velikonoční výslužka

Linecká vajíčka a velikonoční výslužka pro koledníky

Velikonoční pondělí je tradičně spojeno s koledováním. Kluci chodí s pomlázkou koledovat a za to, že nás milé holky a ženy pomlázkou vyšlehají, abychom byly krásné a celý rok zdravé, si zaslouží odměnu. Tradiční velikonoční výslužka je malované vajíčko, pro malé kluky něco dobrého a pro ty plnoleté štamprlička. My jsme se letos s dcerkou rozhodly, že koledníky obdarujeme nejen sladkostí, ale také sušenkami – velikonočními lineckými vajíčky.

Velikonoční výslužka pro koledníky

V každém kraji je to jiné, někde jako odměna pro koledníky stačí nabarvené vajíčko, jinde přidají i medové perníčky a nějakou tu čokoládovou sladkost. Také způsob naaranžování se liší, ale to je spíš domácnost od domácnosti. Já jsem vždycky do ošatky naaranžovala obarvená vajíčka a na zvláštní misku dala pamlsky, ať si koledníci vyberou.

Letos od nás koledníci dostanou nejen krásně obarvená vajíčka, ale také malý balíček se sladkostmi.

Letos jsme se s dcerkou rozhodly, že pro koledníky nachystáme velikonoční balíčky. V obchodech je cena za kvalitní velikonoční čokoládové zajíce nebo kuřátka dost vysoká. Ty levné zase nebývají z kvalitní čokolády… Rozhodly jsme se proto koupit malá čokoládová vajíčka, která obsahují vysoký podíl čokolády a jen málo přidaných tuků, cukrů a „éček“. Za to k tomu do balíčku přidáme s láskou upečená linecká vajíčka.

Tradiční velikonoční výslužka pro koledníky jsou malovaná vajíčka a něco dobrého. Obdarujte je letos třeba lineckými velikonočními vajíčky.

Recept na linecká vajíčka

Nejde o nic jiného než o linecké těsto a cukroví, které pečeme na Vánoce. Jen mají prostě jiný tvar – jarní, velikonoční. My jsme si letos pořídily krásná vykrajovátka ve tvaru vajíčka s proříznutou kačenkou. Použít lze ale i klasická kolečka – jen si trochu pohrát s tvarem anebo jiné jarní motivy – kytičky, čtyřlístky, zajíčky…

Suroviny na linecká vajíčka:

  • 210 gramů hladké mouky
  • 70 gramů cukru moučka
  • 140 gramů změklého másla
  • 2 žloutky
  • kůra z jednoho citrónu
  • trocha vanilky

Sypké suroviny dáme na vál, do připraveného důlku přidáme dva žloutky, kůru z citrónu a vanilku. Změklé máslo pokrájíme na kousky a rukama pěkně vypracujeme hladké těsto. To dáme na chvíli odpočinout do ledničky.

Poté na válu rozválíme placky o tloušťce asi 0,5 centimetru a vykrajujeme zvolené motivy. Ty skládáme na pečícím papírem vyložený plech. Vložíme do trouby předehřáté na 180° a pečeme asi 5 minut. Dbejte na to, abyste vykrájely stejný počet vajíček plných a těch ozdobných prokrojených.

Hotová vajíčka nebo kolečka slepte marmeládou a pocukrujte moučkovým cukrem.

Pak už jen zbývá výslužku připravit do malých sáčků, které zavážeme barevnou stužkou. Teď už jen obarvit vajíčka a koledníci můžou přijít.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist