jmelí

Jmelí a jeho tradice

Jmelí je velmi zajímavá rostlina, která roste na jehličnatých i listnatých stromech a keřích. Přestože se hojně se využívá především v lékařství, léčitelství či kosmetice, je zároveň velmi jedovatá. Proto při jejím sběru pro další využití je důležité se zaměřit nejen na to, kterém stromě parazituje, ale i v kterém měsíci ji trháme. Tentokrát se však podíváme na význam jmelí o vánočních svátcích a na legendy, které se k němu vážou.

Foto: bella Rose

Zavěste jmelí na kliku nebo na lustr.

Polibek pouze na Štědrý den

Zavěsíte-li si doma jmelí nebo si ho třeba naaranžujete do vázy, přivábíte tím do svého příbytku lásku, štěstí i odvahu. Na Štědrý den se pod ním prý dokonce můžete líbat. A pozor! Nemusí to nutně být jen s oficiálním partnerem. Mělo by vám to projít, ať patří váš polibek komukoli. Tato mimořádná výjimka se však týká pouze tohoto svátečního dne. Rozhodně si tím prý zajistíte dostatek lásky minimálně po celý příští rok. Ale aby to nebylo tak jednoduché, musíte dbát ještě na jedno pravidlo. To všechno totiž platí pouze v případě, že si ho utrhnete sami. Těžko říct, zda je rovnocenná náhražka odněkud z květinářství nebo dokonce ze stánku.

Foto: OBIČáry máry s ním jdou po staletí

Chcete si opravdu pojistit na příští rok dostatek štěstí? K tomu by vám měla pomoci kulička jmelí zasazená do stříbra, kterou si pověsíte na krk. Zdá se vám to příliš novodobé? Tak nahlédněte do antiky. Tam byla jmelí přisuzována tak velká moc, že ho dávali dokonce do hrobů. A ptáte se proč? Prý dokázalo mrtvým otevírat brány do podsvětí. Nejčastěji je však spojováno se zdravím a plodností. Proto chcete-li otěhotnět, noste kousek jmelí u sebe. A možná to nemusí být přímo ve stříbře či ve zlatě. Dejte si snítku do peněženky společně rybí šupinou. Peníze, štěstí i miminko máte podle starých pověr zaručené.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist