uklizeni snehu

Jak na efektivní uklízení sněhu?

Sněhobílé závěje, romanticky zasněžená krajina, mráz a poletující třpytivé vločky… tohle je zima, kterou si přeje každý. Praktická stránka věci však velí, že z chodníků, cest a silnic bude nutné tuto nadílku uklidit. Poradíme vám, jak na efektivní uklízení sněhu.

Silničáři jsou sněhovou nadílkou zaskočeni snad každý rok. Vždyť, kdo by čekal, že snad v prosinci bude mrznout a chumelit! Nebuďte stejně zaskočeni a zavčas si pořiďte na uklízení sněhu ty pravé pomocníky.

To, zda vám bude stačit hrablo, lopata nebo sněhová fréza záleží na velikosti odklízené plochy, na četnosti a vydatnosti sněžení s ohledem na místo, kde bydlíte.

Hrablo a lopata na čerstvý sníh

S menším množstvím čerstvě napadaného sněhu na relativně malé ploše si hravě poradíte s hrablem nebo lopatou. Pokud třeba přes noc sníh umrzne a je potřeba odstranit i zledovatělou krustu, pak určitě zvolte hrablo s kovovou lištou, která krustu bez potíží rozbije. Ze sněhu odházeného z okolí domu chodníku nebo příjezdové cesty budou mít jistě radost děti a vy zároveň pohybem na čerstvém vzduchu uděláte něco pro své zdraví.

uklízení sněhu hrablem

Uklízení sněhu hrablem nebo lopatou je v pohodě, pokud uklízíte jen malou plochu čerstvě napadaného sněhu.

Na větší plochy pravidelně zasypávané přívaly sněhu je však jistě praktičtější pořídit sněhovou frézu.

Sněhová fréza šetří čas i vaše záda

Pomocí sněhové frézy uklidíte i větší množství sněhu na velké ploše bez velkých potíží a v relativně krátkém čase. Vybírat můžete z jednostupňových nebo dvoustupňových fréz, jednoúčelových nebo i víceúčelových. Mezi dvoustupňové frézy patří i ty, které pracují na principu pomaloběžného ocelového šneku a dokáží sníh odhazovat i do vzdálenosti 10 metrů.

Na co se soustředit při výběru frézy?

Jednostupňová fréza je vhodná k odklízení malých ploch – teras, chodníčků a menších ploch se zpevněným povrchem.

Dvoustupňová fréza se hodí spíše na odklízení většího množství sněhu a na větších plochách. Oceníte ji na chatách a chalupách, kam jezdíte třeba jen na víkendy. Dále se dělí na kolové a pásové.

úklid sněhu frézou

Při výběru frézy na uklízení sněhu je důležité si říct, jak velkou plochu a jak často budeme uklízet.

Při výběru sněhové frézy můžete zvolit vhodné napájení – zpravidla bývají benzínové, elektrické, ale i na akumulátor. Akumulátorové frézy jsou ideální díky minimu hluku například do městské zástavby, kde potřebujete uklidit jen nejbližší okolí svého domu, tedy žádné velké plochy.

  • Váha frézy – to rozhodně není zanedbatelný parametr výběhu
  • Pojezd – nízká váha a pojezd vám ušetří spoustu sil a zvládnete odklízení sněhu i na nerovném terénu
  • Regulátor otáček – ten určitě oceníte při odklízení sněhu v extrémních podmínkách
  • Systém startu – vybírejte takový, se kterým zvládnete frézu nastartovat i v teplotách hluboko pod bodem mrazu

V případě uložení sněhové frézy pamatujte na to, že by měla být ukládána na místě chráněném před vlhkem a přímým mrazem. Zamezíte tak poškození motoru nebo ztrátě kapacity baterie.

Jak je to s posypem na odklizené ploše?

V zásadě máme na výběr sypat solí nebo štěrkem. Se solí bychom radili být v domácích podmínkách opatrní. Sníh a led pod ní sice rychleji taje, ale rozhodně není šetrná k půdě, pacičkám domácích mazlíčků ani našim botám. Navíc pokud již jednou roztátá plocha znovu umrzne a ke všemu znovu zapadá sněhem, hrozí uklouznutí a úraz. Za nás je tedy vhodnější volit posyp štěrkem. Pořídit si můžete i speciální keramický zimní posyp.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist