advent2

Pomalu se blíží advent 2017. Víte, kdy začíná?

Krásné předvánoční adventní období mám moc ráda. Pro mnohé bývá naplněné stresem, pro mě však znamená období klidu a těšení se na Vánoce. Možná je to dané tím, že máme ještě malé děti, a tak se na adventní dobu vždycky moc těšíme. Společně se snažíme si předvánoční období co nejvíce užít. Ten letošní advent, advent 2017, začíná 3. prosince.

Začátek adventu je proměnlivý. Datum první adventní neděle se vypočítává podle toho, na který den připadá Štědrý den. Adventní neděle jsou celkem čtyři a ta první začíná čtyři týdny před Štědrým dnem. Pokud je Štědrý den v neděli, právě tak jako letos, pak je čtvrtá – poslední adventní neděle zároveň tou štědrovečerní. Advent tedy začíná v neděli v období mezi 27. listopadem a 3. prosincem.

Data adventních nedělí a advent 2017

 • 1. adventní neděle – 3. prosince 2017
 • 2. adventní neděle – 10. prosince 2017
 • 3. adventní neděle – 17. prosince 2017
 • 4. adventní neděle – 24. prosince 2017
Foto: lepebydlet.cz

K nejznámějším symbolům adventu patří adventní věnec se čtyřmi svíčkami – za každou neděli jedna.

Nejznámější symboly adventu

K adventu patří celá řada tradic a symbolů. Mezi nejznámější patří zapalování svíček na adventním věnci. Svíčky jsou tradičně čtyři – za každou neděli jedna. Letos tu poslední svíčku zapálíme 24. prosince, tedy na Štědrý den. Každá adventní neděle má také svůj název:

 1. adventní neděle – železná
 2. adventní neděle – bronzová
 3. adventní neděle – stříbrná
 4. adventní neděle – zlatá

Tohle označení je však novodobé a s tradičním pojetím adventu a vánoc má pramálo společného. V tomhle označování si libují hlavně obchodníci, kteří se značí před Vánoci co nejvíce utržit. Nejen tímto bohužel kouzelné období spadá do všudypřítomného neosobního konzumu, který z lidí jenom „ždíme peníze“. Přitom pravé kouzlo Vánoc je v něčem trošičku jiném.

Letošní advent 2017 začíná v neděli 3. prosince.

Zvyky během adventu

K adventu – době čekání na Vánoce – se váže řada tradic a zvyků. Ty jsou odlišné zem od země, kraj od kraje, ale dokonce i v různých domácnostech se jednotlivé zvyky liší. U nás doma rozhodně nesmí chybět tyhle:

 • domácí výroba adventního věnce
 • výzdoba domácnosti – začínáme adventními punčoškami s dobrotami pro děti, je jich celkem 24, a končíme zdobením vánočního stromečku
 • zdobení domu světýlky, chvojím s vánočními ozdobami a výroba vánočního věnce na dveře
 • pečení cukroví
 • nikdy nesmíme zapomenout na dopis Ježíškovi  – ten vždycky pečlivě připravíme, vložíme do obálky a poštou pošleme na Boží Dar. Odtud (pokud do psaníčka nenápadně vložíte i oznámkovanou obálku se zpětnou adresou) se orazítkovaný dopis od Ježíška vždycky vrátí zpět jeho pisateli. Je tak jasné, že si přání přečetl a vytoužené dárečky pod stromeček donese.
 • návštěva adventních trhů – je příjemné se jednou do roka vypravit do některého z větších měst a navštívit tradiční adventní trhy. Vloni jsme byli v Praze a v Drážďanech, letos se chystáme do Brna a možná do Vídně.
 • návštěva přátel a kamarádů – Vánoce a vánoční svátky rádi trávíme v rodinném kruhu, proto své přátele navštěvujeme v době před Vánoci. Vždycky přineseme malou krabičku domácího cukroví a červené víno na svařáka. Děti svým kamarádům vyrobí jako dárek malé ozdoby na stromeček.

A jak trávíte advent vy? Je něco, co u vás doma k adventu neodmyslitelně patří? Podělte se s námi o kousek vaší adventní pohody.

 
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist