oblázky v zahradě

Oblázky k vodním plochám ve vaší zahradě

U břehů řek a moří najdete spousty oblázků. Přečtěte si tipy, jak použít v zahradě různé druhy oblázků k vodním plochám, dekoračním účelům či jako pítko pro užitečné včely.

Jak vznikají oblázky?

Oblázek vzniká dlouhodobým procesem, kdy vodní tok společně s jemným materiálem zbrousí ostré hrany. V náplavech řek se kamenné oblázky uloží a v rámci těžby se properou a dostanou až k vám. Protože se v případě těch vzácnějších jedná o nedostatkové zboží, přistupuje se ke strojovému zpracování, které bezchybně a rychle nahradí přírodní proces. Je to prospěšné pro ochranu přírody a každý oblázek je stejně kvalitní.

Kde ideálně použijete oblázky v zahradě?

To, jakým způsobem oblázky vznikají, předurčuje jejich funkci pro zdobení v blízkosti vodních ploch. Když si sami vytvoříte jezírko, ve společnosti okrasných oblázků vypadá velice věrohodně. Další výbornou vlastností je minimální pravděpodobnost, že oblázky protrhnou jezírkovou fólii ostrou hranou. Vyhnete se neustálému řešení úbytku a doplňování vody.

oblázky v zahradě

Okrasné oblázky lze v zahradě využít v okolí jezírek a menších dekorativních vodních ploch.

Jak vytvořit v zahradě vodní plochu s okrasnými oblázky?

Máte vybrané místo v zahradě, kde by se vyjímalo jezírko obklopené oblázky? Vyznačte si jeho obrys pomocí kolíků a provázku. Lépe se vám bude pracovat s konkrétním vymezením prostoru. Vykopejte zeminu do požadované hloubky. Pak položte jezírkovou folii a vsypejte oblázky. Na dno se nejlépe hodí kačírek vzhledem k jeho chemické stálosti. Na okraje vyberte jakýkoliv materiál v barvě, která se vám líbí. V těsné blízkosti jezírka můžete ze zbylé zeminy vybudovat navazující skalku.

Chcete mít na zahradě oblázky, ale nechcete vodu?

Suché koryto potoka se spoustou dekoračních oblázků je obdobou skalky pro rovinatý terén. Meandrující potůček je věrné napodobení včetně oblázků, společně s dosazením skalniček. Použijete drobnolisté rostliny, které milují sucho a vyšší teplotu. Ideální jsou netřesky, rozchodníky nebo mateřídouška. Prvním krokem pro vytvoření tohoto neobvyklého prvku je vyznačení zákrut a odstranění zeminy pod úroveň terénu. Pak položte geotextilii, která zabrání prorůstání plevele, dosypte zeminu pro rostliny a přidejte valounky.

Pítko pro včely s oblázky

Včely jsou užitečný hmyz, který se stará o opylování a produkci potravin. V letních vedrech strádají nedostatkem vody, tak jako všichni tvorové. Abyste jim pomohli, postačí keramická miska vyplněná oblázky a mechem, kde pravidelně doplňujete vodu. Jednotlivé kamenné oblázky by měly vyčnívat, aby pití bylo pro hmyz bezpečné. Pokud si přejete ozvláštnění projektu na zahradě, je pítko kreativním nápadem.

Nakupte si oblázky

Prodej oblázků začíná již od jednoho pytle až po 800 kg oblázků uložených na paletě. Potřebujete si zakoupit dekorační oblázky? Podívejte se do nabídky e-shopu Stonex.cz. Naleznete zde bohatý výběr v mnoha barvách a velikostech. Doprava je po celé České republice zdarma.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist