vlastní dřevostavba

Proč jsou dřevostavby tak populární?

V posledních letech se dřevostavby těší stále větší popularitě. Jedná se o velmi kvalitní bydlení, které šetří nejen životní prostředí, ale také vaši peněženku. Jak je to možné a proč zvolit právě dřevostavbu?

Dřevostavba – investice, která se vyplatí

Investice do vlastního bydlení bývá zpravidla tou největší finanční investicí ve vašem životě. Stavba vlastního domu se počítá řádově na miliony korun. Investoři se proto často snaží nalézt co nejkvalitnější a nejlepší řešení, které zároveň ušetří peněženku a to jak při výstavbě, tak ale i při následném provozu domu. To je často přivádí k volbě výstavby právě dřevostavby.

Dřevostavby mají nespornou výhodu díky možnosti využití přírodních recyklovaných materiálů, které jsou šetrné ke svým obyvatelům, ale i životnímu prostředí. Takový dům dokáže také velmi efektivně využívat energii, takže jeho provoz je nízkonákladový. Obrovským plusem je pak také rychlost výstavby, která se počítá řádově na měsíce.

Pořízení dřevostavby je tedy rychlé, s nižšími náklady a zároveň díky moderním a úsporným materiálům i ideální volbou vzhledem k budoucím provozním nákladům.

bydlení pro rodinu

Dřevostavba představuje typ bydlení, který je vhodný pro každého! (foto: pixabay.com)

Dobrá volba i pro náročné

Dřevostavby jsou skvělým řešením i pro ty nejnáročnější uživatele. Díky maximálně efektivnímu využití všech materiálů lze v dřevostavbě dosáhnout vynikajících výsledků – ať už energetických nebo akustických. O zvyšující se oblibě dřevostaveb svědčí i množství staveb, které v roce 2020 postavily společnosti pod záštitou Asociace dodavatelů montovaných domů. Celkem se vybudovalo 497 rodinných domů, 12 objektů (školky, hotely) a 12 nástaveb, dohromady o 3 % více než v roce 2019.

Difuzně uzavřená nebo otevřená konstrukce? Vyberte vhodný typ

Během plánování dřevostavby zvažujeme dvě možnosti konstrukce: difuzně otevřená nebo difuzně uzavřená.

  • Difuzně otevřená konstrukce umožňuje určitému množství vodní páry procházet konstrukcí, díky tomu více odolává drobným nepřesnostem ve stavbě a lépe regeneruje. Difuzní odpor jednotlivých vrstev stěny musí klesat směrem z interiéru do exteriéru.
  • Naproti tomu difuzně uzavřená konstrukce zamezuje prostupu vodní páry do konstrukce. Směrem do interiéru je třeba použít parozábranu, která zabraňuje nežádoucímu pronikání vlhkosti do vnitřních částí konstrukce. Precizní provedení veškerých napojení a přelepení prostupů zajistí 100% těsnost parozábrany.

Je na každém, kterou z uvedených konstrukcí do dřevostavby využije. Každá z nich má své výhody. Obecně ale při výstavbě dřevostavby doporučujeme pracovat s difuzně otevřenou konstrukcí. Ta je sice dražší, ale bezpečnější, protože má větší potenciál vysychat, čímž se konstrukce v dřevostavbách lépe regeneruje.

stavba dřevostavby

Dřevostavby jsou populární díky použitým materiálům, rychlé výstavbě a nízkým provozním nákladům. (foto: pixabay.com)

Výběr ideálních materiálů do dřevostavby

Spojením dřevostavby a minerální izolace vzniká příjemné, vnitřní zdravé prostředí vytvořené z přírodních materiálů. Jejich kombinací lze zajistit požadovaný komfort uživatelů. Minerální izolace na bázi skla je léty i tradicí prověřenou izolací do rámových konstrukcí. Tyto izolace mají dobré akustické, tepelněizolační a protipožární vlastnosti. Hodí se tak i do prostředí s vyššími hygienickými nároky, například do dětských pokojíčků, ložnic apod.

Detailně promyšleno, kvalitně provedeno

Důmyslně promyšlená a kvalitně izolovaná konstrukce s použitím vhodné izolace nepochybně zajistí spokojenost koncového uživatele. Dům tak bude skutečně funkční a maximálně efektivní, dosáhne komfortních akustických i tepelněizolačních vlastností. Výsledná dřevostavba s využitím kvalitních materiálů tak bude zdravým, příjemným a bezpečným prostorem ve prospěch nejen svého uživatele, ale i jeho okolí.
There is 1 comment

Add yours
  1. Miloslav Měšťan

    Důvod je historický. Například v USA byl dřevěný rámový dům vynalezen na počátku 19. století, i když některé prvky mohl mít z dřevěné sloupkové konstrukce používané při stavbě domů v Británii již dříve. Zde však mám na mysli stěnu s kolíky. Typická stěna je postavena ze sloupků 2 x 4 uspořádaných svisle po 16 palcích. Na tomto rámu jsou pak umístěny vnější a vnitřní plochy. Od 40. let se obvykle vnitřní povrch skládá ze sádrokartonu, který se obvykle vyrábí ze sádry. Vnitřní plocha stěny je dnes často vyplněna nějakým druhem pěnové izolace.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist