topení

Jak zabránit vysokým účtům za topení?

Otázka, jak protopit co nejméně při zachování tepelné pohody, trápí v zimních měsících snad každého z nás. Náklady za energie v zimních měsících významně narůstají, až 60 % přitom tvoří náklady na vytápění. Přinášíme vám několik tipů na to, jak ušetřit.

Správná regulace topení

Se správnou regulací topení můžete ušetřit až 20 % nákladů. Termostaty a inteligentní systémy vám pomohou účinně vyřešit problémy s přetápěním. Lze nastavit regulaci teploty v určitých časových intervalech – nastaví topení třeba na určitou část dne. Lze regulovat teplotu i v jednotlivých místnostech.

TIP: Doporučené teploty

  • obývací pokoj: 20 – 22°C
  • ložnice: 18 – 20°C
  • dětský pokoj: 20 – 21°C
  • koupelna: 22 – 24°C
  • chodba: 17 – 19°C

Volný prostor kolem radiátorů

To, že zastavěný prostor kolem radiátorů brání volnému proudění teplého vzduchu, ví snad každý. Málokdo si však uvědomí, že takovouto bariéru představují například i záclony či závěsy. Pokud závěs či záclony zakrývají radiátor, pak stoupá spotřeba až o neuvěřitelných 40%! Pokud tedy máte rádi teplo, ale zároveň máte doma dlouhé záclony či závěsy zvažte pořízení jejich kratší zimní varianty.

Pro snížení tepelných ztrát právě kolem topných těles můžete za topení umístit reflexní fólii. Ta odráží teplo do místnosti, zvyšuje výkon topení a šetří energie.

Výměna oken

Pokud má váš dům stará netěsnící okna, pak by bylo vhodné zvážit jejich výměnu. Staré okno je mnohem více ztrátové než například nezateplená zeď. Pokud nemáte finanční prostředky na výměnu celých oken, je vhodné do těch starších umístit alespoň správné těsnění. To pořiďte i do dveří.

Větrejte s rozmyslem

Větrání je i v zimních měsících velmi důležité. Je však vhodné větrat spíše krátce a intenzivně – místo dlouhodobého použití mikroventilace otevřete na několik minut okna co nejvíce dokořán.
There are no comments

Add yours

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist