625542_51013405

Jak vybrat krb nebo krbová kamna

Pohled do živých plamenů láká lidský pohled od pravěku a v minulosti krb byl nejrozšířenějším typem topení. V současnosti se ale v různých variacích vrací i do luxusních interiérů.

Krby se přestaly užívat kvůli malému komfortu a nízké tepelné účinnosti. Moderní technologie nyní umožňují tato negativa odstranit a krb může být znovu funkční dominantou interiéru. Tradiční krby s otevřeným ohništěm ovšem patří jen do historických budov hradů nebo do drsných lesáckých chat. Největší nedostatek – totiž skutečnost, že většina tepla z krbu uniká bez užitku komínem – řeší moderní krby systémem s uzavřeným topeništěm s  prosklenými dvířky a účinnou předávací plochou, kterou krb s krbovou vložkou dokáže účinně topit.

krb, FreeImages.comKrby v moderním plášti

Nejdůležitější součástí moderního krbu jsou krbové vložky zejména proto, že umožňují jeho bezpečný provoz a současně rovnoměrné spalování. Díky tomu zvyšují účinnost topení, takže krb může konkurovat jiným typům topidel.

Krbové vložky mohou být jedno- nebo dvouplášťové. První typ je vyroben zpravidla z litiny a má velmi dobré akumulační vlastnosti, pomaleji se zahřívají, o to déle jsou schopny uchovat teplo v době, kdy už se v krbu netopí. Dvouplášťové vložky zase umožňují rozšíření působnosti krbu do jiných místností. Účinnost se u uzavřených teplovzdušných krbů s dvouplášťovou vložkou pohybuje v rozmezí 65 až 80 % a  topení krbem se nemusí omezovat pouze na jednu místnost – vložky s rozvodem teplého vzduchu umožňují vytápět i několik dalších místností v domě.  Krb tak může být hlavním topným systémem.

Záleží na výkonu

Živé, a přitom bezpečné plameny ale nemusí do interiéru přinášet jen krb. Určitým kompromisem mezi klasickými kamny a efektem krbu jsou v širokém sortimentu vyráběná krbová kamna. Jejich nezanedbatelnou výhodou jsou nižší pořizovací náklady – začínají zhruba na deseti tisících korun – ale i snadná doprava, instalace a mobilita.

Důležitým momentem při výběru krbových kamen je kromě designu jejich výkon, mohlo by se totiž stát, že kamna z příliš velkou výhřevností budou při užívání interiér nepříjemně přehřívat. Výrobci zájemcům často poskytují na webových stránkách praktické kalkulačky pro výpočet potřebného výkonu krbových kamen, obecně ale platí, že 1 kW výkonu kamen vyhřeje prostor o objemu 20 m3 ve starším domě a 40 m3 v novějším domě z moderních stavebních materiálů.

I v případě krbových kamen lze volit ze dvou konstrukčních variant a pořídit kamna jedno- či dvouplášťová. Topný účinek jednoplášťových kamna spočívá v sálání, dvouplášťová krbová kamna fungují na konvekčním principu a místnost vytápějí prouděním teplého vzduchu. Výhodou jednodušší jednoplášťové varianty je rychlý náběh tepelného efektu (ale i rychlejší vychladání), dvouplášťová krbová kamna prostor vytopí pomaleji, dokáží ale vyhřát větší prostor.

Krb, Foto: FreeImages.comÚčel je třeba zvážit

Vedle výkonu je pro výběr krbu či krbových kamen určující i účel a způsob užívání, který jejich pořízením zamýšlíme. Jinak musíme postupovat, pokud chceme mít tento zdroj tepla jako estetický doplněk, jinak v případě, že je cílem skutečně efektivní topení v domě. V prvním případě nemůžeme počítat s účinným vytápěním po celou dobu topné sezóny a spolehnout na některý jiný zdroj tepla.

Problém s nutností pravidelné obsluhy a účinností ale lze vyřešit. Skutečně efektivní vytápění umožní krb či kamna s takzvaným sekundárním spalováním. V rámci topného procesu to znamená,že je do spalovací komory přisáván vzduch, díky kterému se pak spalují prachové částice a plyny vzniklé při hoření paliva. To umožňují i levné varianty krbů a kamen. V jejich topeništi pak palivo žhne, vydává příjemné sálavé teplo a hoření plynných produktů pak zajišťuje až dvojnásobnou účinnost topení. Výhodou je navíc až čtyřicetiprocentní úspora paliva a delší interval mezi přikládáním.

Kam dál?

Topení v krbu na dřevo nebo v krbu na plyn?

Topení biomasou na postupu

 
There are 2 comments

Add yours

Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist