zahrada5

Posezení na zahradě? Se správným nábytkem žádný problém.

Sluníčko nás láká ven, abychom nasáli první jarní paprsky a to je příležitostí pro posezení na zahradě či na terase s přáteli. Příjemný slunečný den v zeleni může pokazit snad jen starý umělohmotný stolek s klinkajícími se židličkami a nevkusný slunečník a la socialistická cukrárna. Pokud chcete opravdu kvalitní a nadčasové posezení, které odolává povětrnostním vlivům, je pohodlné a navíc lahodí oku, máme pro vás pár tipů.Foto: pixabay.com

Při výběru venkovního nábytku mysleme zejména na to, že je vystaven různým povětrnostním podmínkám – slunce, horko, déšť, zima, vítr… Vybírat bychom tedy měli z materiálů, které se s tím dokáží dobře vyrovnat.

Foto: pixabay.comDřevěná klasika

Není snad člověka, kterému by se nelíbil dřevěný zahradní nábytek. Hodí se zejména ke starším chalupám a na venkovským statkům, kde působí rustikálním dojmem a doplňuje atmosféru okolí budovy. Jeho univerzálnost a moderní dřeviny tento nábytek předurčuje k použití téměř na jakékoliv zahradě.

K jeho nevýhodám patří choulostivost na vlhké prostředí i prudké slunce, proto se na venkovní použití doporučuje nátěr transparentním napouštěcím olejem, který nábytek ochrání před vlhnutím, plísní, ale i vysycháním a praskáním. Pokud je nábytek bez jakékoliv povrchové úpravy, měla by být na něj použita i středně-vrstvá lazura.

Vybírat můžeme z různých stylů i typů dřeva – například borovice, smrk nebo buk, najdeme ale i exotičtější dřeviny jako eukalyptus, teak nebo Bangkirai Yellow Barau, který obsahuje tanin (podobně jako například dub), díky němuž je dřevo odolné vůči hnilobám a plísním, a tudíž vhodné právě na zahradní nábytek. O tom, jak se starat o nábytek z exotického dřeva, je však vhodné se poradit s odborníky.

Foto: pixabay.com Elegantní kov

Pokud však preferujete kov a jeho nadčasový lesk, volte jednoznačně nerezové materiály. Ty jsou odolné vůči dešti i slunci a nevyžadují žádné speciální ošetření. Případně můžeme použít antikorozní nátěr.

Kovový nábytek je stabilní a vysoce trvanlivý, ovšem bývá dražší. Další jeho nevýhodou je hmotnost a poměrně rychlá reakce na okolní teploty – kov se velmi rychle ohřeje i ochladí, což na sezení nemusí být nejpříjemnější. Řešení je však velmi jednoduché – kovový nábytek můžeme efektně doplnit textilními sedáky, zajímavá je také kombinace kovu a dřeva.

Oblíbený ratan

V kurzu jsou rovněž nábytkové sety z umělého ratanu, který je svou odolností mimořádně vhodný právě pro exteriérové využití. Je velmi příjemný na sezení a snadno se udržuje. Speciálně tvořené vlákno z polyetylenového materiálu je plně recyklovatelné, pružné, pevné a netoxické. Oproti klasickému přírodního ratanu jej však můžeme umístit i do venkovního prostředí. 

Foto: pixabay.comPosezení na zahradě pro rebely

Jestliže preferujete originální řešení zahradního sezení a klasické sedací soupravy nenaplňují vaše představy o trávení času na zahradě, zkuste něco netradičního. Co takhle houpačka? Houpačka je jedním z nejoblíbenějších zahradních doplňků. V současnosti se vyrábí skutečně sofistikované a designově vydařené kusy z kvalitního dřeva, které unesou i několik lidí a jsou mimořádně pohodlné. Houpačku určitě uvítají i ti nejmladší  a zahradní sešlost bude pro ně díky ní mimořádným zážitkem.

Dnes už moc rebelsky, vzhledem ke své velké popularitě, nepůsobí zahradní nábytek vyrobený z palet. Z ojedinělé záležitosti, která byla svého času tak trochu „z nouze ctnost“, se stal velmi oblíbený a vyhledávaný styl posezení na zahradě.There is 1 comment

VSTUP DO DISKUZE
  1. Roman79

    Zdravím, rád bych si koupil nějaký dřevěný zahradní nábytek, ideálně něco z masivu, docela se mi líbí ten výběr tady: i-zahradninabytek.cz/nabytek-masiv

    Ale zároveň s nimi ještě nemám zkušenosti, tušíte jestli jsou to kvalitní masivy nebo pseudo materiály? Chci něco co vydrží fakt dlouho, počítám s tím, že se o to budu muset starat, nějaký ten ochranný nátěr jednou za čas, schovávat to na zimu atd, ale ať to nepohnije během pár let.

    Případně jiné dobré zkušenosti? Díky za info


Nový komentář

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist