dřevěný zahradní nábytek

Dřevěný zahradní nábytek

Zvolit ten správný materiál při výběru zahradního nábytku může být oříškem. Lze vybírat mezi plasty, kovem, betonem, ratanem nebo nestárnoucí klasikou dřevěným zahradním nábytkem. Každý materiál má svá pro a proti. Při výběru proto zohledňujte nejen vzhled a cenu nábytku, ale také vlastnosti, kterými díky zvolenému materiálu bude disponovat. U dřevěného nábytku je jedním za základních kritérií výběru údržba.

Jak je to s dřevěným zahradním nábytkem?

Pokud chceme vypíchnout kvality nebo naopak nedostatky dřevěného nábytku je vždy dobré porovnávat s něčím… Ve srovnání s plastovým nábytkem má ten dřevěný mnohonásobně vyšší životnost a větší odolnost vůči zátěži. Exotické dřeviny jako například teak nebo durian mají životnost při správné péči i několik desetiletí. Proti tomu měkké dřevo jako například smrk, borovice nebo modřín potřebují důkladnější péči.

Oproti betonovému nábytku je dřevěný nábytek mnohem lehčí, lépe se s ním manipuluje a také není tak robustní.

Populární ratanový nábytek je tak trochu krokem do neznáma a jeho životnost, i když je konstrukce vyrobena z kvalitního hliníku, je oproti dřevu nesrovnatelně nižší.

Se dřevem budete styloví

Dřevěný zahradní nábytek je nadčasový, stylový a elegantní. Jeho výběrem prakticky nemůžete šlápnout vedle. Vždy bude pohodlným a vkusným doplňkem každé terasy, balkónu nebo zahrady.

Foto: pixabay.com

Exotické dřeviny před sezónou ošetřete například teakovým olejem. Zabrání vysychání a praskání nábytku.

Správná péče o dřevěný zahradní nábytek

Před koupí se informujte, jakou péči bude vámi zvolený typ dřeva vyžadovat. Aby nábytek zůstal krásný a funkční, tak se nevyhnete natírání dřeva speciálním olejem. Ten zajistí ochranu proti vodě, UV záření, praskání a bobtnání nábytku a zároveň poskytne ochranu proti plísním a dřevokaznému hmyzu.

Olej nanášejte vždy na očištěný a suchý povrch. Poté ho nechejte několik hodin zaschnout. Pokud si pořídíte nábytek rozložený a budete si ho sami sešroubovávat, pak jednotlivé díly natřete ještě před vlastním sestavením.

Četnost a způsob ochrany závisí nejen na typu dřeva, ale i na umístění nábytku. Olejování zabraňuje vysychání a praskání exotického dřeva a nábytku, který je nekrytý. Židle, stoly a lavice, které budou umístěné pod pergolou, nebo jiným zahradním přístřeškem lze ošetřit voskem.

Foto: pixabay.com

Zahradní nábytek z běžně dostupných dřevin je levnější, ale je nutné o něj správně pečovat. Oproti tomu exotické dřeviny potřebují péče minimum.

Prevence pro dlouhou životnost

Dřevěný zahradní nábytek nenechávejte zbytečně zmoknout – ideální je pořízení speciální zakrývací plachty. To platí i pro zimní měsíce. Pokud máte možnost, pak nábytek v zimních měsících uložte do suchých a zastřešených prostor.

Péče o exotické dřeviny

Nábytek z exotických dřevin je velni oblíbený – teak, bangkirai, mahagon, meranti, eukalyptus nebo durian – to vše jsou dřeviny, které jsou velmi odolné vůči vlhkosti. Nebývá napadán dřevokazným hmyzem, který je typický pro naše podnebí. K jeho přednostem tedy patří relativně malá náročnost na údržbu, která je ale naopak vyvážena vyšší pořizovací cenou takového zahradního nábytku. Před sezónou stačí nábytek přetřít např. teakovým olejem, abychom předešli jeho zešednutí.

Foto: pixabay.com

V péči o dřevěný zahradní nábytek je také důležitá prevence – nevystavujte ho zbytečně nepříznivým povětrnostním vlivům.

Údržba smrkového, borovicového, akátového nebo modřínového nábytku

Tyto dřeviny patří k běžným a u nás snadno dostupným materiálům. Zahradní nábytek z nich vyrobený je velmi oblíbený a proti exotickým dřevinám mnohem dostupnější a i náklady na pořízení jsou mnohem nižší. Příznivá cena je však vyvážená péčí, kterou je nutné nábytku věnovat.

Záleží na konkrétním druhu dřeviny a místě, kde je nábytek v sezónně umístěný.  Zpravidla, pokud není vystaven extrémním podmínkám, pak postačí provést nátěr jednou za tři až pět let. Nejsnadnějším řešením je použití tenkovrstvé lazury. Tu nanášejte na suchý a očištěný povrch nábytku. Pokud je to nutné, pak ho zbavte starší vrstvy nátěru. U hobby lazur počítejte s nánosem více vrstev, u profi lazur je zpravidla jeden nátěr dostačujícím. I zde se tedy vyplatí dostatečně počítat.
There are 2 comments

Add yours
  1. Katka

    Krásné fotky! 🙂 Já bohužel měla na dřevo vždycky smůlu a rychle mi uhnilo. Takže do dřeva bych se bála znovu jít. Naštěstí tohle: nabytek-ratan.cz/ratan-umely/28-polyratan-san-marino.html vypadá podobně jako dřevo a neničí se mi to 🙂

  2. Matulka

    Mě se taky líbí umělý ratan. Takže už máme sestavu a budeme kupovat tohle lehátko – houpanicko.cz/houpanicko-cz/eshop/22-1-Relaxacni-kreslo-a-lehatko/0/5/145-Zahradni-ratanove-lehatko. Sestava drží netknutá dva roky.


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist