velikonoční výzdoba

Zdobení velikonočních vajíček ubrouskovou technikou

Do Velikonoc zbývá už jenom pár dní a tak je nejvyšší čas velikonočně nazdobit dům nebo byt. S mojí malou dcerou jsme se rozhodly, že ozdobíme vajíčka, která potom pověsíme na větvičky ve váze. Budou nám hezky zdobit sváteční stůl. Krásně by ale vypadala i zavěšená venku na nižším stromku, nebo volně položená na misce. Ke zdobení vajíček ubrouskovou technikou jsou nutné jen tři věci: elán do tvoření, vyfouknutá vajíčka a ubrousky. Odborně se tomu říká decoupage. My nejsme odbornice, tvoření nás baví a tak jsme si tu honosnou decoupage přizpůsobily trochu po svém.

Máme rádi tvoření, hezky se nám bydlí v útulně vyzdobeném domečku, a když jsou Velikonoce, nesmí u nás chybět výzdoba v podobě malovaných vajíček. Na to, abychom malovaly ta uvařená na tvrdo, která rozdáme na Velikonoční pondělí koledníkům, je ještě brzy. Ale tahle vyfouknutá si ozdobíme už dnes.

Tahle technika není příliš vhodná ke zdobení vajíček uvařených na tvrdo. Vajíčko má pórovitou skořápku, která „propustí“ chemii z lepidla i dovnitř pod skořápku. Taková vajíčka by pak nebylo úplně nejlepší konzumovat.

Na zdobení vajíček ubrouskovou technikou potřebujeme hlavně: vyfouknutá vajíčka, ubrousky a lepidlo.

Na zdobení vajíček ubrouskovou technikou potřebujeme hlavně: vyfouknutá vajíčka, ubrousky a lepidlo.

Co budeme na zdobení vajíček ubrouskovou technikou potřebovat:

  • vyfouknutá vajíčka (lépe se vám budou vyfukovat pokud jejich obsah před vyfouknutím promícháte špejlí)
  • ubrousky (žádné speciální, ale ty klasické, které koupíte běžně v obchodě)
  • lepidlo (u nás se nejvíce osvědčil Herkules)
  • štětec
  • barevnou stužku
  • špejli
  • nůžky

Jak při zdobení vajíček postupovat?

1. Nejprve si vyfouknutá vajíčka očistěte. Někdo radí omýt razítko jarem na nádobí, mě to však jde nejlépe vatovým tampónkem namočeným v octě.

 

 

 

 

 

2. Z ubrousku budeme potřebovat jen tu horní potištěnou vrstvu, opatrně tedy ubrousek rozdělíme.

 

 

 

 

 

vyzdoba43. Vybraný motiv z ubrousku buď opatrně vytrhejte nebo vystřihněte nůžkami. Obrázek by však neměl být větší než vajíčko. Čím menší obrázek tím lépe se vám podaří ho vyhladit. U větších motivů musíte počítat s jejich nakrabacením. Přeci jen obrázek nelepíte na rovnou plochu, ale na oválné vajíčko.

 

 

 

vyzdoba5

4. Vajíčko opatrně uchopte mezi dva prsty a naneste na něj lepidlo. Pokud budete lepit jen malý obrázek, není nutné lepidlo nanášet po celé ploše, stačí jen přímo pod zvolený motiv.

 

 

 

 

 

vyzdoba6

5. Ihned na lepidlem připravenou plochu opatrně prsty přichyťte zvolený obrázek. Dohlaďte ho štětcem namočeným v lepidle. Vyhladíte tak případné nerovnosti. Jen na štětec moc netlačte, abyste ubrousek neroztrhli. To, že je lepidlo bílé vůbec nevadí. Po dokonalém zaschnutí zprůhlední. Takto na vajíčko přilepte jednotlivé obrázky, proužky nebo třeba polepte celou plochu. Jen u špičky vajíčka počítejte s tím, že se ubrousek nakrabatí. Záhyby tedy důkladně přilepte lepidlem. Dejte pozor, abyste nezalepili i dírky, kterými jste vajíčko vyfukovali. Později jimi protáhnete stužku. Pokud by se vám přeci jen stalo, že se zalepí, pak otvor hned, ještě dokud je lepidlo mokré, nůžkami nebo špejlí znovu propíchněte.

 

A to nejtěžší máme hotovo!

vyzdoba7

6. Opatrně dejte vajíčko uschnout. Ideálně se na to hodí větší víčka od plastových lahví nebo malá štamprlata.

 

 

 

 

vyzdoba8

vyzdoba97. Pokud jsou vajíčka suchá, pak jimi protáhněte stužku. Já na to mám takový fígl. Použiji na to špejli. Stužku obtočím kolem úzké hrany špejle, stuhu držím stále napnutou a špejli i se stuhou lehce prostrčím skrz vyfouknuté vajíčko.

 

 

 

 

vyzdoba108. Udělám mašličku a krásně nazdobené vajíčko je připravené k zavěšení na větvičky ve váze nebo venku.

 

 

 

 

 

Celá práce nám nezabrala déle než hodinku. Zatímco vajíčka doma osychala šli jsme ven na krátkou procházku a nastříhaly si kvetoucí větvičky třešní a zelené větvičky šeříku. Místo vázy jsme větvičky naaranžovaly do staré čajové konvice po babičce. Má naprasklé ucho a tak ji už na čaj používat nemůžeme. Místo vázy se však hodí dokonale. Její maceškový vzor pak k jaru rozhodně patří! Vajíčka také můžete jako dekoraci naaranžovat na ošatku nebo použít na tvorbu velikonočního věnce.

vyzdoba13

Tak co myslíte, jak se nám dekorace povedla? My jsme spokojené moc. A už se těšíme až budeme zdobit vajíčka na koledu.

vyzdoba12vyzdoba11

Krásné Velikonoce vám všem!
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist