené rozvody elektřiny nutné pro zapojení trouby?
  • Varné centrum – bude kombinované s troubou nebo se bude jednat o samostatnou vestavbu? Plyn, indukce nebo sklokeramika? A jak bude řešen odvod výparů? Bude se jednat o dvouplotnu, čtyřplotnu nebo komfortní pětiplotýnkový vařič? Ten má však větší rozměry a je nutné s nimi počítat již při plánování kuchyně.
  • Digestoř – plánujete filtrovou digestoř nebo bude mít odvod přímo do komínu? Bude výsuvná nebo komínová? Je zde připraven průduch ven a zásuvka nutná pro její zapojení?

Pokud si kuchyň necháte navrhnout v kuchyňském studiu nebo od designéra, je nutné mít tyto věci předem promyšlené a více méně rozhodnuté. Nikdo vám nenavrhne kuchyň, pokud nebudete mít alespoň hrubou představu o spotřebičích. Vždy je schůdnější a lepší ta varianta, kdy je kuchyň navrhována na míru k již vybraným spotřebičům než naopak. Řešit návrh kuchyně a teprve potom se do ní snažit vměstnat spotřebiče může být velmi problematické.

Jednotný styl by měl panovat v kuchyni i přilehlé jídleně tak, aby spolu navzájem korespondovaly.

Jednotný styl by měl panovat v kuchyni i přilehlé jídleně tak, aby spolu navzájem korespondovaly.

Styl, barva a materiály

Vzhled kuchyně je samozřejmě velmi závislý na vašem osobním vkusu, ale i prostoru, kde je kuchyň umístěná. Pokud se jedná o menší místnost, pak byste měli volit spíše světlejší barvy. Větší prostory umožňují být při výběru barev velkorysejší. I zde však platí pravidlo tří! Tedy tři barvy – skříňky, pracovní plocha a úchytky. I zde mnohdy méně znamená více. Dejte si pozor, abyste barevnost příliš nepřekombinovali.

Co se materiálů týká, tak i zde je prostor poměrně velký – oblíbenou stálicí je lamino. Hlouběji do kapsy bude muset sáhnout ten, kdo touží po kuchyni z masivu. Jako doplňkový materiál lze využít sklo, pohledový beton, keramiku, cihličky, různé obklady či tapety… Popátrejte v časopisech, katalozích nebo na internetu. Uděláte si lepší představu o tom, co by se vám vlastně líbilo a zda je zvolený materiál, styl a barva vhodná do prostor budoucí kuchyně.

Samostatnou kapitolou je pak výběr pracovní desky. Zde není dostatku informací nikdy dost. Každý materiál má své pro a proti. Je nutné si uvědomit, že pracovní deska je tím nejvíce namáhaným místem v celé kuchyni.

Dobře promyslete výběr pracovní desky - bude tím nejnamáhanějším místem.

Dobře promyslete výběr pracovní desky – bude tím nejnamáhanějším místem.

TIPY NA ZÁVĚR

  • Výšku pracovní plochy a umístění horních skříněk volte v závislosti na výšce vaší postavy. Pokud má manžel dva metry, ale v kuchyni se příliš nezdržuje, přizpůsobte výšku tomu, kdo vaří a tráví zde více času.
  • Odpadkový koš je vhodné umístit do blízkosti dřezu.
  • Pozor na otevírání skříněk a šuplíků pokud máte rohovou kuchyň – nebude jejich společné otevírání vadit?
  • Pokud máte malé děti, zamyslete se nad bezpečností – bezpečnostní pojistky u skříněk a šuplíků, moderní spotřebiče s dětskými pojistkami budou tím pravým.
  • Jídelní stůl a židle, pokud je součástí kuchyně by s mí měl barevně korespondovat.There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist