velky patek 3

Poznejte velikonoční tradice – Velký pátek

Velký pátek – poslední pátek před Velikonočním pondělím. Den, kdy si křesťané připomínají ukřižování Ježíše Krista. Tento den by měl být nejtišším dnem v roce. Zároveň je opředený celou řadou mystérií, kouzel a záhad. Víte, jaké tradice se k Velkému pátku váží?

Velký pátek z pohledu křesťanství

Velký pátek je součástí svatého týdne (velikonočního týdne) a je součástí tak zvaného tridua. Tří nejvýznamnější dní velikonočních svátků. První den je připomínáno mučení a ukřižování Ježíše Krista – Velký pátek. Druhý den – Bílá sobota je dnem, kdy byl Ježíš Kristus pohřbený. Boží hod velikonoční, neděle, je pak ve znamení zázraku zmrtvýchvstání.

Na Velký pátek si věřící připomínají ukřižování Ježíše Krista. Tento den by měl být nejtišším dnem roku. Lidé symbolicky truchlí za Ježíše Krista.

V kostelech se neslaví mše, nezvoní zvony (ty symbolicky na zelený čtvrtek odletěly do Říma). V tento den by se měl držet symbolický smutek nad smrtí Ježíše Krista, měl by se dodržovat přísný půst. Lidé se modlí u kříže, kříž je zvykem políbit a obejmout.

Ježíš na kříži zemřel přibližně kolem třetí hodiny odpoledne. To je doba, kdy se také věřící schází k tiché modlitbě a zvláštní bohoslužbě.

K Velkému pátku se neváží jen křesťanské zvyky. Celá řada pověr a tradic, které se váží k tomuto dni, pramení z pohanských oslav příchodu jara. Tento den měl opravdu magický, až čarodějný nádech. Je to den jako stvořený pro různé věštby a rituály.

Na Velký pátek nepracujte na zahradě, neperte prádlo, nezametejte, nepečte. Dnes je dobrý čas dojít na proutky na pomlázku a rozmyslet si jak obarvíte velikonoční vajíčka.

Pohanské zvyky a tradice na velký pátek

Na Velký pátek by se nemělo pracovat na zahradě – hýbat se zemí, nemělo by se péct, prát ani zametat. Prádlo prané v tento den je symbolicky namáčené do Kristovy krve. Lidé by si neměli nic půjčovat, ani vynášet z domu, neměli by přijímat žádné dary. Zapůjčená věc by v tento den mohla přinést do domu zlou kletbu.

Na Velký pátek se údajně otevírají hory a vydávají své poklady. Místo, kde se poklad nachází prý bývalo označeno světýlkem nebo kvetoucím kapradím. Otvor v hoře se otevírá v třetí hodinu odpolední a je viditelný až do setmění.

Podle pověsti se v tento den také otevírá hora Blaník, kde odpočívají bájní blaničtí rytíři, ochránci české země.

V řadě krajů se v tento den jí čočka, ta má přinést do stavení peníze.

Ještě před svítáním je dobré se omýt vodou z potoka. To vám zaručí zdraví po celý rok.

Na Velký pátek se podle pověry otevírají hory a vydávají své poklady.

Předvídání budoucnosti na Velký pátek

Pokud budete bedlivě sledovat znamení kolem vás, možná se vám podaří z nich vyčíst důležité události, které vás v budoucnu čekají. Znamení a symboly objevující se v tento den mají totiž opravdu silnou moc.

Pranostiky na velký pátek

  • Na Zelený čtvrtek hrachy zasívej, na Velký pátek se zemí nehýbej!
  • Prší-li na Velký pátek, je k doufání úroda.
  • Velký pátek deštivý – dělá rok žíznivý.
  • Velký pátek vláha – úrodu zmáhá.
  • Když na Velký pátek hřmí, na poli se urodí.



There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist