tyrkys

Advent a adventní věnec

Advent – krásný předvánoční čas se pomalu blíží. Advent by měl být dobou, kdy se připravujeme na ty nejkrásnější svátky v roce – na Vánoce. Dnešní hektická doba s sebou bohužel přináší spíše stres a shon než příjemné očekávání Vánoc v objetí vůně vanilky a jehličí, za zpěvů koled, v kruhu rodinném a s přáteli.

Stálicí jsou přírodní materiály.

Stálicí jsou přírodní materiály.

Období adventu vychází z liturgické tradice očekávání slavnosti narození Ježíše Krista. V západní tradici je advent chápán jako doba zklidnění, což lze v dnešní komerční době jen těžko prosadit. Jedním z nejvýraznějších symbolů adventu je adventní věnec. Je zdobený čtyřmi svícemi, kdy se každou adventní neděli zapálí jedna. Tradiční adventní barvou je fialová. Proto by měl být adventní věnec ve znamení fialové. Třetí neděli lze tradičně použít i barvu růžovou

Jak se nazývají adventní neděle?

1.    adventní neděle – železná
2.    adventní neděle – bronzová
3.    adventní neděle – stříbrná
4.    adventní neděle – zlatá

Označení adventních nedělí – železná, bronzová, stříbrná a zlatá nemá žádné historické souvislosti. Jedná se o ryze komerční označení. Cílem je pouze podnítit v zákaznících chuť utrácet peníze za vánoční dárky a potraviny.

V tomto období se v řadě měst konají tradiční adventní trhy. Lze na nich nakoupit řadu předmětů s vánoční tématikou. Pořídit dárky pro své milé, či sehnat pochutiny, které se objeví na naší štědrovečerní tabuli.

Místo tradičního korpusu zkuste zvolit jeho bílou variaci.

Místo tradičního korpusu zkuste zvolit jeho bílou variaci.

Adventní věnec

Tradičním symbolem adventu je již zmíněný adventní věnec. Dnes je již běžné, že jej nalezneme v každé domácnosti. K jeho výrobě se používají jehličnaté větve ozdobené čtyřmi svícemi. Každou adventní neděli se zapálí svíčka. Je to moment, kdy se lidé zpravidla alespoň na chvíli zastaví a věnují krátkou chvíli rozjímání.
Tradiční barvou je sice barva fialová, ale podoba adventního věnce samozřejmě podléhá módním trendům. Klasické adventní věnce byly zavěšovány na stuhách. V dnešní době se stávají nedílnou součástí výzdoby svátečně upraveného stolu. Řada rodin také zavěšuje adventní věnce na vchodové dveře. Často je věnec také zavěšený na zdi jako výzdoba, tyto pak svíčkami zdobené nejsou.
Dnes se již také striktně nedodržuje kruhový tvar věnce symbolizující ustavičnou cestu slunce a zároveň věčnost.

Výroba adventního věnce

Jako základ se používá slaměný nebo polystyrénový korpus. Na ten je pak postupně upevněno zelené chvojí. Nejvhodnějším je jedlové. Dobře se také pracuje s tújí či jalovcem. Hezky a efektně vypadají také kombinace materiálů jako je například zimostráz s jalovcem či různé druhy jehličnanů. Naopak nevhodným je chvojí borovicové, modřínové a smrkové, které velmi brzy opadá.
Takto vyrobený základ je dále dozdoben mašlemi, pentlemi,sušeným ovocem, oříšky, šípky, skořicí… Vkusu a fantazii se meze nekladou.

Hitem letošního adventu jsou růžové a tyrkysové barvy.

Hitem letošního adventu jsou růžové a tyrkysové barvy.

Letošní trendy

Vánoce, adventní věnce nevyjímaje, se ponesou v duchu návratu k tradici. Vysoce trendy jsou pro letošek přírodní materiály – sušené květy, skořice, skořápky ořechů apod. Pokud nejste vyznavači těchto materiálů a staročeská podoba adventního věnce se vám jednoduše nelíbí, sáhněte po moderně.
Dominantní barvou bude barva bílá, která odsune do pozadí jinak velmi oblíbenou červenou. Hitem budou jemné pastelové tóny. Zkuste tedy svůj adventní věnec „obléknout“ do pastelově zelené až tyrkysové s ledově modrou. Přetrvává styl tzv. zamrzlé výzdoby – ledové třpytky, krystaly a umělý sníh. Jen pozor abyste nesklouzli k příliš stříbrnému kýči.

Kam dál?
Advent a Vánoce v červené a bílé
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist