koupelna

Malé koupelny

Malá koupelna o velikosti 2×4 m? Je vůbec možné z tak malého prostoru udělat „velkou koupelnu“?

Velká prostorná koupelna s krásnými kachlíky až ke stropu, přepychová dlažba, umyvadlo podle poslední módy, rohová vana s vířivkou, živé rostliny a okno do rozkvetlé zahrady… Tak o takovéto koupelně sní snad každý z nás, ale jak tento přepych a komfort vměstnat do místnosti o velikosti 2 x 4 m?

Přinášíme pár tipů a triků, jak i z malého prostoru udělat „velkou koupelnu“. Poradíme vám jak místnost opticky zvětšit a jakých chyb se vyvarovat, abyste si při koupeli nepřipadali jako uvěznění v krabičce od sirek.

Přestavba koupelny patří k finančně náročnějším akcím, proto než se do realizace svého záměru pustíte, měli byste předem vše pečlivě zvážit, promyslet a propočítat. Vždyť dnešní koupelny již nejsou jen nutným prostorem určeným k očistě těla, naopak se z nich stávají oázy odpočinku a relaxace po hektickém dni plném stresu. Styl a vybavení koupelny vypovídají o naší osobnosti a životním stylu. Jestli-že se tedy rozhodnete investovat svůj čas, energii a peníze – tak ať to skutečně stojí za to!

 • Při zařizování malé koupelny je nutné celkový prostor rozvrhnout co nejekonomičtěji.
 • Tam, kde WC a koupelna jsou dvě samostatné místnosti, které spolu sousedí, lze příčku vybourat a místnosti spojit. Pozor, u vícečlenných rodin by však tato stavební úprava mohla způsobit menší kalamitu, například při ranní hygieně.
 • Základem každé koupelny je umyvadlo, vzhledem k tomu, že se jedná o nejpoužívanější koupelnové zařízení, měli bychom mu vyhradit dostatek místa, před umyvadlem by měl být prostor nejméně o velikosti 0,5 – 0,6 m .
 • Rozměry umyvadel se pohybují kolem 55 cm, některé mají prostorovou délku dokonce kolem 42 – 45 cm, pro pohodlné vyčištění zubů by však umyvadlo nemělo být kratší než 50 cm. Chcete-li si pořídit dvojumyvadlo, počítejte pro jeho umístění minimálně se 130 cm, vyrábějí se samozřejmě i menší, ale vždy na úkor vašeho pohodlí. Obvyklá výška, do které se umyvadlo umisťuje je 85 cm nad zemí.
 • Umyvadlo by mělo mít oblé tvary kvůli bezpečnosti, pro snadnou údržbu by pak nemělo být v roztodivných tvarech. Veškeré sanitární zařízení by v menších prostorách mělo mít světlejší odstíny.
 • Skutečným hitem je umístění umyvadla na desku, jestliže se pod umyvadlem nebude nacházet uzavíratelná skříňka, měli byste pak volit chromový sifon – z estetického hlediska plastový snad ani nepřichází v úvahu!
 • Již od začátku je dobré mít jasno, zda budete volit spíše sprchový kout nebo vanu. Sprchování je hygieničtější, rychlejší a rozhodně ekonomičtější, spotřeba vody je celkově nižší – na druhou stranu, kdo by alespoň občas nezatoužil po vaně plné horké vody a bublinek?
 • Řešením může být kombinace vany a sprchového koutu – výrobci sanitárního zařízení nabízí modely van, které mají rovnější dno s protiskluzovou úpravou a mají sprchovou zástěnu, to aby se vám koupelna po jedné sprše nezměnila v brouzdaliště. Při výběru vaničky sáhněte nejlépe po pětihranné, ta zabere nejméně místa.
 • Pro ty, kteří nedají na vanu dopustit je možnost volby vany se zúženou šíří, kde je zúžená část určená pro nohy.
 • Jestli-že z koupelny nechcete mít stísněnou šachtu, tak ji nikdy neobkládejte až ke stropu.
 • Obkladačky pořizujte maximálně ve velikosti 20 x 20 cm, vůči dlažbě by pak měly mít zhruba poloviční velikost, prostor lze také opticky rozčlenit řadou odlišně barevných nebo vzorovaných listel. Ideálním řešením je mozaika, a to nejen pro své drobné čtverečky, ale i možnost bohatého barevného ztvárnění.
 • Z barev volte při výběru zařízení i obkladů raději světlé odstíny, dlažba pak může být tmavší.
 • Do koupelny se nesnažte umístit hodně kusů nábytku, místnost by pak působila stísněně, také by bylo dobré pouvažovat o tom, zda je nezbytně nutné sem umisťovat pračku, nenašlo by se na ní místo v komoře či kuchyni?
 • Vhodným materiálem pro malé koupelny je čiré sklo (poličky, zástěny, dvířka,…) působí vzdušně a nevytváří dojem hmoty.
 • Zázraky s malou koupelnou dokáže i velké zrcadlo, volte však kvalitní výrobek s odrazovou vrstvou upravenou speciálně do vlhka, jinak brzy „oslepne“.

Přejeme vám hodně zdaru vám při budování „nové“ koupelny!
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist