krbová vložka

Vybíráme krbová kamna

Zimní měsíce se pomalu blíží a nic nevykouzlí tak příjemně hřejivou a útulnou atmosféru jako krbová kamna. Jsou ideálním zdrojem tepla při přechodovém jarním a podzimním období. Co však zohlednit při výběru krbových kamen?

Krbová vložka nebo volně stojící kamna?

Důležitým kritériem výběru je prostor, kde budou kamna umístěná. Od toho se také odvíjí volba volně stojících kamen nebo obezděné krbové vložky. Volně stojící kamna lze v prostoru umístit prakticky kamkoliv. Oproti tomu krbová vložka, kde je nutné počítat s obezdívkou je zpravidla umístěna ke zdi nebo do roku místnosti. Důležitým kritériem je také umístění komína nebo zohlednění jeho výstavby.

Vytápění celého domu kamny s výměníkem

Pokud zvolíte krbová kamna se zabudovaným výměníkem, pak jimi můžete vytápět i ostatní místnosti v domě. Část tepla přímo vytopí místnost, kde jsou kamna umístěná, část tepelné energie ohřívá vodu umístěnou ve výměníku. Čerpadlo pak rozvádí otopnou soustavou ohřátou vodu i do dalších místností. Při výběru kamen s výměníkem je však nutné pamatovat na záložní zdroj energie. Při výpadku elektriky se čerpadlo zastaví a horká voda se kumuluje ve výměníku, což může být nebezpečné. Informujte se u dodavatele nebo výrobce krbových kamen s výměníkem, zda mají kamna bezpečnostní ventil, který zajistí uhašení topeniště v případě výpadku proudu nebo poruše čerpadla.

Jaký zvolit výkon kamen?

Dalším oříškem při výběru krbových kamen může být jejich výkon. Ten se udává v kW. Velikost výkonu závisí na velikosti vytápěného prostoru, druhu používaného paliva, funkčnosti komína.

Čím v krbových kamnech topit?

Většina typů kamen je vhodná na topení dřevem nebo dřevěnými briketami. Uhlím nebo jiným druhem paliva zpravidla není možné v krbových kamnech topit. Vždy je nutné dodržovat výrobcem doporučený typ paliva.
There are 2 comments

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist