rekonstrukce bytu

Rekonstrukce bytu družstevního a bytu v OS: v čem jsou hlavní rozdíly?

Mít byt v osobním vlastnictví a byt družstevní, vypadá na první pohled dost podobně. Oba si musíte koupit a o oba byste se měli starat. Ale tím podoba mezi oběma typy vlastnictví končí. V čem tkví základní rozdíly mezi bydlením družstevním ve SVJ? A jak to bude, když se rozhodnete pro menší rekonstrukci?

Byt družstevní

Družstvo je formou kolektivního vlastnictví. Samotné družstvo je právnickou osobou, v jejímž majetku je vše, co do družstva náleží. U bytového družstva to bude dům s byty, k němu případně garáže a okolní parcely s bydlením spojené. Lidé, kteří jsou členy družstva, jsou vlastníky jednotlivých podílů na družstevním majetku. Podíly si musejí koupit, pak teprve se mohou do družstevního bytu nastěhovat.

Spolu se zakoupením podílu v bytovém družstvu získají právo k užívání té bytové jednotky, již si jako podíl v družstvu pořídí. Majitelem bytu se v rámci družstva ovšem nestanou nikdy. Každý měsíc se družstvu odvádí předem stanovený nájem (mnohem nižší než u tržního nájemného). Do nájmu už jsou zahrnuty i všechny platby: za vodu, energie, společný internet apod.

Rozpočítávání vody a energií na jednotlivé byty provádí družstvo. O významných změnách v domě rozhoduje družstvo, ale na tomto rozhodování se může podílet každý z jeho členů. Družstvo je také tím, kdo se stará o stav bytového domu jako celku, údržbu i rozvoj. Do družstevního bytu je sice možné si vzít nájemníka, ale jen v případě, že to družstvo jako celek povolí.

rekonstrukce bytu

Ať už se pustíte do rekonstrukce bytu v osobním nebo družstevním vlastnictví, vždy platí, že tím zvyšujete hodnotu nemovitosti. (Foto: pexels.com)

Rekonstrukce družstevního bytu

Pokud se majitelé družstevního bydlení rozhodnou pro menší rekonstrukci nebo modernizaci svého bydlení, vždycky do toho bude mít co mluvit družstvo. Rekonstrukce musí projít schvalováním ze strany samotného družstva, neboť právě družstvo je majitelem bytových jednotek v domě.

Na úpravy v družstevním bytě si nelze vzít hypotéku, protože ji není čím zastavit. Právo k užívání bytu banku není právem majetkovým. Stačit musejí běžné spotřebitelské úvěry či úvěry ze stavebního spoření – oba typy půjček jsou totiž bez zástavy majetku.

Banky dokáží bez zástavy půjčit cirka 1,5 milionu, z online nebankovní půjčky je lze mít až milion Kč. Stavební spořitelna půjčuje podle toho, na co stačí klientova cílová částka, či jeho bonita v případě, že se rozhodne pro překlenovací úvěr. I tady je možné se dostat k milionu, nezřídka výš.

Byt v osobním vlastnictví

U osobního vlastnictví je majitelem bytu fyzická osoba. Často ten, kdo v bytě žije – ale může své bydlení i pronajmout. Majitel bytu odpovídá za jeho celkový stav. O bytový dům, jakožto vnější plášť pro jednotlivé bytové jednotky, se stará Sdružení vlastníků jednotek (SVJ). Majitel bytu je součástí tohoto sdružení.

V katastru nemovitostí je jako majitel bytu zapsána ta osoba, která si byt pořídila. Spolumajitelů bytu může být samozřejmě víc. Z bytu se neodvádí nájem, pouze platba do bytového fondu, z nějž se pak hradí údržba onoho vnějšího pláště. Majitel si sám sjednává a platí odběr energií, vody, internetového připojení apod. Sám si řeší například stínění do bytu, ale i opravu podlahy.

Rekonstrukce bytu v osobním vlastnictví

U osobního vlastnictví je situace před rekonstrukcí o dost snazší. O bytě si rozhoduje jen jeho majitel, a tak si rekonstrukci plánuje podle svých představ a finančních možností. V podstatě kdykoliv potřebuje. Jedinou výjimkou je ta rekonstrukce, která zasahuje do rozvodů celého domu.

Na rozsáhlejší rekonstrukci si majitel bytu v osobním vlastnictví může vzít hypotéku, protože má bance co nabídnout jako zástavu. Hypotéka se může vyplatit i při menších úpravách bytu za nižší stovky tisíc – třeba u koupelny. Hypotéka totiž umí zajímavější úrok než spotřebitelský úvěr od té samé banky.

Neplatí to ale vždy, tržní podmínky mohou na každý z druhů úvěru působit jinak. Proto je srovnání nabídek bank i licencovaných nebankovních společností nezbytným krokem k zajištění financování s lepšími cenovými podmínkami. V obou případech rekonstrukcí platí, že se jimi zvyšuje hodnota. U osobního vlastnictví hodnota majetku, u družstevního pak hodnota koupeného podílu.




There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist