šedivé utery 1

Poznejte velikonoční tradice – šedivé úterý

Velikonoce jsou pro většinu lidí svátky jara. Jednotlivé dny, které bezprostředně předchází Velikonočnímu pondělí mají svůj význam. Někdy zvyky konané v ten příslušný den mají kořeny v lidových tradicích, jindy v křesťanství, ale většinou se navzájem prolínají. Nejinak tomu je i u šedivého úterý.

Na šedivé úterý byste podle tradice měli uklízet a vymést z domu všechny pavučiny.

Nastává šedivé úterý, je čas na velký úklid

Zatímco na modré pondělí se nemělo pracovat, tak šedivé úterý byl den vyhrazený úklidu domácnosti. V tento den by měly být z domu ze všech koutů vymeteny pavučiny. V mnoha domácnostech se čistila okna nebo se dokonce bílilo. Z hlediska pohanských zvyků, ani těch křesťanských, neměl tento den žádný zvláštní význam.

Mnohem významnější byly nadcházející dny – škaredá středa nebo zelený čtvrtek.

V některých oblastech bylo šedivé úterý také nazýváno jako tlusté úterý. To proto, že to byl poslední den, kdy se člověk mohl dosyta najíst před postními dny, které bezprostředně předcházely Velikonocům.

I šedá barva Velikonocům sluší.

Lidové tradice a pověry na šedivé úterý

  • Ten, kdo se zdržel snad na nějaké zábavě a tancoval přes půlnoc – tedy z úterka na středu – tomu se měl zjevit zelený čert a strašit ho.

Zajímavost ze světa na šedivé úterý

Zvyky spojené s šedivým úterým můžeme nalézt i v severských zemích.

  • Například na vzdáleném a chladném Islandu je tento den tradičně spjatý s jídlem. Šedivé úterý nese označení sprengidagur a v překladu znamená nacpat se k prasknutí. A o to také Islanďanům v tento den jde – přejíst se až k pomyslnému prasknutí. Tradičně se jí skopové maso podávané s hrachovou kaší nebo jinou luštěninou.
  • Finové v tento den jedí sladké pečivo, hlavně plněné koblihy. A protože Finsko je tradičně spjato se zimními sporty, tak si je Finové i v tento den jaksepatří užívají. Konají se hlavně skoky na lyžích a jízda na saních. V těchto disciplínách se pořádají soutěže, což se v den šedivého úterý zvrhlo do soutěžení v maškarních kostýmech. Z masopustního úterý se tak stal karnevalový den.There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist