ratan

Ratanový nábytek

Ratanový nábytek se stává stále oblíbenější součástí našich domovů. Křesílka, pohovky, stolky a nejrůznější doplňky z ratanu jsou skutečnou ozdobou každého interiéru či zimní zahrady.

Co je vlastně ratan?

O ratanu většinou mnoho nevíme, snad jen to, že se z něj vyrábí interiérový a exteriérový nábytek. Ratan je ryze přírodní materiál, který však díky svému vnějšímu vzhledu bývá někdy zaměňován s bambusem. Zásadní rozdíl mezi těmito dvěma rostlinami však tkví v tom, že ratan je masivní dřevina, zatímco bambus je neohebná dutá rostlina. Přesněji je ratan rychle rostoucí liánovitá palma. V přírodě se s ní můžeme setkat zejména v tropických oblastech jižní Asie a Indonésie. Jsou však také oblasti, kde je tato rostlina pěstována „ve velkém“ na plantážích.

Foto. wickerparadise.com

Ratan je ryze přírodní materiál, který nabízí celou řadu možností v oblasti nábytkářství.

Pružný, ohebný a snadný na údržbu

Svou oblibu si tento materiál získal zejména díky své pružnosti a ohebnosti, je také snadno přístupný a levný. Právě vysoká pružnost dává po předchozím zpracování vzniknout nepřeberné škále tvarů a druhů nábytku a bytových doplňků. Výrobky se vyznačují dlouhou trvanlivostí a snadnou údržbou.

Pro výrobu ratanového nábytku jsou užívány 15 – 35 let staré rostliny. Po vytěžení je ratan nutné usušit ve speciálních sušárnách. Požadovaného tvaru se pak dosahuje ohýbáním ratanových tyčí v horké páře. Tyče se ohýbají buď oloupané, tento typ je nazýván pitriet, nebo se neloupou a pak mluvíme o tzv. pulutu. Loupaný ratan se hodí spíše do interiéru, takto vyrobený ratanový nábytek bývá také často mořen do různých barevných odstínů. Neloupaný ratan je odolnější a často je také součástí teras či letních zahrad.

Foto: wickerparadise.com

Praktický doplněk představují například úložné koše vyrobené právě z ratanu.

Péče o ratan je velmi jednoduchá, postačí k tomu pouze navlhčený hadřík a dobrá prachovka. Pozor však na vlhčí prostředí, dlouhodobé umístění ve vlhku ratanu příliš neprospívá a mohlo by také dojít ke vzniku různých plísní. Proto máte-li například ratanová křesla umístěna na nekryté terase, je vhodné je v případě deště uklidit na suché místo.

Foto: wickerparadise.com

Ratanový nábytek je nabízen v celé paletě barev.

Výrobků z ratanu je na našem trhu nepřeberné množství. Stačí si pouze vybrat. K mání jsou ratanové sedací soupravy, křesla, stolky, květinové stolky, postele či skříně…  Jestli-že však již máte byt zařízený a ratan se vám přesto zalíbil, pak zkuste stávající vybavení dotvořit ratanovými doplňky. Krásně se jistě budou vyjímat pokojové rostliny v nových ratanových květináčích a co takhle stojan na noviny či nový věšák?

Fantazii se meze rozhodně nekladou…There is 1 comment

VSTUP DO DISKUZE

Nový komentář

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist