velikonoce

Kdy se slaví Velikonoce 2018?

Velikonoce jsou pohyblivým svátkem a každý rok se slaví v jiný den. Výpočet data Velikonoc se však řídí přesně danými pravidly. Velikonoce jsou nejvýznamnějšími křesťanskými svátky a slaví se vždy první neděli po prvním jarním úplňku. Velikonoce 2018 budou ve dnech 30. března – Velký pátek až 2. dubna – Velikonoční pondělí.

Velikonoční tradice a Velikonoce 2018

  • Květná neděle, 25. března 2018: je to vlastně první jarní den. Podle křesťanské tradice přijel Ježíš Kristus do Jeruzaléma, tímto dnem začíná svatý týden. V tento den si nezapomeňte symbolicky natrhat do vázy kočičky, větvičky zlatého deště nebo jiné zelené větvičky.
  • Modré pondělí, 26. března 2018: není tradičním svátkem, ale obyčejně znamenal začátek velkého úklidu, můžete ho oslavit tak, že si vezmete třeba něco modrého na sebe.
  • Žluté úterý, 27. března 2018: není tradičním svátkem, pokračoval úklid, v tento den byste měli dokonale vysmýčit všechny pavučiny z domu.
  • Škaredá středa, 28. března 2018: z hlediska křesťanství má tento den velký význam. Jidáš podle tradice právě v tento den zradil Ježíše Krista. Tento den se peče symbolické pečivo – jidášky. V tento den by se neměl nikdo mračit.

Tradiční velikonoční pečivo – jidáše z kynutého těsta.

  • Zelený čtvrtek, 29. března 2018: v tento den je připomínána poslední večeře Páně. K zelenému čtvrtku se tedy váže i tradice v jídle – měli byste sníst něco zeleného. Večer pak odlétají zvony symbolicky do Říma a vrací se až na bílou sobotu. Během těchto dní nahrazují zvonění zvonů řehtačky.
  • Velký pátek, 30. března 2018: v tento den je připomínáno ukřižování Ježíše Krista. Je to den postní, v kostelech se konají mše.
  • Bílá sobota, 31. března 2018: symbolicky se zapaluje nový oheň. Hospodyně uhasily oheň v kamnech a v kostele si nechaly zapálit velkou zdobenou svíci – ta se nazývá paškál. Od ní pak doma zapálily nový oheň. Nekonají se mše. Pletou se pomlázky a barví vajíčka.
  • Boží hod Velikonoční: 1. dubna 2018: podle křesťanské tradice v tento den vstal Ježíš Kristus z mrtvých. Je to den oslavující zmrtvýchvstání.
  • Velikonoční pondělí, červené pondělí, 2. dubna 2018: končí Velikonoční, pašijový týden, chlapci chodí stavení od stavení a koledují. Pomlázkou vyšlehají děvčata a dostanou za to malovaná vajíčka, kraslice.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist