granitový dřez

Péče o granitový dřez

Také máte doma granitový dřez a nevíte, jak se o něj správně starat? Udělali jsme za vás malý průzkum, jak si s péči o granitový dřez poradí jeho vlastníci.

Granitový dřez vypadá opravdu úžasně! Tento typ kuchyňského dřezu je vyroben z kompozitních materiálů obsahujících drcenou žulu, přírodní křemičité písky, kamenivo a pojiva. Dřezy jsou kvalitní a trvanlivé právě v závislosti na množství, druhu a zpracování jednotlivých příměsí a druhu a množství použitých pojiv.

Foto: freeimages.com

Granity nebo také žuly obsahují podstatné množství draselných živců, kyselých plagioklasů a křemene.

Díky svým vlastnostem jsou granitové dřezy odolné proti nárazu, poškrábání, lomu při stárnutí, špíně a chemickým činidlům. Jsou krátkodobě odolné proti vysokým teplotám. Opravdu kvalitní granitový dřez je schopen si dlouhodobě zachovat svůj původní vzhled.

Každý však ví, že o každou věc, která se v naší domácnosti nachází, dřez nevyjímaje, je nutné se starat a pečovat o ni. A přestože granitové dřezy vydrží opravdu hodně a péče o ně je snadná, ani zde se běžné údržbě nevyhneme.

Foto: freeimages.com

Na čištění granitového dřezu rozhodně nepoužívejte přípravky s obsahem kyseliny citrónové nebo kyseliny mravenčí.

Co se zašlým dřezem

Mnohdy se nevyhneme tomu, že dřez je extrémně znečištěný. Jsou na něm patrná zašlá místa. A v oblastech, kde je tvrdá voda, se zejména na tmavých variantách dřezu, mohou objevovat zaschlé skvrny od vody.

Základní péče o granitový dřez rozhodně není složitá a nezabere vám více než několik málo minut. Stačí dodržet několik zásad a dřez bude opět jako nový.

 • Nepoužívejte agresivní čističe s obsahem kyseliny mravenčí nebo citrónové.

Ideální je pořídit si speciální čistič na granitové dřezy. Co však dělat, když ten zrovna není po ruce?

Péče o granitový dřez

 • Denní péče: dřez je odolný vůči kyselinám i zásadám obsaženým v běžným mycích prostředcích, na běžnou údržbu proto stačí ho omýt přípravkem na nádobí, který máte zrovna po ruce – odstraníte tím běžné nečistoty a mastnotu.
 • Občasná péče: pokud je dřez více znečištěný nebo jsou na něm patrné usazeniny vodního kamene, pak použijte jemný tekutý písek (značek je na trhu celá řada, osvědčené jsou však značky Bref a Cilit), písek nalijte na houbičku, tou dřez omyjte a poté opláchněte.
 • Výjimečná péče: na opravdu znečištěný a zašlý dřez můžete použít bělící roztok vody a Sava v poměru 3:1 (3 díly vody a 1 díl Sava). Roztok nechte působit asi 5 minut a poté dobře opláchněte. Je však nutné dbát zvýšených bezpečnostních opatření pro práci s bělidly.
Foto: pixabay.com

Na běžnou péči postačí houbička a jarová voda.

Babské rady

 • fleky od vodního kamene – vyčistíte octem
 • zašedlý dřez – posypejte práškem do pečiva, důkladně ho houbičkou rozetřete po celém povrchu, nechte chvíli působit a opláchněte
 • zašlé skvrny a mastnota – nejen na čištění toalet se hodí WC čistič, Domestos dokáže vyčistit i granitový dřez

Kam dál?
Foto: pixabay.comSprávná péče o zahradní nábytek

Foto: FreeDigitalPhotos.net Kuchyně: průsečík účelnosti a pohodlí

Foto: FreeImages.com  Jak šetřit vodou i energií
There are 7 comments

Add yours
 1. Marek Fichtl

  Občasná péče je věcí dobrou věcí, ale je lepší to dělat pořád.
  Vlastně tady jsem našel poměrně dobrý článek: eshop-sinks.cz/content/33-jak-se-starat-o-granitovy-drez-aneb-prevence-je-dulezita

 2. Křečková Alena

  Zrovna řešíme výměnu dřezu, máme nerezový, ale uvažuju o granitovým. Máte někdo zkušenost, který je na údržbu jednodušší? Našla jsem moc pěkné dřezy na eshop-franke.cz/464-granitove-drezy, ale mají i velký výběr nerezových. Budu ráda za každou radu, děkuji, A.

 3. Křečková Alena

  Zrovna řešíme výměnu dřezu, máme nerezový, ale uvažuju o granitovým. Máte někdo zkušenost, který je na údržbu jednodušší? Našla jsem moc pěkné dřezy, ale mají i velký výběr nerezových. Budu ráda za každou radu, děkuji, A.

 4. Honza

  Z vlastní zkušenosti mohu říci, že na údržbu je asi lepší nerez…měl jsem i granit, ale manzelka chtela cistit odpad a nalila do dřezu nějaký přípravek na bázi louhu a tím granitový dřez zničila… měl jsem svetle šedý …je ho škoda. Každopádně bych dnes řešil spíše kvalitnější nerezový dřez.

 5. Petr Muller

  Mám vyzkoušený přípravek Sitol. Dříve Sidol.
  Na té fotografii mě spíše udivila ta špinavá pánev.
  Savo nedoporučuji a tekutý písek taky ne! Bude se to špinit víc. A ztratíte nesmáčivost povrchu dřezu.
  Paní ho potírá olejem v prvém příspěvku? To snad ne. Já se ho vždy snažím naopak odmastit! A jeho absolutní hladkost zajišťuje odtok vody bezezbytku!


Post a new comment

Kontrola *

Webové stránky používají soubory cookie k poskytování služeb. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.
TOPlist