kamna4-titul

Krbovky nebo kachláče – jak na výběr kamen

Vzrůstající ceny energií nás nutí přemýšlet nad tím, jak efektivně a zároveň levně vytápět dům či chalupu. Řešením mohou být kvalitní krbová kamna nebo tradiční kachlová kamna. Romantické duše navíc potěší pohled do plápolajících plamenů. Poradíme vám, jak se zorientovat při výběru „krbovek“, „kachláčů“, případně kamen s výměníkem.

Základním kritériem při výběru kamen, ať krbových nebo kachlových nemůže být pouze konstatování „Tahle se mi moc líbí!“. Mylné by také bylo domnívat se, že kamna, která vyhovují sousedovi, budou tím pravým i pro vás.

tab1

Důležité je ujasnit si, co od kamen očekávám:

 • hlavní zdroj vytápění pro trvale obydlený dům či byt
 • doplňkový zdroj vytápění v přechodovém období jara a podzimu
 • vytápění víkendové chaty či chalupy
 • designový doplněk interiéru s občasným využitím pro navození atmosféry

Výkon – alfa a omega při výběru kamen

Základním parametrem, od kterého se odvíjí výběr krbových kamen, kamen s výměníkem i kachlových kamen, je jejich výkon. Ten je nutné zohlednit při výběru konkrétního typu kamen. Jeho výpočet závisí na velikosti vytápěné plochy.

Výkon kamen vlastně znamená, kolik krychlových metrů prostoru dokáží účinně vytopit. Kamna nebudou pracovat správně, pokud budou příliš nebo naopak málo výkonná.

Obecně platí, že 1 kW postačí na vyhřátí 20 m3 u starší nezateplené stavby, u novostavby a dobře zatepleného domu je to 40 m3. Přesný výpočet výkonu je však vhodné ponechat na odborníkovi.

Moderní krbová kamna UNI 1700 mají nadčasový design. Díky své konstrukci rychle ohřejí vzduch i v dlouho nevytápěných prostorách. Jsou vhodné na chaty, chalupy, ale i do domu či bytu.

Moderní krbová kamna UNI 1700 mají nadčasový design. Díky své konstrukci rychle ohřejí vzduch i v dlouho nevytápěných prostorách. Jsou vhodné na chaty, chalupy, ale i do domu či bytu.

Krbová kamna

Do jakých prostor jsou vhodná: krbová kamna jsou prostorově nenáročná. Hodí se k vytápění jedné místnosti, pokud budete chtít temperovat i přilehlé prostory pak do nich pustíte ohřátý vzduch jednoduše otevřením dveří. Ideální jsou na příležitostné vytápění v přechodovém období, na chatu či chalupu.

Materiál: ovlivňuje životnost kamen. Kamna z válcového plechu příliš nevydrží a po jedné či dvou sezónách budete nejspíše muset kupovat nová. Vyšší životnost mají kamna z kamnářské oceli. Opravdoví „držáci“ jsou pak litinová kamna. Ta však nemusí každému vyhovovat svým vzhledem.

Výhody: okamžité teplo – po zatopení je v místnosti rychle teplo. V momentě, kdy však kamna vyhasnou,také místnost rychle vychladá.

Palivo: lze používat kusové dřevo, ekobrikety, brikety. Vyrábí se i kamna na uhelné brikety. Obecně však platí,že při topení uhlím je nutná častější údržba kamen a péče o komín. Také sklo ve dveřích se zanáší a je třeba ho častěji čistit.

Kachlová kamna

Klasický vzhled kachlových kamen BROTO stylově doplní každý interiér. Zvolte si horní, nebo zadní vývod kouřovodu, na výběr máte ze tří barevných variant (srnčí, nugátová a slonová kost) záleží pouze na vašem osobním vkusu.

Klasický vzhled kachlových kamen BROTO stylově doplní každý interiér. Zvolte si horní, nebo zadní vývod kouřovodu, na výběr máte ze tří barevných variant (srnčí, nugátová a slonová kost) záleží pouze na vašem osobním vkusu.

Do jakých prostor jsou vhodná: milovníci tradic rádi zvolí do svého interiéru kachlová kamna. Ta mají obdobné vlastnosti, co se týká vytápěných prostor a topiva, jako krbová kamna. Nespornou výhodou kachlových kamen je jejich schopnost akumulovat teplo. Pokud si tradiční kachláče pořídíte na chalupu nebo do méně často vytápěných prostor je nutné počítat s tím, že bude déle trvat, než se místnost prohřeje.

Materiál: pro kachlová kamna je typické právě použití keramických kachlí. Vyrábí se v různých barevných provedeních. Díky ručně vyráběným kachlům jsou každá kamna originálem.

Výhody: oproti krbovým kamnům mají nižší spotřebu paliva. Důvod pro který jsou po desetiletí vyhledávaná a oblíbená není pouze vzhled, ale hlavně dlouhá doba výhřevnosti. I po vyhasnutí ohně sálají (postupně uvolňují) teplo do místnosti ještě dlouhou dobu.

Palivo: nejvhodnějším palivem do kachlových kamen jsou dřevěná polena. Měla by být dostatečně proschnutá o průměru 5 – 8 cm a délce 20 – 30 cm. Drobné klacíky a chvojí používejte pouze při zatápění. Lze si však zvolit i model, ve kterém lze topit dřevěnými nebo uhelnými briketami.

Kamna s výměníkem

Oblíbená krbová kamna GRAND MAX s výměníkem vytopí vaší domácnost díky vysoce účinnému terciálnímu spalování s minimem nákladů.

Oblíbená krbová kamna GRAND MAX s výměníkem vytopí vaší domácnost díky vysoce účinnému terciálnímu spalování s minimem nákladů.

Od klasických kamen se krbová kamna s výměníkem liší možností napojení na stávající systém radiátorů. Neohřívají vzduch, ale vodu, která je umístěná ve výměníku a soustavou trubek a otopných těles vytápí celý dům či byt.

Majitelům dokáží ušetřit až desetitisíce korun ročně oproti vytápění elektřinou či plynem. Investice do pořízení kamen s výměníkem se zaplatí mnohdy již po první topné sezóně.

V nabídce jsou jak krbová tak kachlová kamna s výměníkem.

Teprve po tom, co stanovíte správný výkon a rozhodnete se pro krbovky, kachláče nebo kamna s výměníkem, se zaobírejte jejich designem a pořizovací cenou.

Zdroj a foto: Mountfield.cz
There are 4 comments

Add yours
 1. Václav

  Krbová kamna s výměníkem mám již 5 let. Předtím jsem topil plynem do radiátorů, ale cena za pohodu byla až příliš vysoká. Když dosloužil plynový kotel, nový jsem už nekoupil. Pořídill jsem si kromě krbovek i motorovou pilu a začal získávat dřevo prořízkou lesních porostů. Jsou to lesy mých kamarádů, tak mám dřevo jen za práci a odvoz. Tak jsem každou zimu ušetřil skoro 30 000,- a mohl si dovolit vyměnit radiátory za nové designové Koratherm Horizontal. Jsou ve stříbrné barvě a dokonale se hodí do našeho moderního interiéru.

 2. ivana

  My topíme různě. V domečku máme plynový kotel a podlahové vytápění. A v obýváku máme krbové kamna, které máme taky napojené na podlahovku, takže pokud se nám chce, tak si topíme v krbu pomocí dřevěných briket.Nakupujeme si je za dobrou cenu u ekobriket.cz a mají moc dobrou výhřevnost. Navíc, když se topí v krbu, tak to teplo je takové lepší, nedokážu to vysvětlit. A taky je to skvělá atmosféra, zatopit si v chladných dnech nebo v zimě v brku, zachumlat se do deky a jen se koukat, jak to v krbu hoří. Je to pro mě skvělý relax 🙂

 3. Šinkovec

  Ono záleží na tom, v jakém stylu je ten byt nebo dům, protože přece do moderního, funkcionalistického a jiného -ismu se přece nedá dat něco, co tam bude vypadat jako pěst na oko, když už i do toho designu bylo investováno docela dost. 🙂 Dle mého je lepší volit univerzální cestu – něco neutrálního…

 4. Tomáš Hrnavý

  Myslím si osobně že cokoliv je lepší než jsou kachličky. Jsou nepraktické a hodně křehké. Při slabém úderu je možné kachličku/ky rozbít, pak se těžce shání nová. My máme na chatě krb kachlový a nic moc, nehřeje tak jak jsme si to představovali. Nechám tu pro inspiraci článek na který jsem narazila před vaším článkem, myslím že pomůže. https://www.levnekrby.cz/zajimavosti/vyhody-a-nevyhody-kachlovych-kamen/


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist