plotostřih HONDA

Tipy na zazimování AKU nářadí

Pokud běžně, tak jako většina kutilů a zahrádkářů, ukládáte zahradní techniku do nevytápěných dílen, garáží nebo zahradních domků, pak jsou následující řádky určené právě pro vás. Posezónní péči dostávají zejména zahradní sekačky, křovinořezy a další technika. Na poli technických vymožeností se stále více těší oblibě akumulátorové zahradní nářadí. I těm bychom měli při zazimování věnovat zvláštní péči, která se týká hlavně baterií. Obzvlášť citlivé na výkyvy teplot a mráz jsou zejména NiMH akumulátory. Ty se nacházejí nejen v zahradní technice, ale třeba i elektrokolech. Výměna zimou poškozené nebo zničené baterie nás přitom v nové sezóně může stát i několik tisíc korun!

Nesprávné uložení akumulátorového nářadí může přes zimu způsobit velké škody

Nevytápěné prostory, kde se v obzvlášť mrazivém počasí mohou teploty dostat i hluboko pod nulu, nejsou ideálním prostorem pro ukládání AKU nářadí. Zejména baterie a akumulátory je nutné přestěhovat do teplejších prostor.

Působení chladu a mrazu může totiž akumulátorům ubrat téměř polovinu kapacity. Po delší době může také dojít k jejímu nevratnému zničení. Pak nám v nové jarní sezóně nezbude nic jiného, než sáhnout pěkně hluboko do kapsy a pořídit akumulátor nový. Cena akumulátoru do zahradní techniky se zpravidla pohybuje od tisícikoruny výše. Novou baterii do elektrokola pořídíte, v závislosti na typu vozítka, od pěti tisíc výš. A to už není zanedbatelná částka.

Ideální teplota pro uložení baterií bývá udávána v rozmezí 15 – 20 °C. Takové teploty v nevytápěném zahradním domku, či garáži v zimních měsících jen těžko dosáhnete. Starší typ NiMH baterií pak velice trpí. U novějších Li-Ion bateriích je situace již trochu lepší, ale stále platí to, že i těmto typům baterií nízké teploty opravdu nesvědčí.

V teple není nutné skladovat celé nářadí nebo kolo, plně postačí, pokud vyjmete baterii a odnesete ji do vhodnějších prostor.

Baterie do AKU nářadí v zimě skladujte doma

Pokud jako zdroj energie slouží NiMH baterie, pak je vhodné přes zimu zkontrolovat její kapacitu, a i v případě, že s ní nepracujete, ji udržovat nabitou – tedy ji občas připojit na nabíječku. Na nabíječce ji však nechejte připojenou jen po dobu nezbytně nutnou k nabití! Pokud by zůstala trvale připojena, opět dochází k jejímu ničení. Za zimu plně postačí pokud ji necháte jedenkrát nabít.

Uložení baterie je nejideálnější do originálního pouzdra. Pokud ho nevlastníte, poslouží vám stejně dobře krabice nebo plastový box na nářadí.

Foto: hondastroje.cz

AKU nářadí není nutné zazimovávat v teplotách pohybujících se kolem 15 – 20 °C celé. Baterie však do tepla určitě patří. Jedině tak zabráníte jejímu znehodnocení vlivem nízkých teplot.

Se zahradním AKU nářadí lze bez obav pracovat i v zimě

To, že trvalé uložení v nízkých teplotách bateriím neprospívá neznamená, že byste s nimi v zimě nemohli pracovat. Pokud potřebujete použít například vyvětvovací AKU pilku, křovinořez, pilu nebo jakékoliv jiné AKU nářadí, pak to není problém. Při práci se totiž baterie zahřívá, takže ji nízké venkovní teploty při práci neuškodí. Po dokončení práce opět baterii vyjměte a uložte na suchém, teplém a ideálně tmavém místě.

Je zde také dobré zmínit, že i samotný nástroj by měl být před použitím alespoň na nějakou dobu uložen v teple, aby se prohřál. Prochladlé nástroje, které uvedete do plného provozu a dáte mu při práci pořádně zabrat, trpí. Náchylné ke zničení nebo závadě jsou zejména kovové části. Prudká změna teplot – z nečinnosti a uložení v mraze hned do plných obrátek – zahradnímu nářadí opravdu nesvědčí.

Foto: pixabay.com

Pokud necháváte elektrokolo přes zimu v nevytápěné garáži, nezapomeňte odnést akumulátor na zimu pěkně domů, do tepla.

Nezapomeňte na elektrokola a vozítka a další předměty napájené bateriemi

Elektrokola, čtyřkolky a další AKU vozítka se v poslední době těší stále větší oblibě. I u nich byste měli dbát na správné uložení napájecí baterie.

Akumulátor jako zdroj energie nalezneme ale i v další zahradní elektronice, na kterou mnohdy pozapomeneme. Jedná se hlavně o různé solární doplňky – přes zahradní LED svítidla, přes různé fontánky a doplňky k jezírku či zahradnímu bazénu, zavlažovače, fontánky nebo různé zahradní dekorace. Aby dobře fungovaly i v příštím roce, je nutné i tyto předměty, nebo alespoň baterie, správně zazimovat.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist