granitový dřez

Péče o granitový dřez

Také máte doma granitový dřez a nevíte, jak se o něj správně starat? Udělali jsme za vás malý průzkum, jak si s péči o granitový dřez poradí jeho vlastníci.

Granitový dřez vypadá opravdu úžasně! Tento typ kuchyňského dřezu je vyroben z kompozitních materiálů obsahujících drcenou žulu, přírodní křemičité písky, kamenivo a pojiva. Dřezy jsou kvalitní a trvanlivé právě v závislosti na množství, druhu a zpracování jednotlivých příměsí a druhu a množství použitých pojiv.

Foto: freeimages.com

Granity nebo také žuly obsahují podstatné množství draselných živců, kyselých plagioklasů a křemene.

Díky svým vlastnostem jsou granitové dřezy odolné proti nárazu, poškrábání, lomu při stárnutí, špíně a chemickým činidlům. Jsou krátkodobě odolné proti vysokým teplotám. Opravdu kvalitní granitový dřez je schopen si dlouhodobě zachovat svůj původní vzhled.

Každý však ví, že o každou věc, která se v naší domácnosti nachází, dřez nevyjímaje, je nutné se starat a pečovat o ni. A přestože granitové dřezy vydrží opravdu hodně a péče o ně je snadná, ani zde se běžné údržbě nevyhneme.

Foto: freeimages.com

Na čištění granitového dřezu rozhodně nepoužívejte přípravky s obsahem kyseliny citrónové nebo kyseliny mravenčí.

Co se zašlým dřezem

Mnohdy se nevyhneme tomu, že dřez je extrémně znečištěný. Jsou na něm patrná zašlá místa. A v oblastech, kde je tvrdá voda, se zejména na tmavých variantách dřezu, mohou objevovat zaschlé skvrny od vody.

Základní péče o granitový dřez rozhodně není složitá a nezabere vám více než několik málo minut. Stačí dodržet několik zásad a dřez bude opět jako nový.

 • Nepoužívejte agresivní čističe s obsahem kyseliny mravenčí nebo citrónové.

Ideální je pořídit si speciální čistič na granitové dřezy. Co však dělat, když ten zrovna není po ruce?

Péče o granitový dřez

 • Denní péče: dřez je odolný vůči kyselinám i zásadám obsaženým v běžným mycích prostředcích, na běžnou údržbu proto stačí ho omýt přípravkem na nádobí, který máte zrovna po ruce – odstraníte tím běžné nečistoty a mastnotu.
 • Občasná péče: pokud je dřez více znečištěný nebo jsou na něm patrné usazeniny vodního kamene, pak použijte jemný tekutý písek (značek je na trhu celá řada, osvědčené jsou však značky Bref a Cilit), písek nalijte na houbičku, tou dřez omyjte a poté opláchněte.
 • Výjimečná péče: na opravdu znečištěný a zašlý dřez můžete použít bělící roztok vody a Sava v poměru 3:1 (3 díly vody a 1 díl Sava). Roztok nechte působit asi 5 minut a poté dobře opláchněte. Je však nutné dbát zvýšených bezpečnostních opatření pro práci s bělidly.
Foto: pixabay.com

Na běžnou péči postačí houbička a jarová voda.

Babské rady

 • fleky od vodního kamene – vyčistíte octem
 • zašedlý dřez – posypejte práškem do pečiva, důkladně ho houbičkou rozetřete po celém povrchu, nechte chvíli působit a opláchněte
 • zašlé skvrny a mastnota – nejen na čištění toalet se hodí WC čistič, Domestos dokáže vyčistit i granitový dřez

Kam dál?
Foto: pixabay.comSprávná péče o zahradní nábytek

Foto: FreeDigitalPhotos.net Kuchyně: průsečík účelnosti a pohodlí

Foto: FreeImages.com  Jak šetřit vodou i energiíThere are 6 comments

VSTUP DO DISKUZE
 1. Marek Fichtl

  Občasná péče je věcí dobrou věcí, ale je lepší to dělat pořád.
  Vlastně tady jsem našel poměrně dobrý článek: eshop-sinks.cz/content/33-jak-se-starat-o-granitovy-drez-aneb-prevence-je-dulezita

 2. Křečková Alena

  Zrovna řešíme výměnu dřezu, máme nerezový, ale uvažuju o granitovým. Máte někdo zkušenost, který je na údržbu jednodušší? Našla jsem moc pěkné dřezy na eshop-franke.cz/464-granitove-drezy, ale mají i velký výběr nerezových. Budu ráda za každou radu, děkuji, A.

 3. Křečková Alena

  Zrovna řešíme výměnu dřezu, máme nerezový, ale uvažuju o granitovým. Máte někdo zkušenost, který je na údržbu jednodušší? Našla jsem moc pěkné dřezy, ale mají i velký výběr nerezových. Budu ráda za každou radu, děkuji, A.

 4. Honza

  Z vlastní zkušenosti mohu říci, že na údržbu je asi lepší nerez…měl jsem i granit, ale manzelka chtela cistit odpad a nalila do dřezu nějaký přípravek na bázi louhu a tím granitový dřez zničila… měl jsem svetle šedý …je ho škoda. Každopádně bych dnes řešil spíše kvalitnější nerezový dřez.


Nový komentář

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist