zahradní hadice

Jak na výběr zahradní hadice

Mezi základní údržbu zahrady patří její zavlažování. Nejde přitom jen o zalévání ovocné a zeleninové zahrady, ale ani ta okrasná a trávník se bez zálivky neobejdou. Zalévání konví není právě atraktivní, tedy pokud si takto nechcete udržet dobrou fyzičku. Jednodušší a efektivnější je zalévání hadicí. Poradíme vám, jak na výběr zahradní hadice.

Poslední dobou stále slýcháme, že vody v krajině ubývá, a že bychom s ní měli dobře hospodařit. Stejně jako člověk, tak ani zahrada se bez vody neobejde. Samozřejmostí je zalévání užitkové zahrady. Člověk však rád tráví příjemné chvíle relaxu i v okrasné zahradě. A ani květiny a trávník bez zálivky příliš radosti neudělá. Aby zalévání bylo efektivní, ale také úsporné je vhodné věnovat pozornost výběru správné zahradní hadice.

zalévání

Zalévání konví může být zábava pokud pečujeme o pár květin. Pro větší plochy bude nutné vybrat zahradní hadici.

Kvalitní zahradní hadice by měla být dostatečně ohebná, neměla by se lámat ani trhat, měla by vydržet tepelné výkyvy tepla a chladu a také by měla být cenové dostupná.

Výběr zahradní hadice

Na zalévání je vhodné vybrat hadici k tomu určenou – tedy zahradní hadici. Ta v sobě má vrstvu tkaného armování – díky němu je hadice tvárná, odolná vůči tlaku, nepřetáčí se a neláme, a přitom je dostatečně ohebná. Kvalitní zahradní hadice může mít tuto vrstvu buď příčnou nebo pletenou spirálově. Zahradní hadice musí vydržet silné výkyvy počasí. Pokud zvolíte jiný typ, pak se často stane, že hadice již po jedné sezóně popraská a vytvoří se v ní trhliny.

Délku hadice volíme podle toho, v jak velké oblasti s ní budeme manipulovat. Ideální jsou průměry 13 mm, což odpovídá velikosti 1/2”,  19 mm (3/4”) nebo 15 mm (5/8”). Větší průměr hadice zajistí větší tlak vody. Díky hadicovým spojkám lze pak případně dvě hadice spojit nebo podle potřeby zkrátit.

Jsou všechny materiály zahradních hadic stejné?

Zahradní hadice se většinou skládají z několika vrstev:

  • Vnější plášť
  • Tkaná vložka
  • Vnitřní vrstva (ideálně by měla být vícevrstvá)

Hadice se nejčastěji vyrábí z PVC. Často se může jednat o recyklovaný plast. Alternativou pak může být syntetický kaučuk. Kaučukové hadice jsou opravdu „držáci“, což se ale také odráží na jejich vyšší ceně. Levnější variantou jsou pak hadice ze smíšených materiálů. Hadice vyrobené z vyztužených vláken plastu jsou levné, ale mají tendenci se lámat. Oproti tomu hadice z gumy hodně vydrží, jsou tvárné a nelámou se, ale jejich nevýhodou je vyšší hmotnost.

Jak zahradní hadici skladovat?

Pokud hadici právě nepoužíváte, tak je nejlepší ji skladovat svinutou – ideálně buď na držáku připevněném například na zdi nebo na hadicovém bubnu. Pro snadnou manipulaci pak lze svinutou zahradní hadici skladovat na pojízdném hadicovém vozíku. Dlouhou zahradní hadici jednoduše a rychle svinete a zabráníte její degradaci a poškození.

Dlouhou životnost zahradní hadice zajistí její správné ukládání.

Snadné a efektivní zalévání

Pro snadné a efektivní zalévání však pořízení zahradní hadice nestačí. Důležité je také zvolit správnou zavlažovací hlavici. Pro ruční postřikování záhonů nebo trávníku lze podle požadované intenzity postřiku zvolit různý typ koncové postřikovací pistole:

  • mlha
  • sprcha
  • plochý postřik
  • oplachování
  • tryska
zavlažovací hlavice

Tlak a intenzitu postřiku už dávno neregulujeme prstem. Slouží k tomu speciální postřikové pistole a hlavice.

Řada postřikových pistolí má všechny tyto typy postřiku v jednom – na trysku se nasazuje buď speciální koncovka, případně lze intenzitu postřiku měnit pootáčením hlavice.

Pro zavlažování těžko dostupných míst je pak vhodné pořídit si koncovku v podobě postřikové tyče. Díky ní se závlaha dostane i do hůře dostupných míst.

Aby bylo zavlažování efektivní a úsporné, pak je vhodné rostliny zavlažovat skutečně až ve chvíli, kdy to potřebují. Zahradě nesvědčí přílišné přelévání – to je neekonomické a přelité rostliny rozhodně nebudou správně prospívat.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist