velikonoční kraslice

Velikonoční kraslice

K Velikonocům neodmyslitelně patří barvení vajíček. Přinášíme vám inspiraci, jak si letos s přípravou Velikonoc a odměny pro koledníky poradit. Nazdobená vajíčka zároveň dodají tu správnou atmosféru Velikonoc každému interiéru.

Foto: pixabay.com

  1. Jednoduché barevné kraslice

Na jejich ozdobení budete potřebovat klasické barvy, které zakoupíte například v drogérii. K mání jsou různé barevné odstíny – z vlastní zkušenosti vím, že žlutá nechytá právě nejlépe. Ale modrá, zelená či červená to jistí.

Vajíčka si předem uvařte natvrdo a poté postupujte přesně podle návodu, který je součástí každého balení barev.

Po obarvení vajíček a jejich oschnutí je lehce potřete trochou tuku (oleje, sádla nebo másla), budou se krásně lesknout. Malé děti navíc potěší, pokud vajíčka dozdobíte obtisky nebo samolepkami.

Foto: pixabay.com

  1. Barevná vajíčka s voskovou kresbou

Postup zdobení jednoduchých kraslic s voskovou kresbou je prakticky shodný jako klasické barvení barvou na vajíčka. Jen mu předchází jeden velmi důležitý krok.

Po uvaření a vychladnutí na vajíčka naneste voskovou kresbu. Můžete použít obyčejné voskovky. Kreslení zvládnou i malé děti a méně zručné maminky. Vajíčka jednoduše pokreslete voskovkou – jednoduché ornamenty, kytičky, srdíčka, puntíky nebo spirálky – opravdu na tom není nic složitého.

Pokreslená vajíčka (a je jedno jakou barvu voskovky použijete) poté obarvěte barvami na vajíčka, které jste zakoupili v obchodě. Místa, která jste pokreslili voskem, zůstanou bez barvy, zbytek vajíčka bude barevný. Po nabarvení a oschnutí můžete případné zbytky voskovky otřít ubrouskem a vajíčka „doleštit“ potřením tenoučkou vrstvičkou oleje, sádla nebo másla.

Foto: pixabay.com

  1. Zdobení vajíček stužkou

Pokud se vám nechce do klasického barvení, nemáte příliš času ani nápadů na zdobení, pak je tento tip přímo pro vás. Postačí vám k němu zbytky stužek, nůžky a lepidlo nebo tavná pistole. Stužky nastříhejte tak dlouhé, aby obmotaly uvařené vajíčko v jeho nejširším místě a přidejte kousek navíc (cca 0,5 cm) na slepení. Ke slepení konců stužky použijte klasické lepidlo, Herkules bude nejvhodnější. Nebo je k sobě spojte tavnou pistolí. Zde však pozor na popálení. Zatímco slepit stužku lepidlem zvládnou i malé děti, tavnou pistoli jim do rukou raději nepůjčujte. Mohly by se ošklivě popálit.

Stejně je možné ozdobit k vyfouknutá vajíčka, která budou dělat radost ve velikonočním aranžmá.

Foto: pixabay.com

  1. Háčkovaná velikonoční vajíčka

Pro vytvoření háčkovaných kraslic se neobejdete bez základní znalosti háčkování. Pro jednoduché zdobení však bude stačit, pokud zvládnete uháčkovat krátký případně dlouhý sloupek. Vajíčko nemusí být obháčkované celé, postačí ho ozdobit háčkovanou stužkou, kterou dále dozdobíte. Stačí přišít knoflík, korálek nebo jinou aplikaci, která vám padla v galantérii do oka a zalíbila se vám. Zdatnější háčkařky pak zvládnou přidat háčkovanou aplikaci třeba v podobě kytičky.

Takto můžete ozdobit i vyfouknutá vajíčka. Ta mohou sloužit pouze jako dekorace na ošatce. Můžete je i zavěsit například na větvičky zlatého deště nebo kroucené vrby naaranžované do vázy.

Foto: pixabay.com

  1. Přírodní velikonoční vajíčka

Pokud jste vyznavači přírodního stylu a klasické barevné kraslice vám příliš neříkají, pak si vajíčka nazdobte přírodně. Ke zdobení použijte lýko, provázky, kousky pytloviny a peříčka nebo třeba dřevěné korálky. K zafixování pak použijte lepidlo (nejvhodnější je Herkules) nebo tavnou pistoli.

Uvařená vajíčka obmotejte lýkem, pytlovinou nebo provázkem a jednoduše dozdobte přírodním materiálem, který máte zrovna po ruce.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist