shutterstock_142464652

Pět tipů, jak ušetřit až 70% nákladů za topení

Prázdniny utekly jako voda a s nimi i teplé letní dny, kdy jsme si užívali do sytosti sluníčka. S přicházejícím podzimem musíme obměnit nejen svůj šatník, ale především bychom se měli zaměřit na náš domov a zajistit, aby nám zbytečně neunikalo teplo. Stačí jen pár dobrých tipů, jak minimalizovat tepelné ztráty, a můžete svůj účet za vytápění snížit více než o polovinu.

1. Zvažte výměnu kotle

Zamyslete se nad tím, jestli není na čase investovat do nového moderního kotle, který spotřebuje až o 30% méně energie. Ekonomicky nejvýhodnější jsou kondenzační kotle, které pracují v nízkoteplotním režimu a hodí se i pro podlahové vytápění. Tato volba nepatří mezi nejlevnější, ale vložená investice se vám časem vrátí. Vybírat můžete závěsný nebo stacionární kotel, ale také průtočný nebo se zásobníkem. Ihned po kondenzačním plynovém kotli je skvělou volbou moderní elektrokotel.

úspora energie2. Zateplete svůj domov

K největším tepelným ztrátám dochází díky nesprávnému zaizolování střech, oken i stěn. Díky tomu dochází k pronikání vlhkosti a profukování. Zvolením správné izolace můžete ušetřit 70% z celkové částky za topení. Zároveň tím také zvýšíte hodnotu nemovitosti na realitním trhu.

Jak si vybrat tu správnou izolaci?

Naštěstí v dnešní době moderních technologií je to hračka. Naším tipem je stříkaná pěnová izolace, která je na trhu známá pod názvem Chytrá izolace či ICYNENE. Mezi její největší benefity jednoznačně patří tvarová stálost, proto se nemusíte bát, že si časem „sedne“ a vzniknou další mezery. Na rozdíl od minerální vaty se dostane opravdu všude. Chytrá izolace je difúzně otevřená, což v praxi znamená, že vlhkost a páru spolehlivě odvede ven a nedochází tak ke kondenzaci vlhkosti – dům tak přirozeně dýchá. Ocení ji i ti, kteří se chystají rekonstruovat svůj dům či byt, protože při její aplikaci není potřeba demontovat vnitřní sádrokarton. V neposlední řadě nepřitahuje pozornost drobných hlodavců, což u minerální vaty nelze zaručit.

3. Nepřetápějte

Pohybovat se v přetopeném bytě je pro organismus velmi vyčerpávající a vy se pak budete cítit rychle unavení. Proč zbytečně utrácet za energie, když nejste doma? Používejte moderní termostaty k nastavení teploty v bytě. V nepřítomnosti stačí nechat topení temperovat na cca 17–19oC. Tato teplota postačí, aby zdi nevychladly, ale zároveň až přijdete z práce, rychle domácnost vytopíte! Odborníci doporučují teplotu pro obytné místnosti 20 až 22 °C, v chodbách 17 až 19 °C a v koupelně 22 až 24 °C. Teplo si nastavujte podle potřeby. Snížením teploty na vašem termostatu o jeden stupeň ušetříte dalších 6 % energií.

4. Uvolněte cestu teplému vzduchu

V případě, že používáte radiátory, dejte pozor, aby nebyly překryté záclonou či závěsem nebo zastavěné nábytkem. Také je potřeba je pravidelně odvzdušňovat. Výměnu klasických starých litinových radiátorů si navíc dobře rozmyslete. I když se vám mohou zdát nemoderní, litina drží teplo nejlépe a navíc nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Mají sice díky velkému objemu pomalejší náběh, ale zato mají na druhou stranu delší setrvačnost při výhřevu. Neskočte na lep některým obchodníkům a vybírejte vždy především dle kvality a až poté podle designu.

5. Větrejte efektivně

V případě, že máte v domě rekuperační jednotku, máte vyhráno, protože spolehlivě zajistí řízené větrání a zdravé klima po celý rok. Jestliže ji nemáte, nemusíte zoufat. Stačí dbát na nárazové intenzivní větrání, kdy otevřete všechna okna. Pak postačí jen 4 minuty na to, aby se vyměnil čerstvý vzduch.

96566_9764 Úspora v domácnosti?

990287_40707296 Alternativní zdroje energie

Foto: www.tepelna-cerpadla-vzduch-mbc.cz Tepelná čerpadla: nutnost správně vybírat
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist