dlažba5

Dlažba

K modernímu bydlení zajisté patří moderní a funkční dlažba. Tu však nepořizujeme běžně a tak se nám může stát, že se v nepřeberném množství druhů, tvarů, povrchových úprav a barev jaksi ztratíme. Přinášíme vám deset rad, na co si dát při koupi nové dlažby rozhodně pozor!

RADA PRVNÍ: plánované umístění dlažby

Zvažte, do jakého prostoru budete dlažbu pořizovat. Do nové koupelny, chodby či kuchyně… ? Od této úvahy se pak odvíjí zejména designové provedení dlažby, kombinace různých možných prvků, užitné vlastnosti a doporučení vhodnosti použití do konkrétních prostor. Odlišné parametry bude mít dlažba, kterou plánujete použít v koupelně či na venkovní terase.

Chtějte vámi vybranou dlažbu vidět i v reálu - obrázek se od skutečnosti může značně lišit.

Chtějte vámi vybranou dlažbu vidět i v reálu – obrázek se od skutečnosti může značně lišit.

RADA DRUHÁ: nenakupovat pouze podle katalogu

Jestli-že jste se rozhodli pro konkrétní firmu, u které budete obklady vybírat, pak dbejte na to, abyste si zvolené obklady před jejich vlastní koupí mohli prohlédnout v reálu. Ono nákup podle katalogu se od skutečného vzhledu dlaždic může lišit. Každá solidní firma má vzorkovou prodejnu, kde si můžete dlažbu prohlédnout ve vzorkové instalaci. Jestli-že firma nabízí pouze katalogový prodej, obraťte se proto raději na někoho jiného.

Při koupi je vždy nutné počítat s prořezem a kupovat o přibližně 10 % větší množství dlažby.

Při koupi je vždy nutné počítat s prořezem a kupovat o přibližně 10 % větší množství dlažby.

RADA TŘETÍ: kupte větší množství dlažby alespoň o 10%

Informujte se předem na to, zda je vámi zvolenou dlažbu v případě nutnosti ve stejném provedení ještě dodatečně doobjednat. Může se přihodit nemilá událost v podobě několika rozbitých kusů a menší katastrofa je na světě. I tak byste však měli nakoupit o zhruba 10 – 15% materiálu více. I když jej nevyužijete, rozhodně se nadbytečných dlaždic nezbavujte. Mohou posloužit k případným opravám, které mohou nastat i v průběhu několika dalších měsíců či let. A mít pak zničenou celou podlahu kvůli jedné prasklé dlaždici, kterou nelze vyměnit kvůli tomu, že se tento vzor již dávno nevyrábí, je přece škoda.

RADA ČTVRTÁ: předem si zjistěte obchodní podmínky

Předem si zjistěte přesné obchodní podmínky. Ujistěte se o přesné ceně, lhůtě dodání, délce záruky, možnostech a pravidlech případné reklamace. Toto platí zejména u zboží kupovaného v obchodních domech v právě probíhajících „slevových akcích“. Předejdete tak mnohým nepříjemnostem a nemilým překvapením.

Jiné požadavky budete klást na dlažbu v kuchyni, koupelně či na terase.

Jiné požadavky budete klást na dlažbu v kuchyni, koupelně či na terase.

RADA PÁTÁ: nakupovat u odborníků

Někdy se přeci jenom vyplatí nakupovat ve specializovaných prodejnách. Zde vám školení prodavači dokáží poradit a doporučit i další doplňkové zboží – tmely, lepidla aj. Skutečně renomované firmy vám pak dokáží zajistit i grafický 3D návrh realizovaného obkladu, nabídnou pokládku či doporučí specializovanou a kvalitní firmu.

RADA ŠESTÁ: vybírat kvalitní materiál

Zde přichází na řadu samotný materiál! Ošemetnou otázkou může být barva obkladu. Při výběru barevných dlaždic, se u nekvalitních výrobků může stát, že se po odštípnutí vrchní glazury místo stejnobarevného podkladu objeví bílé místo. To pak ničím nezamaskujete a takováto malá vada bude hyzdit celou dlažbu.

dlažba6RADA SEDMÁ: informujte se o nasákavosti dlažby

V závislosti na místě použití se informujte na nasákavost vybrané dlažby. Ta pak totiž určuje její mrazuvzdornost. Toto platí zejména u dlažby, která bude použita v exteriéru. Čím menší nasákavost je u dlažby uvedena, tím vyšší je její mrazuvzdornost. Doporučuje se tedy nasákavost menší než 1,5 %.

RADA OSMÁ: povrchová úprava dlažby

U podlahové dlažby je také velmi důležitá její povrchová úprava – odolnost proti otěru, protiskluzová úprava. Odolnost proti otěru je očíslována pěti stupni. V běžné domácnosti postačí stupeň tři. U frekventovaných míst jako jsou například restaurace, banky aj. je pak vhodné volit dlažbu se stupněm čtyři či pět. Jestli-že nakupujete novou dlažbu do koupelny, pak je vhodné zvolit typ s protiskluzovou úpravou.

dlažba1RADA DEVÁTÁ: vše pečlivě překontrolovat

Každý výrobce označuje dlažbu většinou číselným kódem. Ten signalizuje barevný odstín výrobku a přesný rozměr. Ještě předtím, než si dlažbu zabalenou v krabicích odvezete domů, zkontrolujte pečlivě, zda si odvážíte skutečně vámi vybrané zboží.

RADA DESÁTÁ: volte české výrobce

Na našem trhu je veliký výběr nepřeberného množství vzorů a typů dlažby od českých i zahraničních výrobců. Jestli-že jste se rozhodli pro dlažbu některého ze zahraničních výrobců věnujte překontrolování  všech požadavků a parametrů zvýšenou pozornost. Pozdější reklamace a řešení vzniklých problémů by se totiž mohlo značně protáhnout a zkomplikovat. Z tohoto hlediska raději vsaďte na jistotu v podobě českých dodavatelů. Nejsou o nic méně kvalitnější, než ti zahraniční!

Doufám, že vám náš článek pomůže alespoň v těch nejzákladnějších bodech, které byste měli mít na paměti při koupi nové dlažby. Při jejím vybírání vám přeji úspěch a zejména ochotu ze strany prodávajících.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist