barvy v dětském pokoji

Jaké barvy do dětského pokoje

Nejen my dospělí, ale i děti by se měli podílet na zařizování dětského pokoje. Vždyť to budou právě ony, kdo zde bude trávit čas. Zařízení a vzhled pokojíčku má na dítě velký vliv – je to prostředí kde vyrůstá, učí se, spí, odpočívá a hraje si. Tomu by měl být přizpůsoben nábytek, uspořádání pokoje i barva dětského pokoje. Přizvěte si proto na poradu malého obyvatele svého budoucího království. Zatímco při výběru nábytku budete mít nejspíš hlavní slovo vy, u výmalby tomu může být naopak. S vaší pomocí ji může zvolit právě samo dítě.

Foto: lepebydlet.cz

Výmalba dětského pokoje by měla podněcovat dětskou fantazii, ale na druhou stranu nesmí být příliš rušivá.

Dětské představy o pokojíčku

Už i malé děti ve věku dvou tří let, mají představu o tom, jak by měl jejich pokojíček vypadat. Preferují určité barvy, hračky a hrají si v prostoru.

Zásadním mezníkem v zařizování pokojíčku je vstup dítěte do školy. Malý školák již má specifické nároky na vybavení pokoje. Potřebuje dostatek prostoru pro učení, psaní úkolů, odkládacích ploch a poliček na knížky a učebnice. Tomu by měla být přizpůsobena i barevnost.

pokoj pro kluka

Odlišné představy o svém pokojíčku má prvňáček a jiné středoškolák, nábytek proto vybírejte nadčasový. Barevnost pak volte podle toho, zda se jedná o pokojík pro holku nebo pro kluka. Foto: nabytek-interior.cz

Naprosto odlišné představy o svém pokoji pak má teenager. Jako rodiče byste v každém věku dítěte měli vyslechnout a zohlednit přání svých ratolestí. Ideální je nechat podílet se dítě na výmalbě, volbě doplňků – polštářů, ložního povlečení, záclon či závěsů. Volbu nábytku pak vezměte do svých rukou. Nábytek by měl být spíše nadčasový a vyhovovat potřebám předškoláka i středoškoláka.

Příjemný dětský pokoj

Dítě by se ve svém pokoji mělo cítit pohodlně, bezpečně a příjemně. Pokojíček by měl být jeho královstvím a útočištěm, kde bude rádo trávit svůj čas. Nedopusťte se té chyby, že se dítě v pokojíčku bude cítit spíše jako ve vyhnanství.

foto: lepebydlet.cz

Malé děti se v podmořském pokojíčku budou cítit skvěle.

Vybavení pokoje by mělo být přiměřené věku dítěte a jeho potřebám. Nezapomeňte vzít v potaz i bezpečnost a zdraví. Toto byste měli zohlednit nejen při výběru dětského nábytku, ale také při pořizování podlahových krytin – koberců, dveří a osvětlení. U samotného vybavení se pak fantazii meze nekladou a na trhu je nepřeberné množství typů dětských nábytkových sestav.

Pokud si nejste jistí, zda zařízení pokojíčku zvládnete sami, oslovte interiérového designéra a nechejte si poradit odborníkem.

Barvy, barvy, barvičky

Do dětského pokoje se ideálně hodí rozdělení prostoru právě barevnými plochami. Jednotvárná bílá a jednolité nudné plochy dítě brzy omrzí. Správná kombinace dominantních a doplňkových barev pokoj oživí a stimuluje vývoj dítěte. Pomoci vám také může povaha dítěte. Pro divocha volte spíše uklidňující a tlumené odstíny. Zároveň berte v potaz, zda jde o kluka či holku. Zde si můžete přečíst tipy, jak zařídit pokoj pro kluka.

Každá z barev na nás působí a hodí se do různé zóny pokoje. Ty byste při plánování zařízení pokojíku rozhodně pokud možno měli zachovat. Do pokojíčku patří zóna určená pro hraní, odpočinek a učení.

  • Hrací zóna – zde můžete popustit uzdu fantazii v doplňcích a dekoracích i výmalbě. Vše co je v hrací zóně podporuje dětskou fantazii a rozvíjí jeho osobnost. Volte klidně pestré, výrazné barvy doplněné samolepkami či obrázky na zdech.
  • Klidová, odpočinková zóna – zde uberte na barevných výstřelcích, do klidové zóny nepatří výrazné rušivé barvy. Klid a teplo navodí žlutá, světle oranžová, vyzývá k odpočinku.
  • Zóna na učení – ani sem nepatří výrazné dekorace a barvy, volte odstíny podporující soustřední – ideální je například harmonická zelená, pastelově růžová nebo světle fialová podporují kreativitu.

Malý pokoj velkým

Díky vhodné kombinaci světlejších a tmavších barevných odstínů docílíte toho, že pokoj bude opticky působit větší nebo naopak menší a útulnější.

Tmavší protilehlé stěny pokoj zúží, tmavší strop pokoj rozšíří a opticky sníží. Světlé odstíny naopak místnost zvětší.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist