modré pondělí

Poznejte velikonoční tradice – modré pondělí

Příprava na Velikonoce, nejdůležitější křesťanské svátky, začíná už týden před samotným Velikonočním pondělím. Tento týden se nazývá pašijový týden. V tomto období se prolínají jak křesťanské, tak pohanské zvyky. Možná jste se v této souvislosti setkali s označením modré pondělí, které je součástí pašijového týdne. Nebo snad žluté, jak je označované v některých krajích? Jaké tradice by se v tento den měly dodržovat?

Modré pondělí je součástí pašijového nebo také svatého týdne, kdy si křesťané připomínají zradu, ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Modrému pondělí předchází květná neděle a po něm následuje šedivé úterý.

Zvyky a tradice na modré pondělí

Modré pondělí byl podle tradice den, kdy by se nemělo chodit do práce. Neznamená to však, že by se nemělo vůbec pracovat. Tento den hospodyně tradičně věnovaly jarnímu úklidu domácnosti.

Na modré pondělí hospodyně začínaly s jarním úklidem domácnosti.

Modré pondělí je posledním masopustním dnem. Kostely se v tento den zdobily modrým nebo fialovým suknem. Odtud také pochází název modré pondělí. Z hlediska křesťanství však tento den nemá žádný zvláštní význam. Z dob pohanských zde přetrval zvyk úklidu.

Německé prameny pak dávají tušit, že označení modré pondělí, neznamená pouze označení barvy – blau – modrá, ale nese také význam práce neschopný, podnapilý.

Dnem, který následuje po modrém pondělí je šedivé úterý.

Velikonoce v modrém

Ačkoliv tradičními barvami Velikonoc jsou červená, žlutá, zelená nebo hnědá, není důvod, proč ty letošní Velikonoce a velikonoční výzdobu neladit třeba do odstínů modré. Nabarvit vajíčka na modro? A proč ne… použít můžete buď klasické barvy na vajíčka nebo zkuste přírodní variantu barvení vajíček na modro pomocí borůvek.

Barva letošních velikonočních vajíček může být třeba v odstínech modré.

Také velikonoční výzdoba se může nést v modrém duchu. Na proutky ve váze nebo velikonoční věnec připevněte vyfouknutá vajíčka, která nabarvíte různými odstíny modré. Můžete k tomu použít i ubrouskovou techniku. Zvolte takové ubrousky, na kterých převažuje modrá barva.

Foto: veba.cz

Velikonoční výzdobu můžete letos připravit v odstínech modré. Ke svátečně prostřenému stolu patří kvalitní ubrus a látkové ubrousky. (foto: veba.cz)

Slavnostní oběd se pak bude vyjímat na jarně prostřeném stole v tónech modré. Samozřejmostí by měl být kvalitní ubrus a textilní ubrousky. K dokonalosti pak samozřejmě patří květiny na svátečně prostřeném stole. Natrhejte si kytičku jarních modřenců. Běžně jsou také k sehnání tulipány v modré barvě nebo modro-fialových odstínech. Radost vám také udělá jarní výzdoba truhlíků osázených modrými primulemi nebo maceškami.

Užijte si tedy modré pondělí, třeba dnem dovolené a přípravou krásně modré velikonoční výzdoby.
Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist