zahrada5

Posezení na zahradě? Se správným nábytkem žádný problém.

Sluníčko nás láká ven, abychom nasáli první jarní paprsky a to je příležitostí pro posezení na zahradě či na terase s přáteli. Příjemný slunečný den v zeleni může pokazit snad jen starý umělohmotný stolek s klinkajícími se židličkami a nevkusný slunečník a la socialistická cukrárna. Pokud chcete opravdu kvalitní a nadčasové posezení, které odolává povětrnostním vlivům, je pohodlné a navíc lahodí oku, máme pro vás pár tipů.Foto: pixabay.com

Při výběru venkovního nábytku mysleme zejména na to, že je vystaven různým povětrnostním podmínkám – slunce, horko, déšť, zima, vítr… Vybírat bychom tedy měli z materiálů, které se s tím dokáží dobře vyrovnat.

Foto: pixabay.comDřevěná klasika

Není snad člověka, kterému by se nelíbil dřevěný zahradní nábytek. Hodí se zejména ke starším chalupám a na venkovským statkům, kde působí rustikálním dojmem a doplňuje atmosféru okolí budovy. Jeho univerzálnost a moderní dřeviny tento nábytek předurčuje k použití téměř na jakékoliv zahradě.

K jeho nevýhodám patří choulostivost na vlhké prostředí i prudké slunce, proto se na venkovní použití doporučuje nátěr transparentním napouštěcím olejem, který nábytek ochrání před vlhnutím, plísní, ale i vysycháním a praskáním. Pokud je nábytek bez jakékoliv povrchové úpravy, měla by být na něj použita i středně-vrstvá lazura.

Vybírat můžeme z různých stylů i typů dřeva – například borovice, smrk nebo buk, najdeme ale i exotičtější dřeviny jako eukalyptus, teak nebo Bangkirai Yellow Barau, který obsahuje tanin (podobně jako například dub), díky němuž je dřevo odolné vůči hnilobám a plísním, a tudíž vhodné právě na zahradní nábytek. O tom, jak se starat o nábytek z exotického dřeva, je však vhodné se poradit s odborníky.

Foto: pixabay.com Elegantní kov

Pokud však preferujete kov a jeho nadčasový lesk, volte jednoznačně nerezové materiály. Ty jsou odolné vůči dešti i slunci a nevyžadují žádné speciální ošetření. Případně můžeme použít antikorozní nátěr.

Kovový nábytek je stabilní a vysoce trvanlivý, ovšem bývá dražší. Další jeho nevýhodou je hmotnost a poměrně rychlá reakce na okolní teploty – kov se velmi rychle ohřeje i ochladí, což na sezení nemusí být nejpříjemnější. Řešení je však velmi jednoduché – kovový nábytek můžeme efektně doplnit textilními sedáky, zajímavá je také kombinace kovu a dřeva.

Oblíbený ratan

V kurzu jsou rovněž nábytkové sety z umělého ratanu, který je svou odolností mimořádně vhodný právě pro exteriérové využití. Je velmi příjemný na sezení a snadno se udržuje. Speciálně tvořené vlákno z polyetylenového materiálu je plně recyklovatelné, pružné, pevné a netoxické. Oproti klasickému přírodního ratanu jej však můžeme umístit i do venkovního prostředí. 

Foto: pixabay.comPosezení na zahradě pro rebely

Jestliže preferujete originální řešení zahradního sezení a klasické sedací soupravy nenaplňují vaše představy o trávení času na zahradě, zkuste něco netradičního. Co takhle houpačka? Houpačka je jedním z nejoblíbenějších zahradních doplňků. V současnosti se vyrábí skutečně sofistikované a designově vydařené kusy z kvalitního dřeva, které unesou i několik lidí a jsou mimořádně pohodlné. Houpačku určitě uvítají i ti nejmladší  a zahradní sešlost bude pro ně díky ní mimořádným zážitkem.

Dnes už moc rebelsky, vzhledem ke své velké popularitě, nepůsobí zahradní nábytek vyrobený z palet. Z ojedinělé záležitosti, která byla svého času tak trochu „z nouze ctnost“, se stal velmi oblíbený a vyhledávaný styl posezení na zahradě.
There is 1 comment

Add yours
  1. Roman79

    Zdravím, rád bych si koupil nějaký dřevěný zahradní nábytek, ideálně něco z masivu, docela se mi líbí ten výběr tady: i-zahradninabytek.cz/nabytek-masiv

    Ale zároveň s nimi ještě nemám zkušenosti, tušíte jestli jsou to kvalitní masivy nebo pseudo materiály? Chci něco co vydrží fakt dlouho, počítám s tím, že se o to budu muset starat, nějaký ten ochranný nátěr jednou za čas, schovávat to na zimu atd, ale ať to nepohnije během pár let.

    Případně jiné dobré zkušenosti? Díky za info


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist