malý byt1

Jak na malý byt

Zejména mladé začínající páry a singles často začínají svou samostatnou životní dráhu v malých bytech či garsonkách. Bylo by fajn i do minima metrů čtverečních vměstnat všechen ten nábytek a přesto ponechat prostoru lehkost a vzdušnost. Podívejme se na některá zažitá klišé, která ohledně zařizování malých bytů platí.

Tmavé barvy NE, tapety NE, velké kusy nábytku NE… Mnohdy se jedná o klišé, některá NE však nemusí být vždy pravdivá. Pokud se daný prvek vhodně použije, pak i s malým prostorem dokáže divy.

Vše v jednom

Do jedné místnosti je nutné vměstnat kuchyni, obývací prostor, jídelnu i ložnici. Zkuste prostor použitím výmalby nebo nábytku – skříňky či knihovny rozčlenit alespoň na dvě části – kuchyň a zbytek obytného prostoru. Psychicky nepůsobí nejlépe, pokud spíte v kuchyni.

Také při výběru spotřebičů volte ty, u nichž lze vypínat podsvícení displeje a patří do méně hlučné skupiny výrobků. Vymoženosti moderní doby v podobě myčky, pračky, sušičky a spousty dalších technologických vymožeností jsou fajn a usnadňují nám život. Už však ne v noci, kdy chcete mít klid na nerušený spánek a odpočinek a kolem vás neustále blikají, svítí a zapínají se spotřebiče.

Foto: pixabay.com

Pokud zvolíte výmalbu jedné stěny v tmavých odstínech, může i malý prosto vypadat dobře. Nesmíte to však přehnat s dalšími doplňky.

Barvy v malém prostoru

Panuje obecně známé pravidlo, že v menších interiérech by se měly používat spíše světlé neutrální odstíny barev. Výraznější barvy si pak můžete dovolit na doplňcích. Ano, černá barva by skutečně neměla být dominantou malých bytů, ale na druhou stranu tmavě modrá dokáže prostor ujednotit a jaksi ukotvit. Ani v malých prostorách se tedy tmavých barev obávat nemusíte, ale nikdy by neměly být barvou dominantní, vždy spíše doplňkovou. Pokud použijete například při výmalbě jednu tmavou stěnu, nechejte ji vyniknout jako solitér a nepřebíjejte ji velkým množstvím doplňků a serepetiček.

Výrazné vzory

Výrazné tapety se vzory do malých prostor nepatří… ? Ne, ani toto není úzus. Dobře zvolená tapeta s velkými vzory dokáže i s malým prostorem udělat divy. Opět by však měla být použita spíše jako dekorační sólo doplněk. Pokud je zbytek prostoru opticky čistý a nepřebíjí ho velké množství dalších vzorů – třeba na polstrování, doplňcích atd. pak se nemusíte použití tapety v interiéru obávat. Vhodně zvolená tapeta dokáže naopak odpoutat pozornost od malého prostoru. Navíc je ideálním dělícím prvkem jednotlivých zón malého prostoru. Vizuálně oddělí například kuchyň od obývací části.

Foto: pixabay.com

S doplňky buďte střídmí, velké množství malý prostor spíše zahltí než zútulní.

Spíše malý nábytek?

V malých prostorách není doporučováno používat velké kusy nábytku. Vhodnější je klidně zvolit více, ale spíše menších kusů nábytku. Jenže pokud měříte dva metry, tak se na designové malé sedačce nebudete cítit příliš pohodlně. Proto se klidně nebojte i do malého prostoru umístit větší kus nábytku, pak se ale držte pravidla, že méně je více. Další nábytkové kusy do prostoru neumisťujte. U nábytku by také mělo platit, že by měl být multifunkční. Proto klidně zvolte velkou rozkládací sedací soupravu s úložným prostorem. Několika jednoduchými tahy ji proměňte na lůžko. Taková sedací souprava s lůžkovou úpravou by pak měla být určena k trvalému spaní.

Kde se najíst?

V garsoniérách a malých bytech je mnohdy jídelní stůl a židle to první co oželíme. Mějte však na paměti, že náš životní styl je už tak dost hektický a stravovací návyky dost tristní… Zkuste se nad celým prostorem zamyslet a mít malý stoleček se dvěma židlemi. U něj budete stolovat a případně může sloužit i jako pracovní stůl.

skandinávský styl7Minimalistický styl

Čistý, jednoduchý a praktický – to je minimalistický styl. Minimum doplňků a žádné pracholapy. To však neznamená, že se musíte vzdát všech doplňků a osobních drobností, které dodají vašemu domu punc útulnosti a zabydlenosti. Přeci nechcete, aby váš byt působil spíše jako hotelový pokoj. Vyčleňte si doma malou skříňku nebo poličku, na kterou umístíte všechny drobnosti, které máte rádi. Zbytek bytu pak může vyznávat trendy minimalistický styl.
There is 1 comment

Add yours
  1. David Nejedlý

    Ahoj, děkuji moc za dobrý příspěvek. Taky jsem předtím narazil i na tenhle – eshop-schock.cz/content/34-jak-zaridit-garsonku-ucelne-prakticky-a-pohodlne . Myslím si že se dá garsonka zařídit tak dobře a promyšleně že za to pak můžete být opravdu hrdí. Je tolik možností a nápadů na internetu co se dají využít. Já osobně jsem za svoji malou kuchyni strašně rád, je kompaktní, šetří místo a je tam všechno. Tak hledejte:)


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist