sluneční energie

Jak účinně využívat sluneční energii?

Využití sluneční energie je jeden ze způsobů, jak výrazně ušetřit za energie. Nemusíte být zrovna zapřísáhlým ekologem využívajícím vodu, vítr a slunce ve svůj prospěch. Solární panely pomohou snížit náklady na vytápění a ohřev vody každému. Umožní vám alespoň částečnou soběstačnost a nezávislost a energetických gigantech. Instalovat je můžete na běžný rodinný dům. Přečtěte si deset tipů a rad, jak sluneční energii účinně využít v běžném životě.

1) U novostavby pečlivě plánujte

Pokud plánujete stavbu rodinného domu, rozmyslete si, jak budete získávat energii a kde by vám mohla zbytečně utíkat. Vliv na spotřebu domácnosti má i tloušťka stěn (a izolace) nebo nevhodně zvolená okna. Poraďte se zkušeným architektem nebo energetickým auditorem, který odhalí nedostatky a nabídne vám různé možnosti energetických řešení. S výběrem firmy na instalaci solárních panelů vám poradí třeba Solární asociace.

Foto: pixabay.com2) Solární nebo fotovoltaické panely na střeše domu

Nejjednodušším způsobem, jak začít získávat energii z obnovitelných zdrojů, je instalace solárních panelů na střechu domu. Vycházejte z velikosti vaší spotřeby, typů spotřebičů, které doma využíváte a režimu, v jakém váš dům využíváte. Je třeba si ale předem rozmyslet, kolik chcete do soběstačnosti vaší domácnosti investovat a jak rychle se vám investice vrátí.

3) Solární panely pro ohřev vody

Solární energie může pohánět všechny vaše domácí spotřebiče, včetně elektrického bojleru a akumulační nádrže. Pokud si současně pořídíte chytrý systém pro řízení spotřebičů, můžete elektřinu využít v době, kdy nejste doma.

4) Vytápění pomocí solární energie

Energie získaná ze solárních panelů vám ohřeje i vodu pro vytápění. Pokud jste však romantická povaha, pořiďte si k tomu i krb. Dřevo je totiž také obnovitelný zdroj, rozhodně je ekologičtější topit dřevem než například uhlím. Krbová vložka může být napojena i na ohřev vody. Pohlídejte si, aby vám teplo rodinného krbu zbytečně neunikalo. Větrat se v zimě vyplatí krátce a intenzivně, pootevřené okno totiž vede k ochlazení stěn.

Foto: Solární asociace5) Baterie na uchování sluneční energie

Pokud chcete zvýšit energetickou soběstačnost vaší domácnosti na maximum, pořiďte si takzvané domácí baterie. Ty budou energii ze solárních panelů akumulovat, takže ji pak můžete využít kdykoliv se vám to bude hodit. Zbavíte se tak závislosti na tom, zda je zrovna slunečný den nebo zataženo.

6) Nová zelenám úsporám na solární panely

S financováním energeticky soběstačného bydlení vám pomůže dotační program Nová zelená úsporám. Na solární elektrárny zapojené do ohřevu vody lze získat podporu 35 tisíc korun, pro systém s ukládáním energie do baterií lze získat podporu 70-100 tisíc korun, podle instalovaného výkonu elektrárny.

7) Cestujte a jezděte „čistě“

Díky slunečnímu záření můžete také ekologicky cestovat. Elektromobil může pohánět elektřina ze solárních panelů, kterou nespotřebujete na provoz domácnosti. Stačí na střechu přidat o několik panelů navíc. Budete díky tomu patřit mezi průkopníky čisté dopravy, kteří se chovají zodpovědně ke svému okolí.

8) Novinkou jsou solární grily

Sluneční paprsky lze na energii proměnit i jinými způsoby než solárními panely. Trendem ekologického bydlení posledních let je takzvaný solární gril, který díky šikovné konstrukci dosahuje teploty až 290°, takže vaše oblíbené maso může být hotové za pár minut. Bez elektřiny a bez jakéhokoliv paliva.

Foto: FreeDigitalPhotos.net, artur849) Obnovitelné zdroje energie

Pro vytápění můžete využít například biomasu. Vlastní solární elektřinu můžete doplnit nákupem obnovitelné elektřiny vhodným výběrem zeleného tarifu. Planetě pomůžete i tak, když na zalévání zahrady nebo splachování využijete dešťovou vodu. Na využívání deštivé vody můžete nově získat dotaci až 60 000 Kč!

10) Sledujte trendy a novinky

V oblasti solární energetiky se stále něco děje. Ceny solárních panelů každoročně klesají, jejich účinnost naopak stoupá. Objevují se také novinky, jako jsou třeba přímo solární střešní tašky… Je na vás, zda se rozhodnete čekat, až bude pořízení panelů nebo domácích baterií levnější, nebo zda začnete hned zítra.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist