ekostyl

EKO bydlení v souladu s přírodou = ekologický styl

Bydlet EKOlogicky je otázkou celého životního stylu. Ve stylu života a bydlení je často saháno k přírodním materiálům. Prim hraje dřevo, kámen, sklo, ale také materiály, které se dají zrecyklovat. Oblíbené jsou výrazné zemité barvy. Bydlení s visačkou ekologický styl, ale rozhodně neznamená bydlení „100 let před opicemi“. EKO styl rozhodně nelze zaškatulkovat do kolonky konzumní.

Silná inspirace přírodou

EKO styl je velmi šetrný ke svému okolí – je ekologický. Sálá z něj vyrovnanost, harmonie a vnitřní síla. Ekologický styl rozhodně není jen o bydlení. Vyznavači EKO stylu bydlení většinou mají velmi pozitivní vztah k původním hodnotám. Není jim lhostejné, jak se lidé chovají k sobě samým, k přírodě a naší Zemi. Ekologický životní styl zahrnuje zdravý životní styl, aktivní pohyb, pobyt v přírodě… a také styl bydlení.

Foto: pixabay.com

Přírodní obnovitelné materiály, jednoduché linie, světlo a prostor i to je ekologický styl bydlení.

Tento styl často prolíná do vesnického nebo skandinávského stylu. Zejména v použitých materiálech a přírodních neutrálních tónech. Důležitý je prostor, vzdušnost a lehkost.

Eko styl sahá k přírodním pramenům. Přírodní a recyklované materiály hrají v ekobydlení prim. Je důležité, kde, kdy, za jakých okolností nábytek i užitné předměty vznikly. Jak velký dopad mají na životní prostředí. Nemusíte být zapřísáhlý ekolog, stačí si uvědomit, že Země, zde není jen pro nás – je tu i pro další generace. Že současná situace je téměř neudržitelná. Z lidí se stávají konzumáci – loutky vedené tlakem médií a pomýlenou touhou být lepším člověkem díky dražšímu autu, většímu bazénu, honosnější sedací soupravě… a přitom, o tom to vůbec není. Jen je velmi těžké si to uvědomit.

Foto: pixabay.com

Obnovitelné materiály jako jsou dřevo, sklo a kov patří k ekologickému stylu.

Dřevo a přírodní materiály

Největší důraz v ekologickém stylu je kladen na použité materiály. Z nichž prim hraje rozhodně dřevo. Dřevo se v bydlení vyskytuje všude – pokud z něj není vystavěný i samotný dům, pak ho jistě naleznete hojně uvnitř domu – podlahy, zdi, nábytek, doplňky. Velmi oblíbené jsou hliněné omítky kombinované právě se dřevem. Bydlet ekologicky totiž mimo jiné znamená bydlet zdravě. Hliněné omítky udržují ve stavbě přirozenou vlhkost, která je optimální pro lidský organismus.

Důraz je kladen na systém vytápění – ideálně dřevem nebo biomasou. Patří sem však také solární panely a fotovoltaika, která využívá k ohřevu vody a vytápění sluneční energii.

Foto: pixabay.com

V ekologickém stylu má své místo recyklace. Papír, ale i recyklovaný plast a renovace starých předmětů – to mají vyznavači EKO stylu rádi.

Recyklované materiály

Často v EKO bydlení naleznete předměty, které vznikly recyklací papíru, ale třeba i plastu. Řada použitých věcí prošla tzv. upcyclingem. Tedy věci staré a nefunkční byly recyklací povýšeny do nové funkce a jsou znovu používány. To může být třeba nábytek a doplňky z bedýnek na ovoce nebo i palet. Starší nábytek projde opravou a renovací, dostane „moderní kabátek“ a může sloužit dál.

Foto: pixabay.com

Doplňky jsou také vyrobeny z lehce obnovitelných materiálů – proutí, bambus nebo vodní hyacint jsou ideálním materiálem pro ekologický styl.

Doplňky a dekorace

Do eko domácnosti patří výrobky z proutí – košíky, ošatky, boxy… Oblíbené jsou předměty z bambusu a vodního hyacintu. To jsou přírodní, velmi rychle obnovitelné materiály. Naleznete zde doplňky z látek v podobě polštářků, závěsů a různých dekorací. Avšak na syntetické a umělé materiály zapomeňte. Len, příze a vlna v neutrálních nebo naopak výrazných zemitých odstínech, to je to pravé.

Foto: pixabay.comI bytové dekorace samozřejmě budou splňovat kritérium EKO. Květiny a větvičky ve váze. Kamínky, šišky, kaštany a různé přírodní materiály narovnané na dřevěné dekorativní misce doplněné o svíčku. Takovou EKO výzdobu si můžete jednoduše pořídit i vy při procházce přírodou. Nebude vás stát ani korunu a radost udělá mnohem větší než kupované nevkusné plastové doplňky.

Být vyznavačem EKO stylu neznamená jen EKO bydlet, ale hlavně EKO myslet.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist