Jaké barvy do interiéru

Jaké barvy vybrat do interiéru?

Věříte na kouzlo barev? Obdivujete interiéry, jež navrhli designéři?  Pokud budete dodržovat pár základních principů a nechybí vám trocha fantazie, zvládnete si vše dokonale vyladit i sami.

Odstíny barev volte podle charakteru objektu

Při plánování interiéru je důležité myslet na celkový styl domu. Jiná atmosféra sálá z moderního rodinného domu v Praze a jiná z romantického domku na vesnici. Nezaměřujte se pouze na současné trendy, ale uvědomte si, jak jednotlivé barvy působí na vaši pohodu.

Světlé a tmavé barvy, oboje jsou vhodné, ale…

Obecně platí, že světlé barvy dodají interiéru lehkost a zvětšují prostor. Jsou proto vhodné použít do menších či temnějších místností. Dejte jen pozor, protože nevhodné použití světlých barev může udělat z jinak zajímavého prostoru nudný. Na druhé straně tmavé odstíny, jež působí ohromujícím dojmem, mohou vytvořit někdy až ponurou atmosféru. Zajímavý a vyvážený interiér musí balancovat na tenké hranici, které se říká vkus, a to není mnohdy jednoduché.

Foto: finep.cz

Tmavý nábytek je velmi elegantní.

Jakým dojmem působí jednotlivé barvy?

Červená je barva lásky a zvyšuje produkci adrenalinu. Bohužel dlouhodobý pobyt v červené místnosti může vést až k vyčerpání. Oranžová je extrémně energická barva, je pozitivní a zvyšuje nadšení. Žlutá je barvou Slunce, je spojena s radostí, štěstím, optimismem a doplňuje životní energii. Stimuluje kreativitu a oživuje mysl. Modrá barva uspokojuje tělo i mysl. Snižuje krevní tlak, reguluje srdeční frekvenci, uklidňuje bolest a uvolňuje napětí. Zelená má uklidňující a relaxační efekt.

Foto: finep.cz

Modrá barva uklidňuje, je tedy vhodná například do ložnice.

Bílá barva je nadčasová

Ve většině interiérů převažuje bílá barva. To nám pak dává široké možnosti, co se doplňků týče. K neutrální bílé sladíte snadno všechno, včetně bílého nábytku, jež je v dnešní době tak vyhledávaný. Obzvláště bílá ložnice působí nadmíru dobře. V místnosti naladěné do bílé barvy doporučujeme dát do kontrastu nějakou tmavší barvičku, nejlépe nějaký tmavší detail. Za tímto účelem dobře poslouží třeba barevný závěs nebo tapeta umístěná za čelo postele, barevné polštářky či malý koberec. S bílou barvou také ladí dokonale přirozená kresba dřeva.

Foto: finep.cz

Interiér laděný do bílé barvy oživíte barevným detailem.

Používejte teplé barvy

Nyní trocha teorie. Barvy dělíme na teplé a studené. Je to podle pocitu, jakým na nás působí. Pro vytvoření útulné atmosféry se používají zásadně teplé barvy; červená, žlutá, oranžová, hnědá či béžová. S červenou se však musí pracovat opatrně. Pokud ji použijete samostatně ve velké ploše, bude na nás působit spíš rušivě a agresivně.

Kde si můžeme dovolit studené barvy?

Modrá, fialová, šedá nebo zelená v kombinaci s bílou fungují dobře například v ložnicích. Modrá interiér ochladí, zelená zase zklidní. I zde musíte dát pozor, stejně jako u teplých barev na červenou, na fialovou, která může být i rušivá.

Foto: finep.cz

Zelená barva dobře ladí s přírodním dřevěným nábytkem.

Chcete popustit uzdu své kreativitě?

Místem, kde si můžete s barvami zařádit, je dětský pokojíček. Jen je nutné dát pozor na místo určené ke spánku. Tam byste měli s barvami přibrzdit. Často se výběr barev volí dle pohlaví dítěte, ale omezovat se na růžovou či modrou je přežitek. Je tu přece žlutá, oranžová a zelená, které se hodí jak pro chlapce tak i dívky. A jsou krásné a okouzlující. S věkem dětí se požadavky na barvy mění. Ostré barvy vystřídají postupně s přibývající věkem klidnější a jemnější odstíny.

Nechte se inspirovat designéry a hlavně dejte na vlastní vkus. Barvy ve vaší domácnosti jsou přímým odrazem vaší osobnosti.

A co říci na závěr? Investice do dobrého designu se vyplatí i při prodeji bytu v Praze či domku na vesnici. Dům či byt se vkusně vyladěným interiérem bývá vždy prodejnější.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist