Výběr barvy fasády

Výběr barvy fasády

Nedílnou součástí stavby domu nebo jeho rekonstrukce je výběr barvy fasády. Fasáda je pomyslným kabátem domu, který mu dodá jeho konečný vzhled. Výběr barvy fasády byste si proto měli pořádně promyslet. Poradíme vám, co vše vzít při hledání vhodné barvy, případně barevných kombinací, v potaz.

Oblíbená omítka

Nejoblíbenější a tradicí prověřenou finální úpravu fasády domu představuje omítka. Je možné ji aplikovat prakticky na jakýkoliv podklad. Konkrétní druh omítky vybíráme podle toho, na jaký podklad ji budeme nanášet, jakou strukturu a vzhled od výsledku očekáváme.

jakou barvu na fasádu

Výběr barvy fasády podléhá našemu vkusu a preferenci barevných odstínů. Vždy však berte v potaz to, aby celkový ráz domu ladil jako celek i se svým okolím.

Výběr barvy fasády záleží na tom, zda upřednostňujeme teplé nebo studené odstíny. Barva by měla korespondovat s celkovým rázem domu. Ten by měl vhodně doplňovat okolní prostředí. Inspirujte se již použitými materiály – barvou oken, dveří, střechy… to vše by mělo ladit a vytvářet harmonický celek.

Světlá barva fasády – světlé tóny dům opticky zvětší. Dobře se hodí k dřevěným detailům, světlá barva podtrhne a zvýrazní přirozenou krásu dřeva. Exteriérovou barvu vždy vybírejte na venkovním přirozeném světle, ne však na přímém slunci. Umělé osvětlení, stejně jako přímý sluneční svit, dokáží výsledný barevný odstín pěkně zkreslit. Důležité je také si umět představit, jak bude zvolený barevný odstín vypadat na velké ploše fasády.

Tmavá barva fasády – tmavé tóny dům opticky zmenší. Opět platí, že vybírat byste měli v kontextu celé barevnosti domu. Důležité je také si umět představit, jak bude zvolený barevný odstín vypadat na velké ploše fasády. Syté odstíny vypadají na menší ploše vzorníku mnohem výraznější, než pak ve skutečnosti na velké ploše domu. Netypické tvary a moderní domy přímo vybízí k využití netradičnějších barev a jejich kombinací. Platí však pravidlo, že méně je více a ne vždy se vyplatí vsadit na příliš velkou extravaganci.

Barevný odstín ze vzorníku vybírejte vždy na přirozeném světle a snažte si ho představit na velké ploše domu.

Výsledný celek dotvářejí detaily

Barva rámů oken, parapetů, dveří, střechy, okapů… to vše jsou detaily, které ale velmi působí na výsledné vyznění vzhledu domu. Proto je při výběru barvy fasády určitě berte v potaz.

Barva fasády bývá k těmto prvkům často kontrastní – světlejší nebo naopak tmavší. Zvažte, zda chcete, aby tyto stavební prvky vynikly nebo zda je chcete spíše upozadit. Kontrastní barva fasády dá oknům a dveřím vyniknout, naopak volba barvy fasády tón v tónu tyto prvky upozadí.

Bílé a světlé odstíny okenních rámů mají tendenci okno zvýraznit a upoutávají pozornost. Naopak tmavé odstíny rámů lépe splynou se sklem, což vytváří vizuálně příjemný vzhled.

Barva okenních rámů, parapetů, dveří, ale i střechy by měly vytvářet harmonický celek.

Samotnou kapitolou je pak střecha. V dnešní době lze vybírat z opravdu široké škály nejen materiálů, ale i barev. Barva střechy a k ní zvolená barva fasády dokáže celkový dojem korunovat a opticky povznést. Naopak nevhodně zvolená kombinace barvy střechy a fasády dům doslova „zabíjí“.

Černá, antracitová, šedá barva střechy a k ní kontrastní fasády se hodí spíše k moderním stavbám. Naopak klasické červené nebo hnědé odstíny barvy střechy budou dobře vypadat na tradičních stavbách.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist