úvod

Jak správně zapojit kamna s výměníkem

Správné zapojení teplovodního výměníku do existujícího okruhu topení je velmi důležité. A to jak proto, aby byly zachovány všechny vlastnosti spojené s efektivním vytápěním, tak i proto, aby byla zajištěna i dlouhá životnost výměníku jako takového.

Pokud se ptáte, jak správně zapojit moderní  kamna s výměníkem, podívejte se na správný postup. Zde budeme vycházet ze základního řešení, které využívá klasického hlavního kotle, který je standardně napojen na jednotlivé radiátory v objektu.

Jak správně zapojit kamna s výměníkem? Paralelně

Právě tento systém zapojení je nutné dodržet ve všech případech. V praxi to znamená, že tepelný krb nebo kamna s výměníkem nezapojíte před nebo za současný kotel, ale budou zapojena paralelně, tedy vedle. Zde tak bude nezbytností využití jak zpětných klapek, tak i oběhového čerpadla, které bude nutné instalovat před kamny nebo krbem, na takzvané zpátečce. Dané řešení tak zaručí, že se teplá voda bude jak z krbu, tak i z hlavního kotle dostávat přímo do radiátorů a chladná voda půjde taktéž směrem do kotle i výměníku. Pokud jde o předpisy, nezapomínejte také na pojistný tlakový ventil. Dobré je myslet také na uzavíratelné kohouty, které v případě potřeby umožní snadnou výměnu výměníku, nebo kotle.

Pozor na teplotu vody

Správné řešení již znáte. Nyní se podívejme i na další důležitá fakta, která souvisí s postupem, jak právně zapojit kamna s výměníkem. Tato fakta se týkají teploty vody. Zde je třeba ošetřit, aby voda ve výměníku nebyla příliš studená. Pokud by k tomu docházelo, na jeho stěnách by se srážely kapky vody, což by vedlo k dehtovému povlaku. Je celá řada různých metod, jak toto eliminovat. Nejvíce používané řešení, jak tomuto problému předejít, se nazýva bypass. Jedná se o postup, během kterého je vytvořený krátký okruh kolem výměníku, na kterém dojde k osazení termostatického třícestného ventilu, který zajistí, že se do výměníku dostane jenom voda o správné teplotě.

Pozor také na to, že voda ve výměníku by neměla být ani příliš horká. Pokud by k tomu došlo, logicky hrozí, že ze začne vařit. A tento stav by mohl být spojený jak s jeho poškozením, tak i s poškozením celé řady jiných součástí. I zde je proto myslet na několik možných postupů. Jediným ze základních řešení je zmíněný pojistný ventil. Ideální volbou je dnes bezpečnostní ventil, který hlídá to, jak horká voda je v systému. Pokud až příliš, tak jí část upustí a do systému vžene vodu chladnou, z vodovodního řadu. Díky tomu je zajištěno, že teplota vody bude ve všech případech zcela optimální.

Jak je to s bojlerem?

Pokud jde o zapojení kamen výměníkem, je třeba říci, že prostřednictvím něho lze ohřívat také TUV. Tedy vodu používanou na mytí nádobí, nebo na hygienu. Celý okruh tak může být doplněný ještě bojlerem. Princip jeho zapojení je také jasně charakteristický. Mělo by dojít k tomu, že by se měl nacházet vždy před prvním radiátorem. Rozvody tepla by tedy měly mířit nejprve do bojleru a odtud by se mělo pokračovat dále, do jednotlivých radiátorů. Zbytek celého okruhu jsme již popsali výše. Toto řešení funguje tak, že bojler je nahříván přednostně a až poté jde voda do radiátorů. Pokud je nahřátý, již může teplo proudit přímo do radiátorů. I zde je dobré myslet na využití odpovídajícího ventilu.

Raději od profesionální firmy

Jak je patrné, postup jak zapojit kamna s výměníkem má několik potřebných charakteristik, stejně jako existuje několik různorodých postupů. Doporučuje se proto využít služeb specializované firmy, která vše nejenom provede tak, jak je to správné. Firma nabídne také možné konzultace spojené s tím, jaké řešení je v daném směru tím nejlepším možným.
There is 1 comment

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist